Teknoloji bağımlısı mısınız?

Teknolojinin neredeyse yetişilemez bir hızla ilerlemesi hayatımıza inkar edilemez kolaylıklar getiriyor.

Teknoloji bağımlısı mısınız?

Teknolojinin neredeyse yetişilemez bir hızla ilerlemesi hayatımıza inkar edilemez kolaylıklar getiriyor. Öte yandan, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ya da tableti ellerinden düşürmeyenleri de hayattan kopartacak derecede bağımlılık tehlikesi bekliyor. Siz de teknoloji bağımlısı olmaya aday mısınız bilmek isterseniz belirtileri gözden geçirin:


 
Sürekli facebook ve twitter'da olmak

Teknoloji bağımlılığının en belirgin işaretlerinden biri Facebook ve Twitter’sız yapamamak. Dikkat edin siz de internetten uzak kaldığınızda bir eksiklik hissediyor hatta fiziksel ve bedensel olarak strese giriyorsanız bağımlılar sınıfına dâhil oldunuz demektir.

Konuşmak yerine mesajlaşmak

İşinizin yoğun olduğu, hemen telefon açamayacağınız zamanlarda, mesajlaşmak veya mail yazmak çok daha pratiktir kabul ediyoruz. Ancak kendinizi dostlarınızla artık neredeyse hiç telefonla veya yüzyüze sohbet etmeyip sırf mesajlaşır buluyorsanız tehlike çanlarının çaldığından emin olabilirsiniz.

 

Kısaltmasız yazışamamak

Teknolojiye bağımlı olduğunuzda, bu bağımlılık hayatın diğer alanlarını da etkiliyor. Örneğin, e-mail, telefon mesajı, hatta günlük konuşmalarda dahi sürekli kısaltmalar kullanmak bunlardan biri. Uzmanlar,  ''ok'', ''tmm'', ''slm'', ''mrb'', ''bye'' gibi kısaltmaların Türk dilinin geleceğini tehdit ettiği, uyduruk dilin özellikle gençler arasında yaygınlaştığı konusunda uyarıda bulunuyor. 

 

Ayrılık kaygısı yaşamak

Bir başka bağımlılık belirtisi de teknolojiden yoksun kalma kaygısı duymaya başlamaktır. Bir süre gelen maillerinizi kontrol edemediğinizde huzursuzlaşıyor veya telefonunuzu evde unuttuğunuzda, birisinden ödünç alıp sosyal medya hesaplarınızı kontrol edemeden duramıyorsanız durum vahim demektir. Buna elektronik aletlerin şarjı ya biterse korkusuyla hepsinin şarj aletlerini her yere taşımayı da ekleyebilirsiniz.


Hayalet titreşim sendromu

Cep telefonunda herhangi bir çağrıyı veya mesajı kaçırma endişesi ile ikide bir telefonu eline alarak kontrol etmek "hayalet arama veya hayalet titreşim sendromu" olarak adlandırılıyor, bu duruma gelmek de bağımlılığın başka bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Sonuç olarak teknolojinin hayatımızı kolaylaştırması gerekiyor, bizi ve ilişkilerimizi ele geçirmesi değil.  

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön