Kadın sığınma evleri yeterli değil

8 Mart’ta yapılan "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadelenin Neresindeyiz? Şiddetin Çeşitli Görünümleri" başlıklı panelde konuşan uzmanlar, kadın sığınma evlerinin güncel durumu hakkında bilgiler verdi

Kadın sığınma evleri yeterli değil

Kadıköy Belediyesi ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği’nin 8 Mart’ta düzenlediği "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadelenin Neresindeyiz? Şiddetin Çeşitli Görünümleri" başlıklı panelde konuşan Sosyal Hizmet Uzmanı Dr. Gülcan Urhal, Türkiye’de kadınlara hizmet veren kadın sığınma evleri ile ilgili sorunlara dikkat çekti.

 

2002-2009 yılları arasında kadın cinayetlerinin binde 1400 oranında arttığını söyleyen Urhal, en az 1500 kadar kadın sığınağı olması gereken ülkemizde henüz yalnızca 79 kadın sığınağının faaliyette olduğunun altını çizdi. Kocası ya da partneri tarafından şiddete maruz kalan kadınların %97’sinin şikayette bulunmadığını da ifade eden Gülcan Urhal, kadınların gizlilik ve korunma ile ilgili de çekinceleri olduğunu ifade etti: “Şiddete uğrayan kadınların çoğu deşifre olmaktan korktuğu için sığınma evlerine başvuramıyor. Evlerde kalma süreleri kısıtlı ve çıktıklarında ne yapacaklarını bilemedikleri için de sığınma evlerini tercih etmeyebiliyorlar. Şu anda hizmet veren sığınma evlerimizde çoğunlukla ekonomik nedenlerden ötürü barınma ihtiyacı bulunan kadınlar ve çocuklar var.”

 

 

Sağlık Bakanlığı ile koordinasyonlarda da sıkıntı olduğuna dikkat çeken Gülcan Urhal, bakım elemanı ve sağlık personeli konusunda da eksiklikler yaşandığını ifade etti.

 

Panelde şiddet mağduru kadınların devlet eliyle yönlendirilmesi ve güçlendirilmesi için daha çok projeye ve daha eğitimli personele ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

 

Sığınma evleri nasıl işliyor?

Sığınma evinde yönetmeliklere göre ortalama 3-6 ay kalabilirsiniz. Bu süre, resmi kurumlarda hayati tehlike olduğu taktirde ve bazı belediye ve sivil toplum kuruluşlarına ait olanlar da şiddet yaşayanın ayakları üzerinde duruncaya kadar uzatılmaktadır.

 

Sığınma evlerine 60 ve üzeri alınmadığı için  o yaşlarda iseniz, bir huzur evine yerleştirilmeyi talep edebilirsiniz.

 

Her sığınma evinde kalanların güvenliği açısından gerekli görülerek koyulmuş bazı kurallar(bir süre telefon etme ya da dışarı çıkma yasağı vb.) ve prosedürler vardır.

 

Sığınma evlerine yönetmelik gereği 12 yaşından büyük erkek çocuklar alınmaz, ancak annenin rahatlıkla görebileceği mesafede bir yetiştirme yurduna yerleştirilmeleri sağlanır.

 

Sığınma evlerinde  yeterli personel olmaması ve toplu yaşamın bir gereği olarak günlük rutin işlerin yapılması için herkesin sorumluluk alması istenir.

 

Bazı sığınma evlerinde okul öncesi çocukların bakıldığı kreş bölümleri mevcuttur. Böyle yerlerde çocuklar kadınların bir işe gitmesine engel teşkil etmez. Olmadığı taktirde, her ilde SHÇEK’in özel kreşlerde belli bir ücretsiz kontenjanı vardır. İhtiyaç duyulduğunda bu hizmetten yararlanmak için baş vuruda bulunun.

 

Sığınma evinde kaldığınız  süre içinde görevlilerin desteği ile;

 • İl ya da ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından kira, ev kurma yardımı ve bir beceriniz varsa uzun vadeli iş kurma kredisi alabilirsiniz
 • İş-kur’un ve çeşitli kurumların açtığı meslek kurslarına giderek mesleki bir beceri edinebilirsiniz.
 • İş olanaklarını değerlendirebilir, bağımsız yaşama geçmeden önce maddi sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.
 • Ailenin korunmasına dair kanundan yararlanmak ya da boşanmak için mahkemeye başvurabilir, ücretsiz avukat edinebilirsiniz.

 

Birçok sığınma evinde psikolojik destek vermek üzere meslek elemanları bulunmakta ya da başka kurumlarla bağlantılı olarak bu hizmet verilebilmektedir. Kaldığınız süre içinde bu tür hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

 

Sığınma evinde size diğer kadınlardan gelen birlikte yaşamak ya da çalışmak gibi her türlü teklifi oradaki yetkililere danışarak değerlendirin.

 

(Sığınma evleri ile ilgili bilgiler aileicisiddeteson.com sitesinden alınmıştır.)

 

 

Haber: Duygu İslamoğlu

dislamoglu@hthayat.com

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön