Feng Shui’de erkek çocuk odası düzenlemesi…

Çalışma masasını kuzeydoğuya koyun ve "Ödevlerini yap!" demekten kurtulun!

Feng Shui’de erkek çocuk odası düzenlemesi…

Fiziken ve ruhen çocuk odalarının yerleşim ve düzenleri, büyük önem ve özen gerektiren önemli odalardır. Kişinin daha bebekliğinden tutun da, gençlik yaşlarına gelene kadar, çocuk odalarının enerjileri yaşamlarında aldıkları yolu şekillendirmede büyük pay sahibidir.

 

Çocuk odaları için en elverişli yönler, batı ve doğu pusula yönleridir.

Yerleşimler yapılırken bu iki pusula yönü tercih edilmeli, eğer okul hayatı başlamışsa bu alanlara kuzeydoğu pusula yönü de ilave edilmelidir.

 

Erkek çocuklar için doğu pusula yönü özellikle elverişlidir

Kız çocuklarında olduğu gibi erkek çocukları için de Feng Shui’nin önerdiği pusula yönleri vardır. Örneğin, birden fazla erkek çocuğu varsa; büyük olan doğuya, küçük olan da kuzeydoğu alanlarına konumlandırılmalıdır.

 

 • Oda düzeni oluşturulurken, chi için rahat geçişlerin sağlanabileceği şekilde yerleşimler yapılmalıdır. Yatak, tercihen kişisel, şanslı bir alana ve yatak başı sağlam bir duvara yerleştirilmelidir. Yatak odaları için geçerli olan ayna yasağı burada da geçerlidir.

 

 • Renk seçimi, pusula yönü ve çocuğun doğum yılına, elementine, burcuna göre seçilmelidir.

 

 • Yatak örtüsü, çarşaf gibi eşyaların renk ve desen seçimleri sade ve abartısız olmalı, geometrik, karışık desenlerden kaçınılmalıdır.

 

 • Eğer oda birden fazla çocuk için ayrılmışsa ranzalar tercih edilmemelidir.

 

 • Mobilyalar keskin hatlı, sivri köşeli olmamalı, çünkü keskin hatlar zehirli oklar göndererek rahatsızlık verir ve sorun yaratırlar.

 

 • Sıralı ve açık duvar rafları kullanılmamalıdır.

 

 • Televizyon gibi elektrikli aletler odada bulundurulmamalıdır. Çok fazla elektrikli aletler, (oyun konsolları, bilgisayarlar… vs.) yaydıkları titreşim dalgalarıyla hangi yaşta olursa olsun uyku sorunları, hatta daha küçüklerde sürekli ağlamalara sebep olur.

 

 • Canlı bitkilere yer verilmemelidir. Oda her zaman temiz ve düzenli olmalı, yeterli doğal ışık almalıdır. Gündüz saatlerinde, loş, karanlık bir oda ise, odayı kullanan çocukta tembellik eğilimi görülmeye başlar. Eğer oda değişikliği gibi bir çözüme başvurulamıyorsa, yeterli gün ışığı almayan odada koyu renklerden kaçınılmalı, açık renklere gidilmelidir.

 

 • Erkek çocukları için genelde mavi renk ağırlıklı dekorasyonlar kullanılır. Unutulmamalıdır ki Feng Shui’de denge en önemli unsurdur. Beş elementin dengesi sağlanmakla birlikte baskın olan rengin de dengelenmesi gerekir, aksi takdirde çok fazla mavi bu odayı kullanan çocukta, pasiflik ve çekingenlik en belirgin özellik haline gelir.

 

 • Sert kompozisyonlardan oluşan resimler olmamalıdır. Erkek çocukları özlerinde Yang oldukları için vahşi hayvanlara ait resimler, savaşlarla ilgili görseller, aksesuarlar Yang özelliklerini olumsuz ölçüde etkileyeceği için tercih edilmemelidir.

 

 • Eğer derslerde zayıflık, yeterli zamanı ayıramama gibi sorunlar söz konusu ise; çalışma masasını odada en hâkim alana veya kapıdan girer girmez ilk çalışma masasını göreceği şekilde konumlandırın ve farkın keyfini çıkarın. Çalışma masasının şanslı bir alana yerleşimi, okul hayatındaki performansını maksimum seviyeye çeker. Kuzeydoğuya yerleştirilmiş bir çalışma masası; çocuğunuz eve geldiğinde dersini yap diye peşine düşmemenizi de sağlar.

 

Yazı: Zeynep Akçay / Feng Shui Akademisi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 8435

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 1983

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5257

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2293

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3412

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön