Boyun fıtığı nedir? Boyun fıtığı nasıl olur?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. A. Şahap Demirboğan boyun fıtığını ve nasıl olduğunu anlattı.

Boyun fıtığı nedir?

Boyun fıtığı nedir?

Boyun hareketleri kısıtlanması yanı sıra, sırta omuza ve kola vuran ağrı varsa boyun fıtığı olabilirsiniz. Hastalar sol kola ve göğse yayılan ağrılarda, kalp hastalığı sanarak, kalp doktoruna giderler. Kalpten kaynaklanan bu şiddette ağrı ile 15 dakika bile yaşayamazsınız. Boyun ağrıları bel ağrılarından sonra en çok şikayet edilen ve sık görülen ağrılardır.

 

Boyun fıtığı neden olur?

Her 3 kişiden en az ikisi hayatında en az bir kere boyun ağrısı ve tutukluğundan şikayet etmektedir. Boyun ağrıları, kireçlenmelerde, kas spazmlarında ve boyun fıtıklarında ortaya çıkabilir. Boyun ağrılı hastaların %20 si boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı üreten aktif genç ve orta yaşlı insanlarda görülür.

 

Boyun fıtığı ağrısı nasıldır?

Boyun fıtığı ağrı genellikle çok şiddetlidir ve aniden başlar. Genellikle ağrıyı başlatan sebep yoktur. Boyun fıtığında beklenenin aksine, ağrı boyunda belirgin değildir. Genellikle kürek kemikleri arası, sırt ve göğüste hissedilen batıcı ağrı ve kasılma ile başlar. Sinir ve sinir köküne yaptığı baskı artarsa ağrı ile birlikte uyuşukluk, kaslarda güçsüzlük elde beceriksizlik ortaya çıkar.

 

Boyun fıtığı teşhisi ve tedavisi

Bu konuda uzmanlaşmış doktor; muayene ile fıtığın varlığını ve seviyesini baska tetkiklere ihtiyaç duymadan % 80 dogrulukla saptayabilir. Grafi, MR, EMG, BT kesin tanıyı koymaya yardımcı olurlar. Tedavisinde Fizik Tedavi önemli yer tutar. Fizik tedavi kürü 21 seanstır. Sosyal güvenlik kurumları 2 haftalık (14 – 15 seans ) tedaviyi kabul etmektedir. Bu süre genellikle yeterli olmaktadır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön