Kürtaj: 58 ülkede sınırlama yok 68’inde ise tamamen yasak!

Merkezi New York’ta bulunan “Doğurganlık Hakları Merkezi”nin (Center for Reproductive Rights-CRR) “2011 Dünya Kürtaj Yasaları Haritası”na göre 58 ülkede en özgürlükçü kürtaj yasaları uygulanıyor.

Kürtaj: 58 ülkede sınırlama yok 68’inde ise tamamen yasak!

Merkezi New York’ta bulunan “Doğurganlık Hakları Merkezi”nin (Center for Reproductive Rights-CRR) “2011 Dünya Kürtaj Yasaları Haritası”na göre 58 ülkede en özgürlükçü kürtaj yasaları uygulanıyor.

 

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 25.5’ini barındıran 68 ülke ise kürtajı ya tamamen yasaklıyor ya da sadece kadının hayatını kurtarmaya izin veriliyor. CRR, hükümetlerin kadınların gebeliğini devam ettirme ya da kürtaj olma dahil olmak üzere kadının kendi üreme yaşamına saygı duyulması gerektiğini vurguluyor.

 

CRR’nin verilerinden bazıları şöyle:

 

Karar kadının

 • 58 ülke (dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 39.2’si) en liberal kürtaj yasalarına sahip. Çoğunlukla kuzey yarıkürede yer alan bu ülkelerde, neden yapıldığına ilişkin bir sınırlama olmaksızın kürtaja izin veriliyor ve karar kadına bırakılıyor.
 •  15 ülkede “sosyo-ekonomik nedenler çerçevesinde” kürtaja izin veriliyor. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 21.6’sını oluşturan bu ülkelerde, kadınlara yaşları, ekonomik durumları ya da medeni durumları gibi faktörler üzerinden kürtaj hakkı tanınıyor.

 

Kadın yaşamı

 • 58 ülkede kürtaja kadının yaşamını ve sağlığını korumak adına izin veriliyor. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 13.8’ini barındıran bu ülkelerin bazılarında kürtaja verilecek izin muhtemel zararın ciddiyetine bağlanıyor.
 • Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 25.5’ini barındıran 68 ülke ise kürtajı ya tamamen yasaklıyor ya da sadece kadının hayatını kurtarmak için izin veriliyor. Bu ülkelerin birçoğunun ceza kanunlarında kadının hayatını kurtarmak için kürtaj yapan kişilerin cezadan muaf tutulmasına ilişkin açık düzenlemeler bulunuyor.

 

AB’de 2 ülkede yasak

Avrupa Birliği ülkeleri içinde kürtajın yasaklandığı iki ülke bulunuyor: İrlanda ve Malta. İrlanda’da da “annenin ölüm riski” ya da “intihar riski” olması halinde bu yasağa uyulmuyor. Malta’da ise kürtaj yasağı “katı” bir şekilde uygulanıyor. AB ülkelerinde kürtaj için ortalama sınır 12 hafta.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön