Her yönü ile domuz gribi

Tam bitti derken yeniden gündeme gelen domuz gribine dair her şey haberimizde.

Her yönü ile domuz gribi

 

Gribin alt tiplerinden olan influenza H1N1, özellikle 2009 grip salgınından bu yana domuz gribi olarak bilinmektedir. Bu yıl saptanan grip vakaları içinde de H1N1 (domuz gribi) olgularının önemli bir oranda olduğu söylenebilir. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, enfeksiyon bölümünden Uzm. Dr. Gökçe İnan, yaygın bilinenin aksine domuz gribinin seyrinin diğer grip türleri ile benzediğine ve takip-tedavi yaklaşımının da aynı olduğuna dikkat çekiyor. Genel bir tanımlama ile grip, influenza adı verilen virüslerin yol açtığı, salgın yapma potansiyeli olan ve özellikle altta yatan kronik hastalığı olan bireylerde ciddi seyredebilen bir enfeksiyon hastalığıdır.

 

Domuz gribi nasıl bulaşır?

Genel olarak bu grip, virüs ile enfekte bireylerin hapşırma, öksürme ve konuşma esnasında etrafa saçtıkları partiküllerden damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Virüs, enfekte bireylerin çıkarttıkları ile temas eden yüzeylerden de yine temas yoluyla bulaşabilmektedir. Bu nedenle kapı kolları, toplu taşıma araçlarındaki tutunma yerleri mikrobun diğer insanlara bulaşması açısından risk arzeder. Enfekte bireyde hastalığa özgü bulgular başlamadan bir gün önce bulaştırıcılık başlamakta ve hastalık başladıktan sonraki bir hafta devam etmektedir. Hastalık kişiye bulaştıktan sonraki 1-4 gün içinde bulgu vermeye başlar.

 

Domuz gribi hangi bulgularla kendini gösterir?

Domuz gribi, diğer grip türleri ile benzer şekilde ateş, baş ağrısı, öksürük, halsizlik ve kas ağrıları ile seyreder. Bazen akciğerle ilgili ağır komplikasyonlara yol açıp ölüme neden olabilmesi ve tüm dünyada salgınlar yapabilmesi nedeni ile grip enfeksiyon hastalıkları içinde ayrı bir öneme sahiptir.

 

Domuz gribi hangi hasta grubunda ciddi seyreder?

Gebeler, yaşlılar, çocuklar, astım, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi kronik akciğer hastalığı olanlar, başta diyabet olmak üzere metabolik hastalıkları olanlar, kalp hastalığı, nörolojik hastalıkları, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, kan hastalıkları olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, uzun süre aspirin kullananması gereken 6 ay-18 yaş arası çocuklar ve morbid obezlerde hastalık daha ağır seyredebilmekte hatta ölümcül komplikasyonlar görülebilmektedir.

 

Domuz gribinden korunma yolları nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü, gripten korunmak için en etkili yol olarak özellikle risk altındaki kişilerin her yıl aşılanmasını önermektedir. Yine virüsle enfekte bireylerle yakın temastan kaçınmak, özellikle kapalı ortamlarda öksüren, hapşıran kişilerden uzak durmak diğer korunma yolları olarak sıralanabilir. Düzenli olarak el yıkamak hastalıktan korunmada önemli bir yoldur.

 

 

 

 

Grip aşısı önerilen hedef gruplar kimlerdir?

Huzurevinde veya kronik bakım verilen bir sağlık ünitesinde kalanlar ve orada çalışanlar, 50 yaş üzerindeki tüm bireyler, grip mevsiminde gebe kalan kadınlar, sağlık çalışanları ve yukarıda sıraladığımız grip hastalığının ciddi seyretmesini beklediğimiz kronik hastalıkları olan bireyler grip aşısı önerilen hedef gruplardır.

 

Grip aşısı güvenli midir?

Grip aşıları güvenli aşılardır. Çok nadiren bazı ciddi sorunlara yol açmaktadır. En sık görülen yan etkisi iğne yerinde kızarıklıktır. Aşının kendisi gribe yol açmaz. Yalnız canlı atenüe aşılar canlı virüs içerdiğinden hafif grip belirti ve bulgularına yol açabilir.

 

Aşı kimlere yapılmamalıdır?

Grip aşısı, aşının içeriğindeki maddelere karşı ciddi alerjisi olan veya daha önce aşıya bağlı allerjik reaksiyon gelişmiş kimselere, yumurta alerjisi olanlara ve 6 aydan küçük çocuklara yapılmamalıdır. Yine Guillain Barre Sendromu geçirme hikayesi olan kimseler aşılanma öncesi doktora danışmalıdır.

 

Aşı ne sıklıkta tekrarlanmalı ve ne zaman yapılmalıdır?

Aşının koruyuculuğu o yıl ile sınırlı kalmaktadır. Bir yıl sonra etkinliği giderek azaldığı için her yıl tekrarlanması gerekir. Aşının Ekim ayında uygulanması önerilmektedir ancak influenza virüsü ile henüz enfekte olmamış bireylerde Ekim ayından sonraki aylarda da uygulanabilir. Önümüzdeki haftalarda grip vakalarında artış beklediğimizi göz önünde bulundurursak bu sezon içinde henüz hastalığa yakalanmamış bireylerin aşılanmasını önerdiğimizi söyleyebiliriz.

 

Domuz gribi hastalığına yakalanmış kişiler nasıl tedavi edilir?

Domuz gribi ile infekte bireylerde de yatak istirahati ve bol sıvı alımı önerilir. Soğuk su buharı yararlıdır. Ateş düşürücüler, öksürük şurupları, nazal damla ve spreyler gibi destek tedavileri uygulanabilir. Özellikle hastalığı ağır geçirmesi beklenen altta yatan kronik hastalığı olan bireylerde uygulanabilecek antiviral ilaçlar da mevcuttur. Bu bireylerin ateş ve diğer gribal bulgular varlığında bir sağlık kuruluşuna başvurması önerilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön