Ender Saraç'tan sağlıklı yaşam araştırması

Ender Saraç'ın ABD’de yaptığı sağlıklı yaşam araştırması...

Ender Saraç'tan sağlıklı yaşam araştırması

ABD’de sağlıklı yaşam üzerine 3 hafta kadar araştırma yaptım. ABD, tıbbın ve sağlık estetiğin en ileri olduğu ülke ama hastalığı da çok ve Meksika’dan sonra obezitede dünya 2’ncisi. Yani Amerika’da “doğru” çok ama oradan gelen ve moda olan her bilgi de doğru değil...

 

Keçi sütü: Ülkemizde keçi sütü diye inek sütü satan bile varken ABD’de az yağlı ve pastörize keçi sütü bile var. Yüksek A ve D vitamini içeren, laktoz intoleransı daha düşük keçi sütü son zamanlarda tercih ediliyor.

 

Greyfurt çekirdeği ekstresi: Bazı araştırmalara göre, suya karıştırıp ayak mantarlarında püskürtülerek kullanımı işe yarayabiliyor, ama ağızdan kullanımı tartışmalı. Greyfurtun lifleriyle beraber toz olarak satılan preperatları ise yüksek kolesterolü düşürmede işe yarayabilir. Öte yandan ülkemiz narenciye cenneti; en doğrusu greyfurdu yemek. Zaten ilaç olarak kan sulandırıcı ve tansiyon-kalp ilacı kullananlarda sakıncalı olabilir.

 

Acı biber ve sarmısak: O kadar yaygın kullanılıyor ki artık yiyecek olarak tüketilmesinin yanı sıra sarmısağın kokusundan rahatsız olanlar için hapları da revaçta. Tansiyonu düşürmesi, kanı sulandırması, doğal mantar öldürücü olması ve mikrop öldürücü özelliği; erkekte sperm artırıcı özelliği, kolesterol dengelemeye yardımcı olması sarmısağı baş tacı yapıyor. Bizim mutfaklarımızda bol kullanılması büyük avantaj.

 

Kırmızı karanfil: Bilimsel olarak tamamen kanıtlanmamış olsa da kırmızı karanfil ekstresi, fitoöstrojen yani kadınlık hormonuna benzer doğal madde içerdiğinden dolayı menopoz çağındaki kadınlarda kullanımı popüler. Aynı zamanda özellikle menopozal dönemde yüzünde, bedeninde sıcak basması ve kırmızı döküntüler olan kadınlarda işe yaradığı öne sürülüyor. Ama çiçek olan kırmızı karanfille ilgisi yok, karıştırmayın! Tane karanfile benzer bir baharat bu.

 

Zerdeçal: Nerdeyse artık her sağlık programında, her sağlıklı ürün mağazasında zerdeçal başköşede. Neden mi? Çok basit, çünkü kansere karşı koruyucu hatta tedavi etmeye yardımcı olduğu çok sayıda bilimsel araştırmada görüldü. Alerjiler, romatizma, cilt hastalıkları hatta Alzheimer’e karşı bile mücadeleye yardımcı olduğu; karaciğer ve safra hastalıklarında olumlu etkisi, detoks gücüyle şu ara çok gündemde.

 

Azgın teke bitkisi: Özellikle cinsel sorunu, isteksizliği, sperm azlığı olan erkeklere yönelik birçok afrodizyak formülde bulunuyor ve artık haplarının yanı sıra çayları da erkekler arasında popüler. Etki mekanizması, meşhur mavi hap gibi penis damarlarına giden kan akımını artırmaya, daha uzun ve etkili bir ereksiyona yardımcı oluyor. Bir diğer olumlu etkisi de kemik erimesine karşı yardımcı oluşu.

 

Sarı kantaron: Çağın ruhsal vebası depresyonla doğal yollarla mücadele etmede yardımcı. St John’s Wort yani sarı kantaron kanda mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin salgılanmasını artırıyor.

 

Müthiş meyve papaya: Bu meyve ülkemizde de yetiştirilmeye başladı. Sindirimi kolaylaştıran enzimleri, yüksek A-vitamini içeriği, düşük şekerli ama besleyici ve bol vitaminli olması; cildi, gözleri güçlendirmesi, yağlanmayı azaltıcı etkisi gibi pek çok yararı var.

 

Bakoba ekstresi: Epey yeni bir konu. Aslında Ayurveda tıbbında binlerce yıldır kullanılan bakoba yeniden keşfedildi. Hafızayı güçlendiriyor, hatta Alzheimer ve erken bunamaya karşı araştırmalarda umut vaat ediyor.

 

ABD’nin ilmini al alışkanlığını alma

Bu olumlu gelişmeler dışında Amerika’da insanlar şişmanlamaya devam ediyor, obeziteye bağlı sağlık sorunları da gittikçe artıyor. Çoğu insan kökten çözüm yerine sağlık sorunları için haplara başvurmayı tercih ediyor. Tabii ki bizde olmayan müthiş bir reklam tahriki, lezzet dünyası ve bolluk içinde olmak da sağlıklı yaşamı zorlaştırıyor. Kim bilir, belki de çok zenginlik ve refah da sağlığa pek iyi gelmiyor!

 

Yazı: Ender Saraç

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön