Selfie ile hastalık teşhisi!

Siz hâlâ Kylie Jenner’ın son selfie’sindeki 800 dolarlık ‘hoodie’sine kafa yoruyor, bir yandan da son selfie’nize ‘ufak dokunuşlar’ mı yapıyorsunuz? Pek out’sunuz. Zira gelecek bilimci Dr. Ian Pearson’un son raporuna göre selfie’nin parmak izinin yerine geçmesine, tıpta çığır açmasına az kaldı

Selfie ile hastalık teşhisi!

Dr. Ian Pearson bir gelecek bilimci. Dünya Sanat ve Bilim Akademisi, Kraliyet Sanat ve Ticaret Cemiyeti, Dünya İnovasyon Vakfı ve Britanya Bilgisayar Cemiyeti’nin İmtiyazlı üyesi gibi parmak ısırtan titrleri var. Son meşguliyeti, artık hep birlikte sıkıldığımız, tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna inanmak istediğimiz selfie. Fakat kötü haber, feci halde yanılıyormuşuz. Selfie meselesi bitmek şöyle dursun, hücrelerimize kadar girmeye hazırlanıyormuş. Buyurun Pearson’ın Sony Xperia XZ’den yola çıkarak ortaya koyduğu ufuk açıcı selfie öngörülerine...

 

-Eve, arabaya, ofise artık selfie’yle girebileceğiz. Ian Pearson’a göre yüksek güvenlikli selfie kullanımı daha fazla iç rahatlığı sağlıyor.

 

-Selfie’ler, benzer şekilde turistik alanlara veya sinemalara girişte de bilet veya parmak izi yerine kullanılabilecek. Sonrasında herhangi bir ödeme yapmak üzere yine nur cemalinizi kullanabilecek, bulunduğunuz noktadan sosyal medyaya selfie’ler yükleyerek indirim kazanacak ve hatta sırada öne geçeceksiniz. Dolayısıyla selfie, fiilen para yerine geçerek ziyaretçilere gerçek indirimler ve bunun karşılığında da marka reklam değeri sağlayabilecek.

 

-Biliyorsunuz birinin sizi çekici bulup bulmadığı, o kişi size bakarken gözbebeklerinin büyümesi veya vücut dili gibi unsurlar analiz edilerek anlaşılabiliyor. “Dolayısıyla” diyor Ian Pearson. “Bir kahve içerken, selfie çekme bahanesiyle karşınızda oturan yeni flörtünüzü görüntüleyebilir, o sırada siz doğru gülüşü bulmaya çalışır gibi yaparken, telefonunuz flörtünüzün görüntüsünü analiz ederek sizden hoşlanıp hoşlanmadığını, hoşlanıyorsa ne kadar hoşlandığını belirleyebilir.” Bu sayede utanç verici bir ret cevabı alma olasılığımız da düşüyor! İleri görüşlülük diye buna denir!

 

-Gelelim selfie’nin tıpta yaratması beklenen mucizelere... Tıbbi selfie’lerin şehirlerden ziyade nüfusun düşük yoğunluklu olduğu bölgelerde önem kazanacağı ve sağlık hizmetlerine kolay erişemeyen birçok kişi için acil durumlarda işe yarayacağı öngörülüyor.

 

-Öte yandan yüksek çözünürlüklü cilt selfie’leri, isilik, siğil, hatta cilt kanserinin uzaktan teşhis edilmesinde doktorlara büyük katkı sağlayabilir. Tıbbi yapay zekâ, bir doktora danışılması gerekip gerekmediği konusunda tavsiyede bulunarak ciddi bir ön çalışma yürütebilir. Ciltten yansıyan ışık, kan akışı konusunda ipuçları verip tansiyon hakkında fikir yürütebilir.

 

-Yine görüntü analizi, gözbebeğinin büyümesi ile yüz ve mimik tanıma özellikleri, fobilere teşhis koyarken ya da alışveriş tercihleriniz konusunda işinizi kolaylaştırabilir.

 

-Selfie’ler, güneş yanığından sakınmak ve yaşlanma sürecini kontrol etmek üzere, güneşlenmenin izlenmesinde de kullanılabilir.

 

-Drone’ların yanı sıra robotlar da yakında sıklıkla kendilerinin ve insanların selfie’sini çekecek. Dolayısıyla artık uçurum kenarında selfie çekeceğim diye kendinizi parçalamanıza lüzum yok.

 

-Selfie devriminin fokus olduğu bir diğer nokta, egzersiz. Artık yapay zeka motorları sadece yakılan kalori miktarını ve kalp atış hızını kontrol etmek için değil, aynı zamanda bir hareketin nasıl doğru şekilde yapılacağı konusunda tavsiyede bulunup nelerin değiştirilmesi gerektiğini gösterebiliyor. Yani sporda selfie’yi artık salt gösteriş için değil, hareketimizi bir sonraki sefer nasıl daha iyi yapabileceğimizi görmek üzere kullanacağız.

 

-Ve son olarak, selfie bundan böyle size nasıl bir ruh hali içinde olduğunuzu ve nelerle ilgilenebileceğiz hakkında ipuçları sağlayabilir, çeşitli kıyafetler içinde nasıl görüneceğinizi gösterip diğer markaların benzer ürünlerini önünüze serebilir.

 

Gizem Sevinç Selvi

gsselvi@htgazete.com.tr

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön