Dev denizaltı müzesine hoşgeldiniz!

Cancun Ulusal Parkı'nı ziyaret edenleri farklı bir sürpriz bekliyor.

Dev denizaltı müzesine hoşgeldiniz!

Gerçek insan boyutlarındaki heykeller deniz dibinde can buluyor. Dünyanın en büyük denizaltı müzesi gerçek oluyor.

19 Kasım'da, Meksika'nın doğusunda yer alan Qintana Roo bölgesinde denizin altına 4 adet heykel yerleştirildi. Bunlar yüzlerce heykelden sadece birkaçıydı.  

Heykeller, nötr PH betondan yapılmış. Bunun amacı ise yosun ve deniz yaşamına uyum sağlaması. Aynı zamanda yerel ekosistemi kalkındırmasıydı.

Park yönetiminden Jaime Gonzalez, bölgenin insanlarının yol açtıkları çevresel dengeyi bozacak davranışlardan kaçınmasını sağlamak ve turistlerin ilgisini çekeceğinden projeyi destekliyordu. Parkı 750.000 kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Gonzalez, 450.000 civarında kişinin 4 hektarlık Punta Nizuc bölgesini ziyaret ettiğini belirtiyor.

İlk yerleştirilen heykellerden biri olan La Jardinera de la Esperanza, bahçe merdivenlerinin üzerinde uzanan, ortamına çabuk uyum sağladı ve üzerinde mercanlar oluştu.

Heykeltraş, eserlerin mimarı Jason deCaire Taylor, “Gelişmeler beklenenden daha kısa sürede oluyor, 2 hafta içinde heykelin etrafında yosunlar görmeye başlayacağız. Birkaç ay içinde de her tarafını yosun saracak ve proje daha sonra bu aşamadan ilerleyecek” diyor.

 Jason deCaire Taylor, heykeller sürekli olması ve ekolojik sisteme zarar vermeyecek şekilde yapıldığını söylüyor. “Ekolojik denge bizim için herşeyden önde duruyordu” diye de ekliyor.

Mercanlar birçokları için sanatsal bir harika görülebilir ama okyanus yüzeyinin sadece %1'ini kaplıyor. Bunun yanında dünya çapında 500 milyon insan için önemli bir besin, gelir kaynağı ve kıyı koruması görevini üstleniyorlar.

Projenin başlangıç bütçesi 350.000 dolar, bu bütçenin önemli bir kısmı Meksika hükümeti tarafından karşılanıyor. Geri kalan kısmın ise bireyler ve organizasyonlar tarafından yapılacak bağışlarla tamamlanması planlanıyor.

Gonzalez “Şimdilik 160.000 dolarımız var ama başarılı olursa, inanıyorum ki daha erken bitecek”.

Jason deCaire Taylor, ülkenin çeşitli yerlerinde geziyor ve heykelleri için poz verecek insanlar araıyor. “Geçenlerde kafede bir adam gördüm. Güçlü bir ifadesi vardı. Yanına gittim ve kötü ispanyolcamla ona projemden bahsettim. Daha sonra, stüdyomda iç çamaşırlarıyla poz veriyordu”.

Projenin en önemli amaçlarından biri de bölgeye gelen turist sayısını artırmak. Bu sene Meksika'ya gelen turist sayısı 4.6 milyondu. 2010'da ise bu sayı 5.2 milyondu.

Projenin kilit sponsorlarından biri olan Cancun Nautical Association başkanı olan Robert Diaz, bölegenin ressesyon, narkotik ve H1N1'dan ötürü kötü bir itibar oluşturduğunu söylüyor.

Oxford Üniversitesi, Dr. Paul Jepson projeyi yürekten destekliyor ve ekliyor “Doğacılar dünya ile entegrasyondan süreceinde farklı yollar bulmak zorundalar. Bilimadamları kadar, sanatçılarda doğa ile ilgilenmeliler ve dikkatlerini bu yöne kaydırmalılar”.

Sualtı müzesi fikri yeni değil, dünyanın birçok yerinde buna benzer örnekler var. Mısır'da UNESCO, Mısır'da yapılması planlanan ve  Kleopatra'nın hazinesinin bulunduğu desteğini verdiğini açıkladı. Bu sene Mayıs ayında ise, Chongqing'de Çin Baihelan Sualtı Müzesi, halka açılacak.


Hazırlayan: Müge Keçeci

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön