Kadın fotoğrafçının gözünden kadın sünneti

Kenya'daki Masai kabilesi üyesi iki kızın sünnetini fotoğraflayarak büyük yankı uyandıran Finlandiyalı fotoğrafçı ve gazeteci Meeri Koutaniemi'nin “İzinsiz” serisinden fotoğrafları, 4. Fotoİstanbul'da sergilendi.

 • “Çocuğun elinde bir fener vardı. Karanlık ve çamurlu barınaktaki tek ışık kaynağı, bu fenerdi. Çocuk feneri yerde çıplak ve bağlı olarak yatan Nasirian’a yöneltti. Işık Nasirian’ın çıplak bacaklarının arasını aydınlattı. Her şey çok hızlı gelişti. Kadınlardan biri sünnet için getirdiği sıradan bir usturayı çıkardı. Nasirian ağlıyordu. Yer kan içindeydi. Daha çok kan aktıkça, Nasirian daha da çok bağırıyordu. Birkaç dakika içinde üreme organları tanınmaz haldeydi.”

 • Bu sözler, Kenya'daki Masai kabilesi üyesi iki kızın sünnetini fotoğraflayarak büyük yankı uyandıran ve 2012-2013 yıllarında Finlandiya'da 'Yılın Fotoğrafçısı Ödülü'nü kazanan Finlandiyalı fotoğrafçı ve gazeteci Meeri Koutaniemi'ye ait. Sanatçının “İzinsiz” isimli serisinden siyah-beyaz fotoğraflar, 30 Eylül'de başlayıp geçen pazar günü, 22 Ekim'de sona eren 4. Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında Ortaköy Yetimhanesi'nde sergilendi.  

 • Koutaniemi, 27 yaşında ve hep mücadele ve direnişe dair güçlü hikayeleri belgeliyor. Sanatçının 'İzinsiz' serisi de 40'ı aşkın ülkede sergilenmiş. İnsan fotoğrafları gördüğünde, hele ki jileti gördüğünde dehşete düşüyor. Sünnet edilecek kız çocuklarının yüzündeki huzursuzluk, gergin bekleyiş ve o an... Korkunç!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9187

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2306

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5644

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2455

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3640

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön