50 yaş üstü zatürree riskinden habersiz yaşıyor!

2012 Yetişkin Sağlığı anketinden çıkan en dikkat çekici sonuç zatürreeyle ilgili. Buna göre 50 yaş üstünde olup yaşı ile zatürree arasında ilişki kuramayanlar ya riskin farkında değiller ya da bu riskle yüzleşmek istemiyorlar.

50 yaş üstü zatürree riskinden habersiz yaşıyor!

2012 Yetişkin Sağlığı Anket Sonuçları ülkemizdeki yetişkinlerin, pnömokok hastalıkları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ortaya koyuyor. Araştırma 50 yaş üstü bireylerin hem zatürree gelişimi hemde zatürreeye bağlı ölüm ya da diğer komplikasyonlar açısından risk grubunda olduğuna dair somut veriler sunuyor. Çıkan sonuç, herkesin zatürreenin kötü bir hastalık olduğunu ve ölümcül olabileceğini bildiğini ama büyük bölümünün bu hastalığı kendisiyle ilişkilendirmediğini gösteriyor.

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AnabilimDalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Sayıner, “Yaşı ile zatürree arasında ilişki kurmayan grup ya içinde bulunduğu riski fark etmiyor ya da yaşının getirdiği bu riskle yüzleşmek istemiyor” diyor. 50 yaş altındaki erişkinlerde (18-50 yaş arasında) zatürree gelişme riski yılda binde birin (1/1000) altındayken, 50 yaş üstünde bu olasılığın arttığı görülüyor. 50 - 60 yaş arasında risk 1.5’a, 60-70 yaş arasında 3’e, 70-80 arasında 7-8’e çıkıyor. 80 yaş üzerinde ise risk oranının 50 yaşla karşılaştırıldığında 20’ye katlandığı belirtiliyor. 

 

Yaş ilerledikçe tehlike artıyor

18’den 50’ye kadar risk sabit giderken, 50 yaştan itibaren yaş ilerledikçe risk katlanarak artıyor. Bunun temel nedeninin yıllar içinde bağışıklık sisteminin çalışmasında meydana gelen aksamalar olduğu belirtiliyor. Zatürreeye bağlı ölümler de 50 yaştan itibaren katlanarak artıyor. Bu oran 50 yaşa kadar ortalama yüzde 1-3 düzeyindeyken, 50-60 yaş arasında yüzde 7’ye, 60 - 70 yaş arasında yüzde 10’a, 70-80 yaş arasında yüzde 15-20’ye çıkıyor.

 

70 yaş üstü her 5 hastadan 1’i ölüyor

Prof. Dr. Abdullah Sayıner, 70 - 80 yaş aralığında zatürreeye yakalanan her 5 kişiden birinin yaşamını yitirdiğini söylüyor. Buna göre, yaşa bağlı olarak hem zatürree gelişme hem de hastalığa bağlı ölüm riski arttığı için hastalık çok daha ağır seyrediyor. Zatürreenin ölümcül seyredebileceğini belirten ve ölüm riskinin tedaviye başlanan zamanla ilişkili olup bu konuda saatlerin bile önem taşıdığını dile getiren Sayıner, süre ne kadar uzarsa, tedavinin başarısız olma riski o kadar artar” diyor.

 

Zatürree riskini artıran hastalıklar

YAŞ ilerleyip bazı kronik hastalıklar geliştikçe vücudun dengeli çalışma düzeni bozuluyor. Bu durumda enfeksiyonlara yakalanma ve ağır seyretme riski artıyor. Bu tablonun yaşandığı hastalıkların başında; kalp (örneğin, kalp yetmezliği), akciğer (örneğin KOAH ve astım) diyabet, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer ve bilinç bozukluğuyla seyreden hastalıklar geliyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mindful Ebeveynlik semineri gerçekleşti
  Mindful Ebeveynlik semineri gerçekleşti

  Süresi : 11:02 İzlenme : 629

 • Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar canlı yayın konuğumuz
  Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar...

  Süresi : 27:46 İzlenme : 1378

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 1545

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 455

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 5483

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön