İnsanoğlu 4 bin yıldır kendisini dövdürüyor!

Dövme sanatına ilişkin en eski bulgular; İÖ 2000 yılına kadar dayanıyor…

İnsanoğlu 4 bin yıldır kendisini dövdürüyor!

Dövme ve piercing sarf malzemesi tedarikçilerinden biri olan Golden Arrow Stüdyosu’nun Yönetim Kurulu Başkanı N. Şener Öner, dövmenin genel amacı dışarıdan bakıldığında estetik ya da süslenme olarak görünse de altında sosyokültürel faktörlerin yattığını söyledi. Dövme sanatının 4 bin yıl kadar eskiye dayandığına dikkati çeken Şener, “Dövme ilk olarak süs olarak  Hintliler, Japonlar, Amerika Yerlileri ve Afrika'daki bazı kabileler de yapılmaya başlanmış” dedi.

İnsan derisinin, iğne ya da sivri bir araçla çizildikten sonra içine renk veren maddeler konularak yapılan yazı veya resim sanatına “dövme” denir. Öner’in verdiği bilgiye göre; dövme, kimi zaman bir harf, bir isim ya da bir sembol olarak karşımıza çıkar. İnsanların dövme yapma amacı belki duygularını dışa vurum belkide süs ya da gösteriş amaçlı yapılıyor. Ama dövmenin çok eski zamanlardan beri insanoğlunun kendini ifade etmek amacı ile başvuruduğu sanatsal bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Tarihsel kanıtlara göre, dövme ilk olarak süs olarak  Hintliler, Japonlar, Amerika Yerlileri ve Afrika'daki bazı kabilelerde yapılmaya başlanmış. Öner, “Bazı topluluklarda dövmenin hastalıklara ve kötülüklere karşı koruyucu olduğu inancı yaygınmış. Bazı toplumlarda dövmenin yapılış amaçlarından biri de kişinin ait olduğu grubu belirtmek ya da yaşadığı topluluk içindeki konumunu göstermekmiş. Dövme yapma geleneği ise hayli eskidir. İÖ 2000'lerde Eski Mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır. Mısırlıların dışında Britonların, Galyalıların ve  Trakların da dövmeleri vardı. Eski Yunanlılar ve Romalılar, "barbarlara özgü bir uğraş" saydıkları dövmeyi suçlulara ile kölelere yaparlarmış. Hıristiyanlık inancında dövme yasaklanmıştı. Buna karşın ilk Hıristiyanlar, bedenlerine Hz. İsa'nın adını ya da haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmışlardır” diye konuştu.

Günümüzde dövme…
Günümüzde dövmenin özellikle Avrupa’da çok yaygın olduğunu söyleyen Şener Öner, “Dövme kentsel yaşamda, özellikle gençler arasında giderek daha fazla popüler olma yolundadır. Dövmenin genel amacı dışarıdan bakıldığında estetik ya da süslenme olarak görünse de altında sosyo-psikolojik nedenler de yatmaktadır. Aslında dövme yaptırma isteğinin altında insanlara kendi kişiliği hakkında mesaj vermek, etkilemeye çalışmak, diğerlerinden farklı görünmek, gençlerde kendini kanıtlama ya da dikkat çekmek şeklinde gözlenebilir” dedi.

Türkiye’de dövme…
Türkiye’de dövmeye olan ilgini oldukça hızlı gelişmekte olduğuna dikkati çeken Öner, dövmenin Anadolu kültüründe de yaygın ve çok eskiye dayanan bir sanat olduğunu ifade ederek, “Örneğin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da özellikle kadınlar yüz yıllardır ait oldukları aile veya aşiret ya da kültürel kimliği sembolize eden şekilleri dövme olarak yüzlerinde taşımaktalar” diye konuştu.

Dövme yaptırmak isteyenlerin sayısının her geçen gün artmasının yanı sıra dövme yapmak isteyenlerinde sayısının arttığına dikkati çeken Şener Öner, “Yeni neslin çok meraklı olduğu kesin ama eski neslinde ilgisi giderek artmakta. Her kesimden insan dövmeye ilgi duymaya başladı. Sanatçısından futbolcusuna, işvereninden çalışanına kadar.  Daha önce yaygın kanı olan, dövmenin belli bir tabakaya ait olduğu durumu tamamen değişmiş durumda” dedi.

N. Şener Öner, Türkiye’deki dövme, piercing ve malzemeleri konusunda sektörde sağlık koşullarına uygun çalışma koşulları yaratmak için uğraş verdiklerini söyledi. Şener, “Birlikte çalıştığımız ya da tedarikçisi olduğumuz dövme sanatçılarının  Avrupa Dövmeciler Birliği üyesi ve Türkiye’de isim yapmış ve kendisini kanıtlamış sanatçılar olmasına dikkat ediyoruz. Sektörün daha gelişimine katkı sağlamak için sertifikalı eğitimler düzenliyoruz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön