Yalnızlıkla başa çıkmak için 6 öneri

Yalnızlık tercih edilen bir durumsa, keyif verebilir. Ancak istemediğiniz halde yalnızlık çekiyorsanız, biraz desteğe ihtiyacınız olabilir.

Yalnızlıkla baş etme önerileri

Yalnız kalmak arada sırada herkese iyi gelir. Kendinizi dinler, içinize dönersiniz ve bu çoğunlukla dinlendirici olur. Ama bazen de yalnızlık siz çağırmadan gelir ve içinize oturur, günler geçmek bilmez ve bu yalnızlık hali git gide daha çekilmez bir hale gelebilir.

 

Bunun sebebi çoğunlukla, yalnız olmadığımız zamanlarda yalnızlık üzerine düşünmüyor olmamızdır. Çevrenizde sık görüştüğünüz, sohbet ettiğiniz insanlar vardır. Süreçlerinizi bilirler, siz de onları bilirsiniz, birbirinizi takip edersiniz. Böyle bir durumda kimse “acaba yalnızlık nasıldır” diye düşünme ihtiyacı duymaz. Ancak yalnız olduğunuzda, bunu bilirsiniz. Belki sevgilinizden, eşinizden ayrılmışsınızdır, ailenizden ya da arkadaşlarınızdan uzağa düşmüşsünüzdür, yıllardır çalıştığınız işyerinden istifa etmişsinizdir. Canınız istediğinde beraber bir şeyler içip sohbet edebileceğiniz birilerinin yakınlarda olmaması, birden bire yalnızlıkla yüzleşmenize neden olur ve genellikle, oldukça karanlık duyguları da beraberinde getirir.

 

Karanlık duygularda boğulmamak için, yalnızlıkla baş etmeyi öğrenmeniz gerekir.

 

1) Rutin, yalnızlığın düşmanıdır

Yalnızlıkla baş ederken ilk düşünülmesi gereken şey, günlük rutinlerdir. Her ne yapıyor olursanız olun, günleriniz nasıl geçiyorsa geçsin, siz kendinize mümkün olduğunca günlük rutinler oluşturun ve bu rutinleri takip edin. Acılı bir ayrılıktan sonra kendini salondaki kanepeye gömmeyi tercih etmek, izlediğimiz filmlerden sonra iyi bir fikir gibi gözükebilir ama sağlığınıza takacağınız en büyük çelme bu olacaktır. Yalnız olduğunuzu ve bu yüzden kendinizi iyi hissetmediğinizi fark ettiğinizde hemen, günlük rutinlerinizi gözden geçirin. Yemek rutini, temizlik rutini, uyku rutini... Her gün ya da gün aşırı yaptığınız her şey için bir rutin oluşturun. Böylece yalnızlığınız aynı zamanda bakımsızlığınız ve depresyon davetiyeniz olmaz.

 

2) “Ben ne istiyordum?”

“Yalnızlığınızı avantaja çevirin” demeyeceğim elbette ama sadece yalnızken yapabileceğiniz bazı şeylerin olduğunu da inkar etmemek gerek. Özellikle bir aşk ilişkisi sonrası yalnızlık yaşıyorsanız, kendi kişisel hedeflerinizi, arzularınızı ve heyecanlarınızı gözden geçirmek için en iyi zamandasınız demektir. Birinin etkisi olmadan, sadece kendi başınıza durduğunuzu gözünüzün önüne getirin ve kendinize sorun: Ne istiyorsunuz? Gerçek “sen” ne istiyor?

Ne istediğinize, kişisel heves ve heyecanlarınızın neler olduğuna karar verdikten sonra yalnızlık o kadar da rahatsız edici olmaktan çıkacak. Hatta çok büyük ihtimalle, hedefinize doğru yürürken kendinize yol arkadaşları da edineceksiniz.

 

3) Yol arkadaşları edinin

Arkadaş edinmek herkes için kolay değildir. Ama ne de olsa gereklidir. Sosyal medya mecraları ve dijital ortamda arkadaşlar edinmek herkese göre olmayabilir ama bir kursa gitmek, ilginizi çeken sosyal etkinliklere, buluşmalara ve atölyelere katılmak, kendinize yol arkadaşları edinmeniz için şahane bir yöntem olabilir. Haftada bir gün gittiğiniz bir kursta ya da yoga sınıfında tanışacağınız birini düşünün, en az bir ortak noktayla muhabbete başlıyorsunuz ve her hafta görüşüyorsunuz. Neden olmasın?

 

4) Destek alın

Sosyal açıdan destekleniyor olsaydınız zaten yalnız hissetmezdiniz değil mi? Ama profesyonel destek uzmanları da bunun için var. Derdinizi anlatacak, duygularınızı paylaşacak kimseniz yoksa, bu işi bir uzmanla halletmeniz gerekecek. Düzenli aralıklarla görüşeceğiniz bir terapist yalnızca akıl sağlığınızı korumakla kalmayacak, yalnızlığınızın içinde keyifli bir dünya yaratmanız için gerekli yolculuğunuzda da size eşlik edecektir.

 

5) Mevcut arkadaşlıklarınızı güçlendirin

Biraz iyimser davranıp “o kadar da yalnız olamazsınız ya” demek istiyorum! Eğer gerçekten “o kadar da” yalnız değilseniz, bir yerlerde sevdiğiniz bir iki arkadaşınız var demektir. Onlara doğru açılın ve yalnızlığınızı, yalnız olduğunuz için basan karanlıkları yüksek sesle ifade edin. Derdinizi dillendirmek, bazen bunu birine söylemiş olduğunuz için değil de, kafanızı kurcalayan şeyi yüksek sesle söyleyip meselenin aslında o kadar da karmaşık olmadığını anlamanıza yaradığı için faydalıdır. Mevcut arkadaşlarınızla daha sık görüşün.

 

6) Sosyalleşmeyi tanımlayın

Yazının başında da dediğimiz gibi, insan yalnız değilken yalnızlık hakkında pek düşünmüyor. Ancak şimdi yalnızsınız ve sosyalleşmek üzerine düşünmek için bolca vaktiniz var. Çocukluğunuzdan beri ne şekilde sosyalleştiğinizi, arkadaş edindiğinizi, ne tür dostluklar kurduğunuzu gözden geçirin ve sosyal ihtiyaçlarınızın farkına varın. İhtiyacınız olan şey hayatın aktığı, canlı bir yerde bulunmaksa, bunu tek başınıza bir kafeye gidip bir-iki saat kitap okuyarak da giderebilirsiniz. Ya da ihtiyacınız her neyse, bunu belirleyerek karşılama yoluna gitmeniz her halükarda daha kolay olacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön