Kız çocuğu olarak yaşanacak dünyanın en iyi 10 yeri

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre; dünya üzerinde, kız çocukları için çok da umut vadeden bir ülke yok. Save the Children’ın, kız çocuklarına büyüme süreçlerinde bolca fırsat sunan ülkeleri incelediği analizde Türkiye, ilk 10’un içerisinde yer alamadı.

Kız çocukları için ideal ülkeler

 Uluslararası yardım grubu Save the Children, kız çocuklarının nerelerde engellerle karşılaştığını belirlemek adına birkaç faktörü göz önünde bulundurdu – çocuk yaşta evlilik, ergen doğum, ortaokul bitirme ve anne ölüm oranları gibi...

 

Bu faktörlerin temel alındığı araştırma sonucunda dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ABD, listede 32. sıraya yerleşti. Türkiye ise 55. sırada yer aldı. Ölçümü yapılan göstergeler düşünüldüğünde eksiklikler fazlasıyla göze çarpıyor ve bu sonuç kaçınılmaz oluyor.

 

Kadın temsilinin daha fazla olduğu hükümetler, genelde kız çocuklarının haklarını etkileyen konulara odaklanmaya daha eğilimli oluyor. Dahası, kız çocukları, kadın rol modellerine sahip olduklarında, politikada liderlik rolleri üstlenme konusunda cesaretleniyorlar.

 

Hizmet kalitesi yetersiz olan bazı ülkeler ise, son zamanlarda yaptıkları yeniliklerle, beklentileri aştı. Örneğin Ruanda, listede 49. sırada. Çünkü dünyada kadın parlamento üyelerinin oran itibariyle en yüksek olduğu ülke durumunda ve çocuk yaşta evlilikleri ve ergen yaşta gebeliği engellemek adına ilerlemeler kaydediyor.

 

Günümüzde kız çocuğu olarak yaşamanın en iyi olduğu 10 ülkeye bir göz atın:

 

10- İtalya

 

 

 

9- İsviçre

 

 

 

8- Portekiz

 

 

 

7- Slovenya

 

 

 

6- Danimarka

 

 

 

5- Belçika

 

 

 

4- Hollanda

 

 

 

3- Norveç

 

 

 

2- Finlandiya

 

 

 

1- İsveç

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön