Pepee, bu kez ekmeğini 3D filmden çıkaracak

Halay çekip horon tepen, iki ekmek alıp eve giden Türk çizgi film karakteri Pepee, şimdi üç boyutlu olarak beyaz perdeye taşınıyor. Sinema salonlarının yanında Blu-ray olarak da çıkacak olan Pepee, telefon ve tablete de girecek.

Pepee, bu kez ekmeğini 3D filmden çıkaracak

Türk çizgi filmi Pepee karakterinin yaratıcısı ve Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu kurucusu Ayşe Şule Bilgiç, “4. yılını dolduran Pepee, Türkiye’nin Youtube’da 2011 yılında en çok izlenen videosu oldu. Şimdi sinema filmini de çekeceğiz” dedi. Pepee’yi animasyon teknolojilerinde Dreamworks ile işbirliğine giden HP’nin iş istasyonlarıyla hazırladıklarını belirten Bilgiç, “Dreamworks’un Kung Fu Panda, Shrek ve Çizmeli Kedi filmlerinde kullanılan teknolojiyle yapacağımız Pepee’nin 3D animasyon filmi, Türkiye’de yapılan ilk 3D animasyon çizgi filmi olacak. Bu film Blu-ray olarak da çıkacak” diye konuştu.

 

Oyunları da çıkıyor

15 yıl önce Yılmaz Büyükerşen tarafından açılan Çizgi Film Bölümü’nün yer aldığı Anadolu Üniversitesi teknoparkındaki stüdyolarında Pepee oyunu için de çalıştıklarını ifade eden Bilgiç, “3-4 ay içinde Pepee’nin oyunları da çıkacak. Pepee oyununun, iOS (iPhone, iPad) ve Android işletim sistemlerinin yanında bilgisayar versiyonu da olacak” dedi.

‘10 dakika için 30 kişi bir hafta çalışıyor’

Eşi Kıraç ile birlikte Pepee için ilk yola çıktıklarında bir bölümü 3 ayda ancak yapabildiklerine dikkat çeken Bilgiç, şöyle konuştu: “5 yıl önce kurulan Düşyeri’nde 30’u Pepee projesinde olmak üzere toplam 65 kişi çalışıyor. Pepee’nin 10 dakikalık bir bölümü bu ekibin bir haftalık çalışmasının ürünü olarak ortaya çıkıyor.” Bilgiç Düşyeri olarak Kıraç’ın son albümündeki 10 parçayı da 3D çekerek, Türkiye’nin ilk 3D albümüne imza attıklarını da sözlerine ekledi.

 

Dergisi ayda 150 bin satıyor

78 bölüme ulaştıkları Pepee’nin yeni döneminde evinin içine de gireceklerini belirten Bilgiç, “Pepee, yurtdışına da açılacak. Türk Cumhuriyetleri, Suudi Arabistan, Bosna Hersek ve Makedonya ile görüşüyoruz” dedi. 3-6 yaş grubuna yönelik olan Pepee’nin 70 yaşında seyircisinin bile olduğunu söyleyen Bilgiç, 6-9 yaş grubuna yönelik yeni bir çizgi film projesine başladıklarını ve 6 ay sonra yayına başlamasını planladıklarını aktardı. Bilgiç, Pepee adıyla çıkardıkları çocuk dergisinin aylık 150 bin tirajıyla Türkiye’de en çok satan 2. dergi olduğunu söyledi. Pepee’nin 4 yıllık bir geçmişinin olmasına karşın resmi lisanslı ürünlerini 3 ay önce piyasaya çıkarabildiklerini belirten Bilgiç, “Biz çizgi film yapıyoruz, ev tekstilinde, gözlük sınıfında Pepee markasını niye alayım diye düşünmüştüm. At gözlüğü takıp, çizgi film yapmaya kilitlenmişiz. Ama şimdi korsanla başımız dertte.

 

‘Ürünlerimiz yok satıyor ama...’

Lisanslı ürünler için özel bir ekip kurduk. Zorlu, Panço, Paşabahçe, Neco Toys, Dede Plastik gibi 14 şirketle lisans anlaşmamız ve piyasada lisanslı 100’ü aşkın ürünümüz var. Vitrinde ürünlerimiz yok satıyor, üreticiler talebe yetişemiyor. Bizim kazandığımızın 10 katını üretici firma kazanıyor. Ama şanımız yürüyor” diyor.

 

‘İspanyol çizgi film karakterine karşı alnımız açık’

Ayşe Şule Bilgiç, Pepee’nin İspanyol çizgi film karekteri Pocoyo’ya benzetilmeleriyle ilgili iddialar hakkında şunları söyledi: “Pepe, aslında Anadolu’da konuşma zorluğu çeken kişiler için söylenir. ‘Pepe Ali, Pepe Mehmet’ denilir. Marka başvurusu yaparken, uzatma olarak ‘e’ ekledik ve Pepee doğdu. Anadolu’da hiç kimsenin aklına gelmezken, İspanyol Pepee’nin bu kadar akla geliyor olması, üzücü... Türkiye’ye yabancı bir karakteri sokmaya çalışanların ticari bir saldırısıyla karşılaştık. Bizim alnımız açık. Tasarım ve tescillerimizle ilgili hiçbir sorunumuz yok.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön