Tayland’da mağarada mahsur kalan çocuklar kurtarıldı

23 Haziran gününden beri bir mağarada kapalı kalan çocuklar ve futbol koçları, uluslararası bir kurtarma çalışmasıyla çıkarıldı.

Tayland’da mağarada mahsur kalan çocuklar kurtarıldı

Ne olmuştu?

 

Taylandlı bir futbol takımındaki 12 çocuk ve koçları, 16 gün önce bölgelerindeki mağaralardan birine girmiş ve yoğun muson yağmurları yüzünden içeriye su dolunca mahsur kalmışlardı.  Mağaranın uzun ve dar yapısı nedeniyle bir hafta boyunca dışarıdan kimseyle iletişim kuramayan ekip, bir hafta sonra İngiliz kurtarma dalgıçları tarafından bulunmuşlardı.

 

 

Neden hemen kurtarılamadılar?

 

Çocukların sığındığı bölme yeryüzünden 4km içerideydi. Bunun 3 km’den fazlasının su altında kalması, çocukların çoğunun yüzme bile bilmiyor olması ve mağaranın bazı yerlerde bir insanın ancak geçebileceği genişlikte olması kurtarma çalışmalarına engel oluyordu. Ek olarak, en küçükleri 11 yaşında olan çocukların vücutları zayıf düşmüştü ve profesyonel dalgıçların 5 saatte çıkabildikleri mağaradan kendi başlarına çıkabilmeleri mümkün değildi.

 

 

 

Ne gibi kurtarma teknikleri değerlendirildi?

 

Çocukların bulunduğu bölmeye dışarıdan delerek ulaşmak, arazinin yoğun orman olması nedeniyle olanaklı değildi. 600m kalınlığındaki sert kaya yapısı da buna izin vermiyordu.

 

Endüstriyel su pompalarının sürekli çalışarak mağaradan milyonlarca litre su boşaltmasına karşın bu, mağarayı tamamen boşaltmaya yetmiyordu. Yetkililer, muson yağmur sezonu bittiği zaman içerideki suyun kendiliğinden akıp gideceğini hesaplayarak çocukları 4 ay içeride hayatta tutmayı değerlendirdi. Bu kadar süre kapalı bir alanda, güneş ışığından uzak kalmanın zihinsel sağlık üzerindeki etkisi ve içerideki azalan oksijen miktarı düşünüldüğünde bundan vazgeçildi. Artması beklenen yağışlarla mağaradaki su seviyesinin yükselmesi riski de bulunuyordu.

 

Son olarak, çocukların sağlıklarını kazanmalarını sağladıktan sonra mağarada dalış eğitimi verilmesi ve dalgıçlar denetiminde dışarıya çıkarılmalarına kadar verildi.

 

 

Kurtarmayı kim gerçekleştirdi?

 

Kurtarma operasyonuna Taylandlı deniz komandoları ve uzmanlara ek olarak İngiltere, ABD, Avrupa, Avustralya ve Çin ve Japonya’dan yüzlerce uluslararası profesyonel katıldı.

 

Tesla, SpaceX gibi firmaların kurucusu Elon Musk, küçük bir denizaltı tasarlayarak kurtarma bölgesine gönderdi.

 

Çalışmalara gönüllü olarak katılan Taylandlı emekli bir deniz komandosu mahsur kalanlara hava tüpü taşırken hayatını kaybetti.   

 

Uluslarası Futbol Federasyonları Birliği (FİFA), çocukları Moskova’da düzenlenecek 2018 Dünya Futbol Kupası’na davet etti, ancak tıbbi nedenlerle çocukların gitmesine izin verilmedi.

 

2010 yılında Şili’de bir madende 69 gün boyunca mahsur kaldıktan sonra kurtarılan madencilerden Mario Sepulveda, çocukların kurtarlacağına inandığını belirten bir video yayınlayarak operasyonu destekledi.

 

Yağış riskinin artması nedeniyle dün başlayan kurtarma operasyonunda çocuklar 4’er kişilik gruplar halinde mağaradan kurtarılarak kontroller için hastaneye kaldırıldı.

 

Bütün çocukların ve koçlarının sağlığının yerinde olduğu belirtiliyor.

 

Yazan: Doğa Doğu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön