Diş çürüğü kanser riskini azaltıyor...

ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nden Mine Tezal ve ekibinin yaptığı araştırma, birçok çürüğü olan yetişkinlerin bazı kanser türlerine yakalanma riskinin, hiç çürüğü olmayanlardan yüzde 32 az olduğunu gösterdi.

Diş çürüğü kanser riskini azaltıyor...

ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nden Mine Tezal ve ekibinin yaptığı araştırma, birçok çürüğü olan yetişkinlerin bazı kanser türlerine yakalanma riskinin, hiç çürüğü olmayanlardan yüzde 32 az olduğunu gösterdi.

 

Tezal, çürüklerin ağız sağlığının bozulmasının göstergesi olarak kabul edilmesi, daha önce diş eti iltihaplanması bulunanlarda baş ve boyun kanserlerinin daha fazla görülmesi nedeniyle bu sonuçların "beklenmedik olduğunu" vurguladı.


Araştırmaya baş ve boyun kanserine yakalanan 399 kişi katıldı. Bu kişiler, kansere yakalanmayan 221 kişiyle karşılaştırıldı. Çürüğü fazla olan hastalarda kansere yakalanma riskinin daha az olduğu sonucuna varıldı.


Çürüklerin, ağızdaki bakterilerin ürettiği laktik asitten kaynakladığını belirten Tezal, yoğurt yapımında da kullanılan bu tür bakterilerin kanser hücrelerinin gelişimini önleyebileceğini vurguladı. Ancak Tezal, sonuçların kişileri kanserden korunmak umuduyla çürüklerin gelişmesine teşvik etmediğini vurgulayarak, asıl mesajın sigara ya da mikrop önleyici ürünlerin fazla kullanılması gibi normal mikrop dengesini değiştiren eylemlerden kaçınılması olduğuna dikkati çekti.


JAMA Otolaryngology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sağlıklı beslenmenin, diş ve ağız sağlığını korumanın önemine işaret eden Tezal ve ekibi, bir sonraki adımda çürüğe yol açmadan laktik asidin olumlu etkilerinden faydalanmanın mümkün olup olmadığının araştırılacağını belirtti.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön