Aşırı kızgınlık hali kalp krizi riskini artırıyor

Bedensel ve ruhsal hastalıkların asıl sebeplerinin öfke, kızgınlık, korku, kaygı ve suçluluk gibi duygular olduğu bilimsel bir gerçek. Stresi azaltmak, toksinlerden arınmak, iyi uyumak ve dengeli beslenmek ise sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları...

Aşırı kızgınlık hali kalp krizi riskini artırıyor

Bilinçaltımıza yerleşmiş çöpler, yaşamımızın herhangi bir anında karşımıza çıkıyor ve en çok kadınları negatif etkiliyor. Ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak rahat bir yaşamsa bu duygulardan arınmayı gerektiriyor. “Bilinçaltına itilen ve bastırılan değersizlik inancı, suçluluk duygusu, öfke, aşırı kızgınlık, korku, kaygı gibi duygular; bedensel, zihinsel ve ruhsal hastalıkların gerçek nedenleridir” diyen Anestezioloji&Reanimasyon ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Ender Vardar, olumsuz duyguların stresi artırdığını, hormon ve bağışıklık sistemini doğrudan etkilediğini söylüyor.

 

Yapılan araştırmalar, aşırı kızgınlık halinin, kalp krizi geçirme olasılığını ciddi oranda artırdığını gösteriyor. Ayrıca; öfke, kızgınlık ve saldırganlık duygularının yüksek kolesterol düzeyi ve sigaradan daha tehlikeli olduğu belirtiliyor. Zayıflamak isteyen ama başaramayan kişilerin bilinçaltlarına inilmesi ve kendilerine, “Ne zaman çok yiyorsun yemek sana ne ifade ediyor?” sorularının sorulması gerekiyor. Kilo almanın bilinçaltındaki nedeni bulunduğunda, kilo verme işleminin daha başarılı olduğu görülüyor.

 

Bilinçaltına işlemiş söz ya da olayın tespit edilip doğrusunun aktarılması zayıflamada önemli rol oynuyor. Dr. Vardar, kilolu danışanlarıyla yaptığı bilinçaltı çalışmalarında, bazen hatırlamak istenmeyen bir cinsel tacizin çocuklukta, “Güzel olursam tacize uğrarım” şeklinde bir algıya neden olup daha fazla yemeğe yol açabildiğini söylüyor. Bilinçaltı çalışmaları, sorunun çözümünü ikna yoluyla sağlıyor. Olumsuz düşüncelerin kadınlar üzerinde (hassas ve kırılgan oldukları için) daha etkili olduğu belirtiliyor.

 

Fobiyi yenmenin yolu bilinçaltından geçiyor

 Fobi, gerçekte korku yaratmayan bir nesne veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışı anlamına geliyor. İlk yaşanan fobi deneyiminde oluşan olumsuz duygu, bilinçaltını tüm benzer olaylarda aynı şekilde davranmaya yöneltiyor. Bu korkulardan kurtulmak, ‘Bilinçli akıl’ ile mümkün olmadığı için, korkuya neden olan ilk olayın bilinçaltı çalışmalarıyla ortaya çıkarılması ve olaydaki duygunun boşaltılarak kişiye yeni bir bakış açısı kazandırılması oldukça iyi sonuç veriyor.

 

‘Başarılı olamam’ düşüncesi hipnozla aşılıyor

Öğrencinin bütün hayatını etkileyen birkaç saatlik sınavlara sadece ders çalışarak değil psikolojik yönden de hazırlanmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Ender Vardar, bazı öğrencilerin sınavda aşırı stres ve heyecan duyduklarını,bazılarınınsa sınavdan önce tüm bildiklerini unuttuklarını söylüyor. Dr. Vardar, kimi öğrencilerdeki sorununsa sınavdan önceki aylarda ders çalışmaya motive olamamak olduğunun altını çiziyor. Yapılan araştırmalar; beynin, en iyi rahatlamış halde yani alfa dalgaları yayarken öğrendiğini ve öğrendiklerini en iyi bu şekilde hatırladığını gösteriyor. Bilinçaltı çalışmalarının ve nefes tekniklerinin, beyni alfa dalga formuna getirmekte en etkili yol olduğunu söyleyen Vardar, başarısız olunan derslere karşı öğrencinin bilinçaltındaki “Ben başarılı olamam, yapamam!” düşüncesinin hipnoz yardımıyla ortadan kaldırıldığına ve bu yolla, korku duyulan derslere karşı olan ilginin artırıldığına dikkat çekiyor.

 

Öğrencinin bütün hayatını etkileyen birkaç saatlik sınavlara sadece ders çalışarak değil psikolojik yönden de hazırlanmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Ender Vardar, bazı öğrencilerin sınavda aşırı stres ve heyecan duyduklarını, bazılarınınsa sınavdan önce tüm bildiklerini unuttuklarını söylüyor. Dr. Vardar, kimi öğrencilerdeki sorununsa sınavdan önceki aylarda ders çalışmaya motive olamamak olduğunun altını çiziyor. Yapılan araştırmalar; beynin, en iyi rahatlamış halde yani alfa dalgaları yayarken öğrendiğini ve öğrendiklerini en iyi bu şekilde hatırladığını gösteriyor. Bilinçaltı çalışmalarının ve nefes tekniklerinin, beyni alfa dalga formuna getirmekte en etkili yol olduğunu söyleyen Vardar, başarısız olunan derslere karşı öğrencinin bilinçaltındaki “Ben başarılı olamam, yapamam!” düşüncesinin hipnoz yardımıyla ortadan kaldırıldığına ve bu yolla, korku duyulan derslere karşı olan ilginin artırıldığına dikkat çekiyor.

 

Hipnoterapiyle panik atak tedavisi

Panik atak; yoğun endişe ve korku duygularının aniden başladığı, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, soluğun kesilmesi, boğuluyormuş gibi olma, çıldırma ya da kişinin kontrolünü kaybedeceği korkusu duyma gibi belirtileri içeren bir sorun olarak tanımlanıyor. Bu konudaki en ideal tedavi yönteminin hipnoterapi destekli bilişsel-davranışçı psikoterapiler olduğunu dile getiren Dr. Ender

Vardar, ilaçların tedaviye destek olarak kullanılabileceğini söylüyor. Karamsarlık, mutsuzluk ve kendine güvensizlik ise çocuklukta öğrenilen ve bilinçaltına işlemiş duygu ve düşünceler olduğu için, bu kişilerin değişip tam tersi özelliklere sahip bireyler haline gelmeleri ancak psikohipnoterapi ile mümkün olabiliyor.

 

Migrenin nedeni öfke ve değersizlik hissi

Migren; bulantı, kusma, çift görme gibi başka birçok şikâyetle birlikte ortaya çıkan, çoğunlukla başın bir yarısında odaklanan, ışıktan ve sesten aşırı rahatsızlık duyulan, farklı tipleri olup nöbetler halinde gelen bir baş ağrısı türü olarak tanımlanıyor. Çoğunlukla psikolojik olan migrenin bilinçaltındaki nedeninin öfke ve değersizlik düşüncesi olduğuna dikkat çekiliyor. Bu hastalık kendisine kötü davranıldığını düşünen, takıntıları olan, kontrolü daima elinde tutmak isteyen titiz, detaycı ve mükemmeliyetçi kişilerde daha sık görülüyor. Günümüzde uygulanan migren tedavilerinin genellikle nedene değil, belirtileri geçirmeye yönelik olduğunu söyleyen Dr. Ender Vardar, stresi azaltmak için nefes çalışmaları, bilinçaltındaki esas neden olan öfke ve değersizlik duyguları için ise psikohipnoterapi uygulamasının çok yararlı sonuçları olduğuna dikkat çekiyor.

 

Bunları yapın hücrelerinizden sağlık taşsın

 

 • Sağlıklı ve dengeli beslenin (Şeker ve tuzu azaltın, mümkünse kullanmayın.)

 

 • Sigara ve alkolden uzak durun

 

 • Egzersiz yapın

 

 • Stresi azaltın
 • İyi uyuyun

 

 • Bedensel, zihinsel ve ruhsal detoks yapın

 

 • Toksinlerden arının

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön