Rimelimi silmeden uyudum ve sonuç!

Avustralya'nın Sydney kentinde yaşayan 50 yaşındaki Theresa Lynch, 25 yıl boyunca rimelini silmedi ve gözlerinde kitleleşmiş rimel kalıntıları oluştu.

Rimelimi silmeden uyudum ve sonuç!

Yatmadan önce makyajınızı mutlaka silin!

 

Avustralyalı Theresa Lynch, 25 yıl boyunca makyajını silmeden uyudu. İlk başlarda bu hiç problem olmadı, taa ki gözkapakları ağrıyana ve şişene kadar. Theresa, göz sulandıran damlalardan kullanmaya başlamıştı. Göz doktoru ise, gördükleri karşısında adeta şaşkına döndü. Theresa'nın gözkapaklarını kaldırınca siyah kitleler olduğunu fark etti. 

 

Theresa özellikle yatmadan hem makyajını hem de rimelini düzgün temizlemediği için rimel boyaları küçük toplar haline gelip, göz kapağı derisi altına yerleşmişti.

 

Theresa'nın gözkapaklarındaki rimel fazlalıkları, Dr. Dana Robaei tarafından bir buçuk saat süren bir ameliyatla temizlendi. Dr. Dana Robaei: "Hayatım boyunca hiç böyle bir şey görmedim. Yıllar boyunca düzgün temizlenmeyen göz makyajı, gözkapağı altında birikmiş. Bu kalıntılar her gözünü açıp kapattığında, göz bebeğine sürtüyor ve tahrişe sebep oluyordu. Bunlar görme kabiliyeti için büyük bir riske neden olmaktadır. Eğer göz altında bir çizik oluşup, enfeksiyona neden olsaydı, büyük ihtimal olsa kör kalabilirdi. Ancak bu olay, pek çok insanın bilmediği bir risktir." açıklamasında bulundu.

 

Theresa Lynch ise; kötü bir alışkanlığa sahip olduğunu ve bir daha böyle bir şey olmasına izin vermeyeceğini dile getirdi.

 

 

Peki doğru göz makyajı temizleme alışkanlığınız nasıl olmalı?

Her gece yatmadan önce mutlaka göz makyajınızı nazik bir temizleme yöntemi ile temizlemek önemlidir. Göz doktoru tarafından onaylanmış bir göz makyajı temizleyicisi işinizi görebilir. Nemlendirici, hipoalerjenik, koku ve boya içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz. Alkol bazlı ürünlerden kaçınmaya çalışın çünkü alkol gözlerinizi kurutabilir.

 

Göz makyajınızı çıkarmak için makyaj temizleyici mendilleri de kullanabilirsiniz. Ancak daha basit çözümler de var. Makyajınızı silmek için vazelin, hindistancevizi yağından da yardım alabilirsiniz. Makyajı çıkarırken nazik olmanız gerekir, göz kapaklarını ve göz çevresinizdeki deriyi çok hassas bir şekilde temizlemeniz önemlidir.

 

Fotoğraf: American Academy of Ophthalmology / aaojournal.org

 

 

Uzmanlar uyarıyor: Makyajı temizleyin gözleri koruyun

 

Vücudumuzun en hassas organlarından olan gözler, aynı zamanda makyaj sebebiyle en çok kimyasal etkenlere maruz kalan organlar arasında yer alıyor. Genetik ve kalıtsal etkenler gibi, gözlerdeki problemlerin oluşmasına katkıda bulunan, makyaj gibi kontrol edilebilen etkenlerin de gözlerde ciddi sorunlar oluşmasına yol açtığını söyleyen Dünyagöz Etiler’den Doç. Dr. Levent Akçay, “Bir göz hekimi olarak, gözlerine sıklıkla makyaj yapan kişilerin potansiyel negatif etkiler hakkında bilinçli olmadığını fark ediyorum. Özellikle sürekli makyaj yapan kişilerin, makyajın gözlerde oluşturabileceği olumsuz etkilerin engellenmesi adına belirli önlemler alması gerekiyor” diyor.

 

Ürün bilgilendirmelerini okuyun

Gözlere uygulanan makyaj ürünlerinin son kullanma tarihi olduğunun dahi pek çok kişi tarafından bilinmediğini belirten Doç. Dr. Levent Akçay “Gözler dendiği zaman akla göz küresi geliyor. Ancak göz kapakları da bu denklemin önemli bir parçası ve vücudun enfeksiyon kapmaya en uygun bölgeleri arasında yer alıyor. Bu sebepten dolayı göz kapaklarına düzenli olarak uygulanan makyaj ürünleri, eğer temiz değilse veya tarihi geçmiş ise göz kapakları ve gözlerde ciddi problemler oluşmasına yol açabiliyor. Tarihi geçen veya zamanında temizlenmeyen maskara gibi ürünler, göz kapaklarının üzerindeki yağ üretimine yardımcı olan gözenekleri tıkayarak gözlerde kızarıklık, kuruluk veya iritasyon gibi rahatsızlıklar oluşmasına sebep olabiliyor. Bu noktada özellikle ürünlerin üzerindeki son kullanma tarihlerinin kontrol edilmesi ve kullanılan fırçaların temiz olduğundan emin olunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Makyaj malzemelerini paylaşmayın

Makyaj malzemelerinin paylaşılmasının, enfeksiyon bulaşması gibi ciddi problemlere yol açabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Akçay “Normal şartlarda kimseyle diş fırçanızı paylaşmazsınız. Bu yüzden maskaranızı veya göz kaleminizi de paylaşmamalısınız. Çünkü prensip tamamen aynı. Maskaralar da aynı diş fırçaları gibi bakterileri taşıyor ve istenmeyen enfeksiyonlar oluşmasına yol açıyor. Ayrıca hareketli araçlarda veya yürürken de makyaj yapılmaması gerekiyor. Özellikle bozuk yollarda gözlere makyaj yapmak büyük tehlike taşıyor. Sallanan bir araçta giderken makyaj yapılması ile kornea çizilebilir ve ciddi görme kayıplarına yol açan sonuçlar oluşabilir. Kornea yaralanmaları ağrı, rahatsızlık ve kızarıklığım yanı sıra, görme kaybına varacak ciddi sorunlar oluşmasına yol açabilir” şeklinde konuştu.

 

Geceleri temizlenmeli

Gözlere yapılan makyajın, gece yatarken kesinlikle temizlenmesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Akçay “Yatarken gözlerde bırakılan makyaj malzemeleri, göz kapaklarında oluşabilecek bakteriyel enfeksiyon riskinin artmasına sebep olabiliyor. Gözdeki makyajı çıkarırken kullanılan ürünlerin kalitesi de enfeksiyon riskini elimine etme konusunda büyük rol oynuyor. Doğru antiseptik temizleme ürünleri kullanılmadığı takdirde, bakterilerin yapılacak manevralarla gözün iç kısmına kaçma riski oldukça yükseliyor. Gözlerde kızarıklık, rahatsızlık hissi ve enfeksiyona varabilecek sonuçlar doğmaması adına, makyaj temizlik ürünlerinin de doğru seçilmesi gerekiyor. Ayrıca kullanılacak göz makyaj ürünlerinin önceden test edilmesi ve gözlerde herhangi bir enfeksiyon varken makyaj malzemesi kullanılmaması da, gözlerin korunması için alınması gereken tedbirler arasında yer alıyor” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön