Nehir gezgini Giacomo de Stefano!

“Yeni dünya gezgini” İtalyan Giacomo de Stefano, doğal su kaynaklarına dikkat çekmek için eski, motorsuz bir tekneyle Londra’dan çıkıp 5401 km kürek çekerek İstanbul’da karaya ayak bastı.

Nehir gezgini Giacomo de Stefano!

Venedik’te yaşayan Giacomo de Stefano bir mimar ama kendini doğal su kaynaklarına adamış. Çin’de turizm sektörünün yarattığı olumsuzluklar üzerine bir belgesel çekerken 4 ayda 20 bin kilometre yol kat etmiş. Ve doğal kaynaklara zarar vermeden gezmek hakkında düşünmeye başlamış. “Londra’dan İstanbul”a projesi de böyle çıkmış ortaya. 6 ay önce, eski, küçük, motorsuz teknesi “Clodia” ile Londra’dan yola çıkan Stefano, rüzgârla ve 12 saat kürek çekerek geçen hafta İstanbul’a geldi. Teknesini hem yatak odası, hem mutfak olarak kullandı. Geceleri gaz lambasıyla aydınlandı. Bazen pilav pişirdi, bazen buğday haşladı. En çok su kenarındaki ağaçların meyveleriyle beslendi.

 

Karadeniz dalgalarında mahsur kaldı!

Stefano, Londra Thames Nehri, İngiliz Kanalı, Fransa su kanalları ile Strasburg ve Ren Nehri üzerinden Nürnberg’e, oradan da Tuna Nehri’yle Viyana, Bratislava, Budapeşte, Belgrad, Romanya ve Bulgaristan’dan geçerek Türkiye karasularına ulaştı. Karadeniz’in azgın suları yüzünden yolculuğu 1 hafta uzadı, Ege’nin dingin sularından geçip İstanbul’a vardı... Stefano, karaya Rahmi Koç Müzesi’nde ayak bastı. Burada özel bir karşılama töreni hazırlanmıştı. “Nehir gezgini” Stefano’dan gezi maceralarını dinlemek isterseniz salı gününe kadar zamanınız var. Onu Rahmi Koç Müzesi’nde bulabilir, hatta mütevazı teknesiyle kürek bile çekebilirsiniz...

 

"Dünya ile evliyim"

Uzun yolculuklarda geride bıraktığınız bir aileniz var mı?

Ailem yok. Dünya ile evliyim. Ondan aldıklarımı geri vermek istiyorum.

 

Tehlike atlattınız mı?

Thames Nehri üzerinde Norveç’ten gelen ve saatte 70 km’yi bir su fırtınası oldu. Su, 8 metre yükselip alçaldı. Kayığım çok darbe aldı. Orada 45 gün kaldım.

 

Su kaynaklarına dikkat çekmek için çıktığınız yolculukta neler gördünüz?

Sırbistan’da sulara plastik atıklar çok atılıyor. Hırvatistan ve Sırbistan’da savaştan kalma çok mermi izi var. Ayrıca Sırbistan’da nehirlerde 346 set saydım. Setler nehirlerin daha hızlı akmasını sağlıyor fakat doğal akışı, balıkların özgürce gidişini etkiliyor.

 

Bu yolculuk size ne öğretti?

Beklemeyi, doğayla bütünleşmeyi ve sabrı. Gecenin sessizliğinde su üzerinde uyuyunca, doğayla bütünleşmiş hissediyorum. Ben suyum. Hepimiz suyuz. Evet, bazen tehlikeli olabiliyor, ahşam bir tekneyi radarlar fark edemiyor. Gece büyük tekneler varken hareketsiz bekledim...

 

Neden son durak İstanbul?

İstanbul, bir su şehri ve Avrupa’daki en büyük su şehri. Ayrıca kültürler arası köprü.

 

Bundan sonraki proje nedir?

Yeni projenin adı “Su Ol”... 1928 yapımı 17 metrelik bir tekne ile Kopenhag ve İstanbul dahil bütün Avrupa’yı gezeceğiz. 25 bin kilometrelik bir su yolu. Ayrıca “Londra’dan İstanbul’a 2012” gezisi kitaba, belgesele dönüştürülüyor.

 

Seyahatle ilgili sayılar

 • 12 ülkenin deniz ve nehirlerinde yol aldı.
 • 4 milyondan fazla kürek çekti.
 • 200’den fazla köprünün altından ve 85 kanaldan

 

İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini, Stefano’ya kısa bir süre eşlik etti. Karaya birlikte çıktılar...

 

Haber: Ümran Avcı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön