Mekanın sesle ilişkisi

Yan dairenin seslerini duymamak, alt komşuyu rahatsız etmemek için bazı küçük dekoratif unsurlar kullanmak mümkün...

Mekanın sesle ilişkisi

Mekânlarımızı nasıl biçimlendirdiğimiz konusunu yavaş yavaş öğreniyoruz. Bu tanışma esnasında bir sürü objeye HİÇ BAKMADIĞIMIZ  bir şekilde bakmamız gerektiğini algılıyoruz. Ve bu farklı bakışların bizleri nerelere götürdüğünü görüyoruz...


Bu hafta gene çok önemli bir noktaya değineceğiz: Mekanın ses ile olan ilişkisine…


Bir mekânda bulunmasını istediğimiz sesi içeride tutmak veya istemediğimiz sesleri elemek elimizde mi?

 

Boş bir dükkâna, daireye girince konuştuklarınız yankılar halinde kulağınıza geri döner. Sesler sanki 2-3 ile çarpılmış gibi  büyürler…

 

Bunun nedeni çıkan sesleri emecek bir yüzey bulunmamasıdır. Bir yerlerde emilip  hapsedilmeyince gittiği gibi gelen ses dalgaları ile karşılaşırız… Yaşadığımız mekanlarda  ses meselesinin çözümlenmiş olması bulduğumuzu pek fark edemediğimiz bir lükstür...

 

Dışarıdan gelen sesler son senelerde gelişen yeni doğrama teknikleriyle minimuma indirildi...Artık sıkıntımız  yan dairelerden gelen seslerle haşır neşir olma düzleminde… Bu sonuç tamamen malzemenin yanlış kullanımından doğar. Bu sorunun tamiratı da oldukça meşakkati ve masraflı olur.  Biz şimdi inşaat işlerine dalmadan istenmeyen seslerden nasıl kurtulabiliriz  onu bulalım ve sadece dekorasyonda yapacağımız ufak hareketlerle elde edeceğimiz sonuçlardan düzeltmelerden söz edelim.

 

Küçük Düzenlemelerle Gürültüyü Azaltmak Mümkün
Mekanlarda  sesleri emecek malzemeler kullanarak istenmeyen gürültüyü azaltabiliriz. Dekorasyonda kullanacağınız her türlü tekstil malzemesi  emicidir; bunlara halılar, perdeler, örtüleri dahil edebiliriz. Bu malzemeler sesi emer.

 

Sesi azaltmaya ihtiyacınız varsa kumaşları çoğaltın, kırılmalarına katlanmalarına izin verin: Düz stor perde yerine  büzgülü, pilili  kalın güneşlikler (hatta içi muflonlu)  ayrıca tül perdeler kullanmak gibi.

 

Yerler için ince zemin kaplamaları yerine uzun tüylü halılar  (hatta halı altı muflonlu olanları) kullanabilirsiniz.

 

Duvarlara ses emen duvar kağıdı veya kumaş kaplamak çözüm olabilir.Yukarıdan gelen sesler için alabileceğiniz önlemler: bir asma alçı tavan (mutlaka tavanla arasında hava boşluğu bırakılmış) bir de tavan kağıdı denilen ses emici kağıtla kaplanırsa  sonradan yapılacak en iyi sonuca ulaşabiliriz.

 

Yandan gelen sesler içinde araya boşluk bırakılarak  örülecek bir duvar (alçı -ahşap- metal- kumaş kaplı olabilir) dilediğiniz sükûnete ulaşmanıza yardımcı olabilir.Ahşap -seramik- mermer yüzeyler sesleri daima büyüterek yansıtır.


Kanepeler kumaşlarla kapandığında deri kaplamalardan daha çok ses emici hale gelirler. Kanepelerin üstüne atılacak çeşitli büyüklükte ve çeşitli kumaşlarla kaplı yastıklar emicidir ve sesleri yok ederler.

 

Masa yüzeyleri genellikle ses yansıtıcıdırlar. Üstüne konacak bir örtü buradaki sesleri bir miktar yok edebilir.

 

Abajurların şapkalarında kullanılan kağıt ve plastik malzemeler yerine kumaş ve püsküllerde sesi emen parçalardır.

Bu bahsettiğim öneriler hem dışarıdan bize gelen sesi hem de bizden dışarı gidecek sesi azaltma hususunda işe yarayacaktır.

 

Rahat ve sesiz mekanlarda hoş vakitler geçirmeniz dileğiyle.

 

Yüksek Mimar Bahar Doğu

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön