Bazı ağrılı durumlarda iki cinsiyet arasındaki farklar

Klasik migren kadınlarda daha sık görülürken, basit migren ise erkeklerde daha sık görülüyor.

Bazı ağrılı durumlarda iki cinsiyet arasındaki farklar

Baş, boyun ve kol ağrıları 


Özellikle bu bölgelerdeki ağrılar kadınlarda çok daha sık görülür. Migrenin ergenlik döneminde kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla daha sık görüldüğü çalışmalarda belirlenmiş, yaşla birlikte aradaki farkın giderek azaldığı anlaşılmıştır.

Klasik migren kadınlarda daha sık görülürken, basit migren ise erkeklerde daha sık görülüyor. Ayrıca bazı migren tiplerinin, kadınların hormonal dönemleriyle doğrudan ilişkili olduğu da biliniyor. Buna karşılık küme baş ağrısı gibi bazı baş ağrılarına erkelerde daha sık rastlanıyor. Bunun yanı sıra, hareketsiz yaşam tarzı ve stresin insan vücudundaki etkilerine bağlı olarak, her iki cinste de sık görülmekle birlikte, gerilim baş ağrıları ve boyundan kaynaklanan servikojenik ağrıların oranı da erkeklerde giderek ciddi şekilde artıyor.Bel ve bacak ağrıları 


Son yıllarda kadınların aktif çalışma hayatında daha çok yer almaya başlaması, bel ağrılarının sıklığının kadın ve erkekler arasındaki farkını da azaltmaya başladı. Ayrıca bel ağrılarında önemli bir faktör olan sigara kullanımıdır. Son dönemlerde, kadınlarda da sigara kullanımının artış göstermesi, kadınlarda rastlanan bel ağrılarının bir diğer nedenidir. Bu bölgede yine kadınlarda kas kökenli ve varise bağlı ağrılara daha sık rastlanırken, erkeklerde ise damar tıkanmalarına bağlı ağrılar gözlenmektedir.

İç organlardan kaynaklanan ağrılar kadınlarda bağırsak hastalıklarına bağlı, kabızlık ve safra kesesi hastalıkları nedeniyle sıklıkla karın ağrılarına rastlanırken, yemek borusu iltihabı ve idrar yolları iltihabı ağrıları da sık görülür. Buna karşılık erkeklerde pankreas hastalıkları, özellikle pankreatit ve buna bağlı şiddetli ağrılar daha fazla görülmektedir.Ağrı eşiği coğrafi bölgelere göre değişir mi?


Kronik ağrı çeken insanların davranışları kendi fikir ve kültür yapılarına göre değişir. Kimileri hemen ilaca ya da hekime yönelir, kimileri ise buna alternatif yöntemlere başvurur. Değişik toplumsal gruplarda ağrıya karşı davranışlar birbirinden farklıdır. Bir araştırmaya göre Yahudi ve İtalyanlar ağrıyı daha abartılı bir biçimde ifade ederken, İrlandalılar'ın daha kabullenici, yaşlı Amerikalılar'ın da kaderci olduğu görülmüştür. Ülkemizde bu şekilde ayrıntılı bir çalışma yapılmamıştır. Ancak kişisel deneyimlerimize göre Kuzey Anadolu bölgesinde yaşayan insanlarımız ağrıyla ilgili deneyimlerini oldukça abartılı bir biçimde ifade ediyor ve uygulanacak tedavi yöntemlerine karşı da direnç gösteriyor. Buna karşın Orta ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan insanlarımızın ağrıya karşı daha dayanıklı ve sabırlı olduğu görülmektedir. Bu bölge insanları uygulanacak tedavi yöntemlerine karşı da daha rahat uyum sağlamaktadır. Dünyada görülenin tam tersine, genellikle ülkemiz kadınları ağrı şikayetlerini kolay dile getirmiyor. Ancak çok dayanılmaz hale geldiğinde hekime başvuruyorlar. Özellikle kırsal kesimlerden gelen hastaların ağrı şikayetlerini dile getirmede kent insanına göre daha tutucu olduğu görülüyor. Kent insanı daha abartılı bir ifade biçimini yeğliyor. Uygulanacak tedavi yöntemlerine kırsal kesimden gelen insanlarımız daha kolay uyum sağlarken, entelektüel düzey yükseldikçe kendi yorumlarına göre hekimi ve tedaviyi yönlendirmeye çalışan hasta sayısında da artış görülüyor.Ağrıları geçirmek için neler yapılıyor?


Ağrı tedavisinde medikal tedavi dediğimiz ilaç tedavisi ile hastaların büyük çoğunluğunun ağrısı dindirilebilir. Ağrı kesicilerin özelliklerine uygun olarak düzgün aralıklarla ve ağrı gelmeden alınması önemlidir. Ağrı tedavisinde ilaç tedavisi ile başarılı olunamayan hastalarda girişimsel yöntemler kullanılır.

Anadolu Sağlık Merkezi
Algoloji (Ağrı Tedavisi) Uzmanı
Prof. Dr. Ayşen Yücel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön