Kaos GL’den “jinekolog muhabbetleri”

Türkiye’nin en köklü LGBTİ örgütlerinden olan Kaos GL’nin web sitesinde kadınlar, rahatsız edici, hatta travmatik jinekolog deneyimlerini paylaşarak diğer kadınlara ‘yalnız değilsiniz’ mesajı veriyor.

Kaos GL’den “jinekolog muhabbetleri”

Jinekolojik muayeneler sırasında kadınlar pek çok önyargılı ve rahatsız edici davranışlara maruz kalabiliyorlar. Özellikle ahlaki, homofobik ve transfobik önyargılar nedeniyle birçok kadın, jinekologlardan alenen azar işitiyor.

 

23 yıldır Türkiye’de LGBTİ hakları için mücadele eden bir kuruluş olan Kaos GL, “Jinekolog muhabbetleri” başlığı altında kadınların jinekolog deneyimlerini bir araya getirmeye başladı. Deneyimlerini anlatan kadınların hikayeleri, şaşırtıcı derecede önyargılı tavırlar yüzünden yaşanan aşağılanmaları ve travmaları gözler önüne seriyor.

 

Jinekoloji muayeneleri genellikle her zaman ‘evli misiniz’ sorusuyla başlıyor. Aslında elbette evli olup olmamanızın jinekolojik sağlığınızla pek bir ilgisi bulunmuyor! Cinsel açıdan aktif olup olmadığınızı, daha amiyane tabiriyle ‘bakire olup olmadığınızı’ sorgulayan hekimlerin veya hastane personelinin birçoğu, anlatılan hikayelerde de görebileceğimiz üzere evlilik dışı ilişki yaşadığınızı, eşcinsel ya da trans olduğunuzu belirttiğiniz anda ahlaki önyargılarıyla davranmaya başlıyor ve yalnızca tıbbi açıdan değil, insani açıdan hiç de ahlaki sayılmayacak çeşitli davranışlar sergileyebiliyor.

 

YILDIZ TAR İLE RÖPORTAJ Kaos GL Derneği aktivisti ve int... LGBTİ SÖZLÜĞÜ LGBTİ hakkında ne biliyoruz, ney...

 

Konuyla ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen Kaos GL, okurlarından jinekolog hikayelerini paylaşmalarını istedi ve kısa sürede web sitelerinde birçok ‘ahlakçı’ jinekolog muhabbeti birikti.

 

“Evli değilsen smear testi yapamayız!”

Hikayelerde ‘evli olmayanlara smear testi yapılamaz’ gibi anlamsız ifadelerle açıklama yapan hekimler kadar, ‘bekarken ilişkiye girmekten çekinmiyorsun da çatala çıkmaktan mı çekiniyorsun?’ diyerek hastasını aşağılayan hekimlerin yarattığı olumsuz deneyimler de gözler önüne seriliyor. Trans bir erkeğe bilgisi dışında östrojen hormonu ilacı yazılabiliyor, muayene sırasında canı yanan bir kadına nefretle ‘niye, penis girerken acıtmıyor mu?’ denilebiliyor.

 

Heteroseksüel, evli, bekar, eşcinsel, trans; cinsel kimliği ve yönelimi ne olursa olsun her kadın, her insan kaliteli sağlık hizmeti almayı ve tıbbi işlemler esnasında da saygı görmeyi hak eder. Daha fazla kadına ‘yalnız değilsiniz’ demek için, muayene odalarında yaşanan tacizi ve psikolojik şiddeti azaltmak için bu hikayelerin görünür olması çok önemli.

 

Kaos GL’nin paylaştığı jinekolog hikayelerine “Jinekolog Muhabbetleri” linkinden ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön