Daha az çalış daha çok yaşa

Haftada 30 saate yakın çalışmak 40 yaşınıza kadar zihinsel fonksiyonlarınız için yararlıyken bundan daha fazlası performansınızın düşmesine sebep oluyor.

Bilim aşkınızı depreştirecek araştırma: 40 yaşın üstü haftada en çok 3 gün çalışmalı

Eğer 40 yaşını geçkinseniz ve bir şeylere artık tamamen odaklanamadığınızı ve unutkan olmaya başladığınızı düşünüyorsanız, bunlar için işinizi sebep olarak görebilirsiniz.

 

Melbourne Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'ndeki uzmanların yaptığı araştırmalar çok ilginç bulgulara işaret ediyor; haftada 30 saate kadar çalışmak 40 yaşınıza kadar zihinsel fonksiyonlarınız için yararlıyken bundan daha fazlası performansınızın düşmesine sebep oluyor.

 

Ve hatta haftada 55 ve daha fazla saat çalışan insanların çalışmayan ya da emekli olmuş insanlara nazaran zihinsel fonksiyonlarında yavaşlama olduğu düşünülüyor.

 

Araştırma 40 yaş ve üzeri 3500 kadın ve 3000 erkek üzerinde yapılmış. Çeşitli konularla zihinsel yetenekleri ölçülürken aynı zamanda iş performansları da gözlemlenmiş.

 

 

 

Avustralya'da Gelir ve Çalışan Dinamiği Testi olarak bilinen anket, çalışanların kelimeleri yüksek sesle nasıl okuduğunu, harfler ve sayıları hız denemelerinde nasıl eşleştirdiğini ve listelenmiş numaraları nasıl ezberden okuduklarını ölçmüş.Testin sahibi Melbourne Üniversitesi Profesörü Colin McKenzie düşünmek ve bilmek kavramlarını önemli işaretler olarak belirtiyor. Okuma testleri 'bilme' yeteneğini ölçerken, düşünme testleri ise hafıza, yönetme ve soyut akıl yürütme yeteneklerini ölçmekte.

 

Belirli miktarlarda puzzle, kelime bulmacası ve Sudoku gibi zihinsel uyarıcıların yaşı ilerlemiş insanların beyin kapasitesini koruduğu düşünülürken, aşırı derecede uyarılmanın ters etki gösterdiği biliniyor.

 

Profesör McKenzie İngiliz Gazetesi The Times'a verdiği röportajda, çoğu ülkenin emeklilik yaşını yükseltmeyi ve insanları daha fazla çalıştırmayı hedeflediğini fakat  insanların yaşı ilerledikçe yarar sağlamasının  zorlaşacağını söylüyor.

 

Zihinsel uyarıcıların seviyesi çalışma saatlerine bağlı olmalı çünkü çalışmak iki ucu sivri bir kılıç gibi görülebilir; beynin aktif olmasını tetiklerken aynı zamanda çok fazla çalışmak zihinsel fonksiyonlara zarar veren yorgunluk ve strese sebep olabilir.

 

McKenzie'ye göre orta ve ilerleyen yaşlarda yarı zamanlı çalışmak beyin fonksiyonlarını korumak için yararlı olabilir. Bu da ortaya şu soruyu çıkarır: Maddi gücü yeten insanlar çalışma saatini azaltmalı mıdır? Ve işin çeşidi bu konuda önemli bir faktör olarak görülebilir mi?

 

İnsanlar onlara zevk veren az stresli işlerin stres ve yorgunluk seviyelerinde daha az zarara yol açtığını düşünebilir. Ama Hilda testi işin çeşidinin sonuçları nasıl etkilediğini göstermiyor yani bu da göz önünde bulundurulması gereken bir faktör.

 

Profesör McKenzie bir başka konuya şöyle dikkat çekiyor: "İşin çeşidinin zihinsel fonksiyonlardaki etkisini saptamak çok zor. İnsanlar belirli işlere zihinsel yeteneklerine göre seçilebilir." Buna göre şüphesiz ki stres altında, rekabetçi ve talepkar ortamlarda çok uzun süre çalışılan işler genellikle insanların sağlığına zarar veriyor denilebilir.

 

Çoğumuz 40'ımızdan sonra da çalışmaya zorlandığımız için bu esnada sağlığımıza dikkat etmek, dinlendirici seyahatlere çıkmak  ve  çalışma saatlerimizi azaltmak çok önemli. Profesör McKenzie haftada 40 saat tam zamanlı çalışmanın zihinsel fonksiyonları sürdürmek açısından hiç çalışmamaktan iyi olduğunu ama bunun işteki verimliliği arttırmayacağını çıkarmayacağını söylüyor.

 

Peki ya bu önemli konu hakkında sizin fikriniz nedir? Sizce çalışma saatlerini azaltmak insanların zihinsel performansına yarar sağlar mı?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön