Kadınlar için uzun süreli çalışmak zararlı

Uzun çalışma saatleri ve bol stres, hiç kimsenin sağlığı için iyi değil; ancak yapılan yeni bir araştırma, haftada 40 ya da daha fazla saat çalışmanın kadınlar için özellikle zararlı olduğunu ortaya koydu – sebebi de oldukça üzücü.

Kadınlar için uzun süreli çalışmak zararlı

Ohio Üniversittesi ve Mayo Clinic’in yaptığı araştırma kapsamında, bilim insanları, 7.492 erkek ve kadının iş ve sağlık geçmişlerini, 32 yıl boyunca takip ettiler. Çalışmanın amacı, uzun süreli çalışmanın, uzun vadede sağlığımızı nasıl etkilediğini ve cinsiyetlerde farklılık olup olmadığını saptamaktı. Araştırmacılar, çalışma için spesifik 8 sorunu mercek altına aldılar: Kalp hastalıkları ya da kalp yetmezliği, cilt hariç herhangi bir kanser türü, kireçlenme, diyabet, kronik akciğer hastalıkları, astım, depresyon ve yüksek tansiyon.

 

Verilerin analiz edilmelerinden sonra, araştırmacılar, uzun süreli çalışmanın (haftada 40-50+ saat), bu kronik sorunların dördünde risk artışıyla ilişkili olduğunu gördüler.

 

 • Kalp hastalıkları riski, haftada 51 saatten fazla çalışanlarda arttı.
 • Kanser riski, 51 saatten fazla çalışanlarda arttı.
 • Kireçlenme riski, 40 saatten fazla çalışanlarda arttı.
 • Diyabet riski, 40 saatten fazla çalışanlarda arttı.

 

Kadınlar daha fazla etkileniyor

Ancak araştırmacılar, bulguları cinsiyetlere indirgediklerinde, şaşırtıcı bir kolerasyon olduğunu gördüler: Uzun çalışma saatleri ile ilişkilendirilen sağlık riskleri, erkeklere kıyasla kadınlarda çok daha fazlaydı.

 

Araştırmacılar, “Erkeklerde, uzun çalışma saatlerinin, yalnızca kireçlenme riskini etkilediğini gördük. Diğer sorunlar açısından, ciddi yan etkiler yoktu.” diye belirtiler. “Tersine, kısmen uzun saatler boyunca (haftada 40-50) çalışan erkeklerde, kalp ve akciğer hastalıklarına, depresyona yakalanma riski daha düşük.”

 

Öte yandan, kadınlar açısından, uzun saatler boyunca çalışmanın ciddi yan etkiler getirdiği görüldü. Örneğin haftada 60 saatten fazla çalışmak, kadınlarda diyabet, kanser, kalp hastalıkları ve kireçlenme riskini üç kat artırıyor. Araştırmacılar, haftada 50-60 saat çalışan kadınlarda, hipertansiyon ile astım arasında da ilişki olduğunu ortaya koydular.

 

Araştırmacıların açıklaması şöyle: “Araştırmalar, kadınların genelde daha çok aile sorumluluğu üstlendiklerini, dolayısıyla erkeklere kıyasla, daha çok rol çatışması ve aşırı yük tecrübe ettiklerini gösteriyor. Yani kadınlar uzun saatler boyunca çalıştıklarında, erkeklere kıyasla daha fazla zaman baskısı ve stresi hissediyorlar ve bu durum, nihayetinde sağlıklarını etkiliyor.”

 

Uzun saatler boyunca çalışmak hasta ediyor

Kadınların karşılaştıkları bir diğer stres etkeni iş yerinde maruz kaldıkları ‘negatif psikososyal iş karakteristikleri’. Deneyimlenen bu negatif karakteristikler şunlar olabiliyor: Kontrol yetersizliği, öğrenme fırsatı yetersizlikleri, işte monotonlukla sonuçlanan yukarı hareketlilik yetersizliği ve düşük karmaşıklığa sahip işlere yerleştirilme ihtimalindeki yükseklik – yani bir işin yürütülmesi için gereken entelektüel ve bilişsel fonksiyonlar. Bir kabuğun içerisinde, kadınlara teklif edilen işler, tatmin edici olamayabiliyor ve cinsiyetçi engeller içerebiliyor. Araştırmacılara göre uzun saatler boyunca çalışmak, kadınların bu negatif iş karakteristikleri ile yüzleşmelerini artırıyor ve sonuç olarak, kronik hastalıklara yol açan yükleri de katlanmış oluyor.

 

 

 

Bu haber fusion.net'te yayınlanmıştır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 473

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2923

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2455

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1534

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4913

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön