“Kadın için Teknoloji” ile kadınlar artık internette!

Kadınların teknololojik hayatta daha fazla yer alması amacı ile hayata geçirilen “Kadın İçin Teknoloji” projesi tüm hızıyla devam ediyor.

“Kadın için Teknoloji” ile kadınlar artık internette!

TeknoSA tarafından 2007 yılında hayata geçirilen “Kadın için Teknoloji” projesi, kadınların ekonomik ve sosyal yaşama daha fazla katılımı için gerekli olan teknoloji entegrasyonunu sağlıyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Bu proje kapsamında kadınlara, Habitat Derneği gönüllüleri tarafından 2 gün 3'er saatlik eğitimler veriliyor. Bu eğitimler sonucunda kadınlar, bilgisayar kullanım alanları ve temel kavramları, internete giriş ve e-posta gönderimi, Microsoft Word, Excel ve Powerpoint programlarının genel uygulamalarını öğreniyor. Üstelik kadınlara son yıllarda sosyal medya kullanımı da öğretiliyor. Sosyal medya kullanımını öğrenen kadınların büyük bir çoğunluğu ise çocuklarını takip ediyor.

 

TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan, Türkiye'nin değerlerine katkı sağlamak, kültürel ve sosyal yaşama teknoloji ile katkıda bulunmak için başlatılan “Kadın için Teknoloji” projesi ile ilgili bilgileri Mersin'de düzenlenen sertifika töreninde verdi. Kadının gelişmesi ile toplumun kalkınabileceğini ifade eden Bülent Gürcan: “Kadınların toplumdaki öneminin farkındayız. Bu nedenle kadının kalkınmasına yönelik çeşitli projeler hazırlıyoruz. 'Kadın için Teknoloji' projesi sonucunda bu yıla kadar 58 ilde, 15.000 kadına teknoloji okur yazarlığı dersleri verdik. Bu projenin başlatıldığı dönemde TÜİK verilerine göre kadınlarda bilgisayar kullanım oranı yüzde 23 seviyesindeydi. Ne mutlu ki bugün bu oran 2 katına ulaşmış durumda. Bilgisayar kullanım oranındaki genel artışta da kadınların payı erkeklere göre daha fazla” ifadelerini kullandı.

 

Kadınları daha fazla ve uzun soluklu eğitim olanaklarından faydalanmaları için Enocta işbirliği ile e-eğitim platformunun da oluşturulduğunu söyleyen Gürcan: “Kadın için Teknoloji” projesine katılan kadınlar bu platformda hem bilgisayar eğitimlerine devam edebiliyorlar hem de girişimcilik, aile içi iletişim gibi ek eğitimler alma imkanı buluyorlar” dedi.

 

Bülent Gürcan son olarak “Kadın için Teknoloji Projesi” kapsamındaki eğitimlerin ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda hem geliştirilmesi hem de yaygınlaştırarak sürdürülmesinin hedeflendiğini açıkladı.

 

Kadın ve teknoloji ilişkisine yönelik araştırmalar:

 

 • Bulundukları bölgeleri temsil etme özelliği taşıyan en yüksek nüfuslu 18 ilde, 18 yaş üzeri 1519 kadınla bu yıl yaptırılan araştırmanın sonuçlarına göre:
 •  18 yaş ve üzeri kadınların asla vazgeçemedikleri teknolojik eşyaların başında yüzde 65 ile cep telefonu geliyor. Cep telefonunu, yüzde 23'lük oran ile televizyon izliyor.
 • 55 yaş üstü kadınların yüzde 50’si “cep telefonumdan vazgeçemem” derken bu oran 18-24 yaş grubunda yüzde 84’e çıkıyor. Genç – yaşlı cep telefonundan asla vazgeçemiyor!
 • Kadınların evde en çok ihtiyaç duydukları ve hayatı kolaylaştırdığını düşündükleri teknolojik aletlerin başında çamaşır makinesi geliyor. Bunu her 2 kategoride de cep telefonu takip ediyor.
 • En çok ihtiyaç duyulan teknolojik aletler bulgusu demografik değişkenler nezdinde incelendiğinde; 18-44 yaş arası kadınların cep telefonunu, 45-54 yaş arasındakilerin çamaşır makinasını, 55 yaş ve üzerindekilerin ise televizyonu en çok ihtiyaç duyulan ürün olarak değerlendirdikleri görülüyor.

 

Haber: Dilay Argün

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön