Alzheimer 15 yıl önceden "göz"den tespit edilebilecek

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü yaklaşırken, Op. Dr. Umur Kayabaşı alzheimer'da erken teşhisin mümkün olduğunu söyledi.

Alzheimer 15 yıl önceden "göz"den tespit edilebilecek

Vücudun aynası olan gözler, artık alzheimer hastalığında erken tanı sağlanmasına olanak sağlıyor. Dünyagöz Altunizade’den Op. Dr. Umur Kayabaşı, ABD’de yapılan çalışmalara göre alzheimer hastalığına yol açan plakların artık 10–15 yıl önceden retinada ve göz merceğinde tespit edilebildiğini söyledi.

 

Diyabet, hipertansiyon, multipl skleroz ( MS) ve parkinson gibi hastalıklara erken tanı koyulmasında önemli bir faktör olan göz muayenesi alzheimer hastalığına da umut olacak. Yaklaşık 10 yıldır ABD’de çalışmalarını sürdüren bilim adamları, göz muayenesiyle alzheimer hastalığına erken tanı koyulmasında önemli mesafe kaydetti.

 

Cihazlar onay bekliyor

Alzheimer hastalığına yol açan plakların (Beta amiloid) beyinden önce göz merceği ve retinada biriktiğini söyledi. Bu biriken plakların saptanmasıyla hastalığın beyini etkilemeden tespit edilebilir. Los Angeles’ta ise Dr. Keith Black’ın retinada plakların görünmesini sağlayan başka bir cihaz geliştirdi.

 

Dr. Keith Black’in çalışmalarına göre ileride alzheimer hastalığına yakalanabilecek hastaların erken aşamada yapılan retina ve lens muayeneleriyle saptanabildiği düşüncesi ağırlık kazandı. Dünya Göz Hastanesinde de yapılan Fundus Otofloresans ve OCT tetkikleriyle hastalığa yol açan plakları saptayabilecek duruma gelmiş bulunmakta.

 

Alzheimer ilaçları hastalığın erken evresinde etkili. Önemli olan nokta hastalığın geç döneminde bu ilaçların işe yaramamasıdır. Dolayısıyla hastalık erken tespit edilmek zorundadır. Ailesinde alzheimer hastalığı olanların orta yaşlarda daha yakınmalar başlamadan önce, retina ve göz taraması yaptırmaları gerekir. Bu tip hastalara D vitamini takviyesi ve Omega 3 balık yağı takviyeleri önerilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön