Spor için vücuda bu kadar yüklenmek doğru mu?

“Sağlığa zararlı, kalbe yük bindiriyor”

Spor için vücuda bu kadar yüklenmek doğru mu?

Baklava karın ve geniş omuzlar... Body building... Halk arasında bilinen adıyla vücut geliştirme hızla yayılıyor. Erkekler başta “baklava” diye tabir edilen karına, kadınlar ise “geniş omuz” ve kaslara sahip olmak için body building yapmayı tercih ediyor. Ancak yan etkileri olan ilaçlarla desteklenen bu spor, beraberinde “Vücuda bu kadar yüklenmek doğru mu?” sorusunu da getirdi. Biz de uzmanlara sorduk. İşte görüşler...

 

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Demirel:

“Spor değil alınan ilaçlar zarar verebilir”

Vücut geliştirme sporu kas kitlesini artırdığı için verimli bir spordur. Yeterince sıvı alan genç ve sağlıklı, doping ilaçları kullanmayan bireylerde hiçbir zararı yoktur. Sporun değil, bunu yaparken alınan şeylerin zararı vardır. Bu sporu yaparken kişiler farklı yollara başvuruyorlarsa, örneğin kas geliştirici kullanıyorlarsa, bunun yol açtığı zararlı etkiler vardır. Kas kitlesini artırmak için yüksek protein diyeti yapanlarda ileride sağlık sorunu oluşturabilir. Bu sporu aşırı şekilde yapan kadınlarda yağ miktarının azalmasıyla adetten kesilmeler görülebilir, buna bağlı yan etkiler oluşabilir.

 

Kardiyolog, Dr. Deniz Şener:

Body building denen bu sporun sağlığımıza zararı vardır. Ağır kilolar kaldırarak adaleyi geliştirebiliyorsunuz. Ağır kilo kaldırımı tansiyonu etkiliyor, kalbe yük bindiriyor. Kalp ve adalenin kalınlaşmasına yol açarak kalp yetmezliğine neden oluyor. Az kiloyla sık yapılan tekrarlar, kondisyonu artırıcı oluyor. Bunu tavsiye ediyoruz. Ağırlıkla yapılan egzersizler kalbe kesin zarar veriyor. Adalenin gelişimi için alınan ilave protein ilaçları ise damar sertliğine yol açabiliyor.

 

Çocuk Endokrinoloğu Prof. Dr. Hülya Günöz:

“18 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli”

Büyüme döneminde çocukların ağırlık çalışmaları doğru değildir. Çocuklar ağırlık kaldırma dışında her türlü sporu yapabilirler. Ancak vücut geliştirme 18 yaşından sonra yapılmalıdır. Belli adalelerin aşırı çalıştırılması büyümeye olumsuz etkiler doğurabilir. Halter ve vücut geliştirme sporu dışında çocuklar gelişim dönemleri dışında her türlü sporla uğraşabilirler.

 

Haber: Hayati Arıgan - Özden Atik

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön