Griple ilgili bilinen en büyük 2 yanlış

Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu Banes, griple ilgili yanlış bildiklerimizi sıralayarak neler yapıp neler yapmamamız gerektiğini yazdı.

Griple ilgili bilinen en büyük 2 yanlış

1. “Soğuk havalarda sıcak giymeyip üşütünce grip olunur.”

 

Yanlış!

Grip bir viral enfeksiyondur ve ancak bağışıklık sisteminin zayıfladığı anda çevreden veya gripli bireylerden alınan virüs aracılığıyla olur. Eğer soğuk grip sebebi olsaydı tüm kuzey ve buzul ülke vatandaşları gripten kurtulmazdı. Doğru beslenme, spor, dinlenme ve stresi düşük, hijyen kurallarını takip eden bir yaşam süren insan, grip virüsünün olmadığı bir ortamda kar yağarken bir şort ve tişörtle dolaşsa bile grip olmaz. Soğuk algınlığı farklı bir hastalıktır, bulaşıcı değildir ve daha çabuk atlatılabilir.

 

2. “Grip gelir geçer, önemli değildir.”

 

Yanlış!

Grip sebebiyle meydana gelen ölüm sayısı, göğüs kanserinden dolayı hayatını kaybeden insan sayısıyla aşağı yukarı aynıdır. Ölümcül tehlikesinin yanı sıra özellikle bağışıklığı zayıf olan hastalarda çok daha önemli sekonder enfeksiyonlara yol açabilir. İşte böyle bir şeydir hayatınızdaki önemsemediğiniz “mikropların” etkisi. Gelir, yerleşir, zarar verir, önemsemezseniz yayılır, hâlâ önemsemezseniz yerini daha tehlikeli başka mikroplara bırakır. Baktı ki hâlâ ölmediniz, farklı bir şekle bürünür ve geri döner. Hakkında bilgi edinmek, güçlü olmaya devam etmek, farkındalığa varmak tek yaşam kavganızdır! Hasta okurlarımıza geçmiş olsun!

 

Hayır

1. Ecza dolabınızdaki herhangi bir antibiyotikten medet ummak (bu yanlış, hastalığınızı oluşturan virüslerle “savaş veren” vücudunuzdaki iyi bakterileri yok etmenize sebep olabilir).

 

2. 18 yaş altındakilere aspirin vermek (karaciğer ve sinir sistemini etkileyen reye sendromuna neden olabilirsiniz).

 

3. Hazır portakal suları (içeriğindeki fazla şeker yüzünden virüslerle savaş veren akyuvarların aktivitesini yavaşlatabilirsiniz).

 

4. Çalışmaya devam etmek ve toplum içerisine girmek (muhtemelen bu maddeyi kaale almayanlar yüzünden hasta olduğunuzu unutmayın).

 

 

Evet

1. Evden dışarı çıkma ya da çalışma zorunluluğunuz varsa maske kullanın. Her fırsatta ellerinizi yıkayın.

 

2. Eczanelerden alacağınız 1 gramlık C vitamini, 15 mg çinko ve 4000 IU’luk D vitamini desteği bağışıklık sisteminizi destekleyecektir

 

3. Günde en az 2.5 litre sıvı tüketin.

 

4. Vücudunuzun çağrısına uyun, direnmeyin ve dinlenin. Gündüz de olsa uyuma isteğinizi yerine getirin.

 

Yazı: Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu Banes

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön