Ev düzenlerken en sık yapılan 10 hata!

Organize olmaya çalışıyor ancak hala karmaşadan kurtulamıyor musunuz? İyi organize olabilmeniz uzak durmanız gereken tavsiyelerimizi burada görebilirsiniz.

Ev düzenlerken en sık yapılan 10 hata!

Hata 1: Başlamadan önce planlama yapın.
İnsanlar bir kiler veya bir dolaba düzenlemek için karar verdiğinde boş alanları değerlendirmeden düşünmeden hemen işe koyulur. Önce nasıl değerlendireceğinizi ve bu karışıklığa neden olan durumları saptayıp ondan sonra ise başlayabilirsiniz.

Hata 2: Önlemeyi göz önünde bulundurun.
Eğer birikmiş dağınıklığı hızlıca çözebilirsiniz, ama sonrasında bu dağınıklık yeniden oluşur. Onun için aynı zamanda önlenmesi dikkate almak gerekir. Eğer ekstra ayakkabı satın almak için kendinizi durdurabilir misiniz? Eğer gerçekten ihtiyaç duymadığınız halde yakınlarından gelen kullanılmış giysilere hayır diyebilecek misiniz? Sırf ücretsiz eşantiyon ürünleri evinize dolduranlardan mısınız? İşte bunlara artık son vermeniz gerekiyor.

Hata 3: Organize eden ürünleri alırken neye ihtiyacın olduğunu sapta.

İnsanlar genelde depolama kutuları ve diğer organize ürünler alırken çok sevdikleri mağazalardan görselliğe dayalı ürünler alır. Ancak oysaki burada önemli olan işlevidir. Burda yapılacak önemli iş ihtiyaçlarınıza yönelik bir alışveriş listesi yapmanızdır. Satın alma hataları önlemek için daima evinizden ve eşyalardan mezura ile ölçü alın.

Hata 4: Bir ürün problemi çözüyor mu diye düşünün.
Organizasyon ürünleri mutlaka sorunu çözmez. Dünyanın en iyi ayakkabı rafını da alsanız ayakkabılarınızı rahat koyamazsanız işe yaramıyor demektir. Organize olmak için ürünle kullanımının uyuşmasına özen gösterin.

Hata 5: Bağış planı yapılmaması
İnsanlar genellikle bir dolaplarını temizlemek ancak nereye vereceğini bilmediğinden evde biriktirir. İstenmeyen öğeleri imha edeceğiniz için net bir plan ile organize başlayın. Sen bağışlar için bir yer belirledin mi ya da eşyalarını ikinci el dükkânlarına mı satmak istiyorsun bunu önce belirlemelisin.

Hata 6: dizayn edilmemiş boşlukları kullanma izin
Bir boşluk bulduğunuzda bunu nasıl kullanılacağının amacı olmadan mevcut olduğunda, genellikle dağınıklıkla doldurulur. Geniş ve düz yüzeyleri, masa ve tezgâh gibi, günlük temiz eşyalar için kullanın. Masanızda birden çok bölme varsa, eşyaları kategori ederek karışıklığı önleyebilirsiniz.

Hata 7: "şimdilik" bir yerlere koyma
Bunu şimdilik şayım dediğinizde çözüm bulma kararını geciktirmiş olursunuz. Bunu söylediğinizde tehlikeyi fark edip aksiyon alın.

Hata 8: Yararlı göründüğü için eşyaların tutulması
Bir şeylerin yararlı olması sizin için yararlı olduğu anlamına gelmez. Örneğin kediniz öldüğü halde yatağını tutuyorsanız burada sorun var demektir. Bu tarz eşyaları saptayarak çözüm bulun.

Hata 9: Evde diğer yaşanları bilgilendirmeme
Dolabınızın organizesi bitmiş ancak iki hafta sonra dolap yine dağınıksa, evde yaşayan diğer aile bireylerinin sistemi uygun kullanmıyor demektir. Ancak depolama alanlarını etiketlemek sisteminizi mümkün olduğunca kolay işlemesini ve korumasını sağlayacaktır.

Hata 10: Koruma
Dolabı organize etme projesini bitirdikten sonra, sonrasın yapılması gereken görevleri gözden geçirmek için bir dakikanızı ayırın. Günlük giysilerinizi yığın oluşmadan günlük olarak yerleştirin. Çamaşırların sık sık yıkanması gerekir. Evde yalnız yaşamıyorsanız, kimin bu görevi ve ne zaman yapacağını belirleyin. Her iki taraf, da diğer tarafın yapacağını düşünürken hiçbir iş yapılmamış olur. Karışıklığı önlemek için hangi görevin kimin yapacağını açık bir şekilde netleştirin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön