Taurid meteor yağmuru Kasım’da gökyüzünü şenlendirecek!

Her sene Ekim-Kasım aylarında dünyadan izlenebilen Taurid meteor yağmuru bu sene gökyüzünde alev topları görmemize neden olacak

Gökyüzünde alev topları!

Çok uzun zaman önce parçalandığı düşünülen Encke adlı kuyrukluyıldızın kalıntıları, her sene bu günlerde Dünya’nın yörüngesine giriyor. 5-12 Kasım tarihleri arasında en yoğun günlerini yaşayan meteor yağmuru, her sene gerçekleşen diğer meteor yağmurlarından biraz farklı.

 

 

Kayan yıldız olarak bildiğimiz Taurid meteorları, Boğa (Taurus) takımyıldızı civarında görüldükleri için Tauridler adıyla anılıyor. Her sene aynı zamanda, geceyarısından sonra gökyüzünde Doğu tarafına baktığınızda saate 7 tane kayan yıldız görmeniz mümkün.

 

 

Tauridlerin diğer meteor yağmurlarından farklı olmasının nedeniyse, meteorların belirli bir doğrultuda değil, belli bir noktadan saçılan parçalar şeklinde görülmesi. Ayrıca yok olan kuyrukluyıldızın parçalarından oluşan her bir meteor, atmosfere saniyede 60 km hızla yaklaştığında çok parlak bir ışık yayabiliyorlar.

 

 

En son 1954 yılında görülen alev topları şeklindeki meteorlar, o yıldan beri ilk defa bu yıl yine çok parlak bir şekilde gözlemlenebilecekler. Amerika’da yılın bu zamanı gökyüzünde görülen alev toplarına bazı yerlerde Halloween Fire Balls (Cadılar Bayramı alev topları) da deniyor. Kuyrukluyıldızın kalıntılarının en büyük olanlarının dünyaya yaklaşmış olması sebebiyle bu özel durum gerçekleşiyor.

 

Bu yıl uzun aradan sonra gökyüzümüze geri dönen Orion takımyıldızını seyrederken birkaç alev topu görmeniz mümkün! İyisi mi şehir ışıklarından olabildiğince uzaklaşıp gözünüzü gökyüzüne dikin, 12 Kasım'a kadar zamanınız var.

 

 

 

Haber: Duygu İslamoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön