Menopoz hakkında doğru bilinen yanlışlar

Menopoz deliliğe yol açar", "Geç menopoza girenler uzun yaşarlar"... Bunlar, kadınlar arasında menopoz hakkındaki yanlış bilgilerden sadece birkaçı. Kadının hayatında bir dönüm noktası olsa da menopoz, her kadının yumurtlama fonksiyonunun sona ermesiyle birlikte yaşadığı doğal bir süreç.

Menopoz hakkında doğru bilinen yanlışlar


Menopoz belirli bir yaşta aniden ortaya çıkar
YANLIŞ: Menopoz, adetlerin kalıcı olarak kesilmesinden yaklaşık 1-5 yıl önce başlayan  bir süreçtir. Önmenopoz  (premenopoz ) olarak adlandırılan bu süreçte adetler devam eder ancak hormonal dalgalanmalar nedeni ile  değişik derecelerde sıkıntılar yaşanır.

 

Annesi zor bir menopoz dönemi geçiren kadınlar da menopozu zor geçirir. Her kadın  annesi ile benzer yaşta menopoz yaşar. 

YANLIŞ: Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir  ancak her kadın annesi ile  benzer yaş ve koşullarda  menopoz yaşar demek doğru değildir. Sigara, beslenme  yaşam tarzı gibi etkenler de menopoza girme yaşını etkilemektedir.

Geç menopoza girenler uzun yaşarlar .
YANLIŞ: Daha uzun süre  yüksek östrojen etkisinde kalmak  genç görünmeyi sağlayabilir ama uzun yaşamayı değil ayrıca uzun süreli östrojen etkisi, rahim ve meme kanseri gibi hastalıkların riskini de beraberinde getirir.

Rahim alındığında menopoza girilir.
YANLIŞ: Menopoz yumurtalıkların hormonal faaliyeti ile ilgilidir. Rahim ameliyatı sırasında ek bir neden olmadıkça yumurtalıklar bırakıldığından  hormonal faaliyet  doğal seyrini sürdürecek ve menopoz durumu ortaya çıkmayacaktır

Spiral, doğum kontrol hapı, tüplerin bağlanması ve bunun gibi gebelik önleyici yöntemler erken menopoza yol açar.
YANLIŞ: Bu yöntemlerin hiç birinin  yumurtalıkların hormonal faaliyeti üzerine  olumsuz etkisi yoktur dolayısı ile menopoza yol açmazlar.

Menopoz kilo alınmasına yol açar.
YANLIŞ: Ergenlik dönemini takip eden her 10 yılda kalori ihtiyacı % 2 – 8 azalır ,yaş ile birlikte yağ – kas oranı  bozulur ve yağlanma artar. Bu olanların menopozla ilgisi yoktur. Menopozda  kilo almanın asıl nedeni  kadının  karamsarlık ile kendini hareketsizliğe itmesi, gereğinden fazla kalorisi yüksek  gıdalara yönelmesi ve yaşa bağlı gelişen insülin direnci artışıdır.

Menopozda hormon tedavisi alanlar güneşlenmemelidir.
YANLIŞ: Güneşe bağlı cilt lekelenmeleri, kırışıklıklar ve benzeri problemler yaşa bağlı olarak gelişmektedir. Menopoza girme yaşını düşündüğümüzde  sorunun  hormon tedavisinden değil yaştan kaynaklandığı görülecektir.

Menopoz  deliliğe yol açar.
YANLIŞ: Menopozla birlikte  endorfin salgısı bir miktar azalır. Yıllardır yaşamın doğal bir parçası olarak devam eden adetin kaybı  ve doğurganlığın sona ermesi fikri kadınlarda doğal olarak sinirlilik, yorgunluk, depresyon, aşırı hassasiyet uykusuzluk gibi sorunlara yol açar. Ancak bunlar adaptasyonu takiben  kısa sürede  atlatılacak geçici sıkıntılardır
 

Menopozla birlikte cinsel yaşam sona erer.
YANLIŞ: Menopoz dönemi kadınlarda yapılan bir çalışma, kadınların % 79’unun
böyle bir sorunu olmadığını göstermiştir. Hamile kalma korkusunun yarattığı stresin kalkması  özgür  bir dönemin başlangıcı olabilir.  İlk başlarda vaginal kuruluk nedeni ile sıkıntı yaşanabilir ancak tedavisi çok basittir.

Menopoz tedavi gerektirmeyen doğal bir süreçtir.
YANLIŞ: Menopoz döneminde kadınların  % 25’i hiçbir şikayet yaşamaz. Diğer kadınlara göre daha kaliteli  bir yaşam sürerler. Bu grup kadınların; ateş basması , sıkıntı, uykusuzluk, depresyon, aşırı hassasiyet gibi yaşam kalitesini bozan, hayatı çekilmez kılabilen şikayetleri yaşamadıklarından şok şanslı oldukları düşünülebilir. Ancak menopozun fark ettirmeden yaptığı asıl tahribat olan  koroner kalp hastalıkları ile  kemik mineral kaybı gibi sorunlar bu gurupta da aynı oranda  görülecek  ama  tedavilerinde geç kalınmış olacaktır.

Menopozda hormon tedavisi kansere yol açar.
YANLIŞ: Menopoz tedavisinde kullanılan hormon ilaçları  yıllarca süren deneyim sonucu geliştirilmiş  olup uzun yıllardır  kullanılmakta ve çok merkezli  çalışmalarla desteklenmektedir.  2002 yılında açıklanan çalışma sonuçları 5 yıl ve üzeri yüksek doz  kullanım sonrası meme kanseri riskinin arttırdığı yolunda  raporlanmışken aynı çalışmanın genişletilmiş sonuçları 2007’de yayınlandığında sanıldığı kadar kötü etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Uygun dozda ve doktor kontrolünde sürdürülen hormon tedavilerinin  rahim kanseri ve kolon kanseri riskini  azatlığı gösterilmiştir ayrıca hormon tedavisi koroner kalp hastalığı riskini ileri derecede azaltmaktadır. Amerika’da  her yıl 250.000 kadın koroner hastalıklarından ölmekte iken meme  kanserinden ölüm 45.000 civarındadır.  Hormon tedavisi alan kadınların 6 ayda bir düzenli kontrolden geçiyor olmaları da olası hastalıklarda erken tanı ve tedavi başarısı sağlamaktadır.

 

Anadolu Sağlık Merkez Ataşehir Tıp Merkezi
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Op. Dr. Mete Bostancı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön