Gece yeme sendromu

"Gece zor uykuya dalıyorum ve sürekli uyanıyorum. Uyandıkça da buzdolabına saldırıyorum ve ne varsa yiyorum. Sürekli kio alıyorum. Ne yapmalıyım?"

Gece yeme sendromu

Gece zor uykuya dalıyorum ve sürekli uyanıyorum. Uyandıkça da buzdolabına saldırıyorum ve ne varsa yiyorum. Sürekli kio alıyorum. Ne yapmalıyım?’ Bu sorun sadece bir dönem, birkaç gün ortaya çıkıyor gibi gözükse de, gün içindeki besin tüketimini etkiliyor ve kilo artışıyla büyük bir soruna dönüşüyorsa, kısa sürse de bunu sık sık tekrarlamaya başladıysanız, çözüm bulmanın zamanı geldi demektir. ‘Çok sık değil nasıl olsa’ diye ertelemeyin.

 

Neden olabilir?

Gece yeme sendromu, kalori alımını ciddi derecede artıran ve birçok nedeni olabilen bir yeme bozukluğudur. Hormonal ve psikolojik sorunlar da bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Tam olarak nedeni bilinmiyor ama genelde ensülin direncinin çok yüksek olduğu, hipogliseminin olduğu kişilerde görülüyor. Genelde sıkıntılı, stresli bir dönemden geçerken gece uyanmalar artıyor.

 

 

Eğer

 • Günlük besin alımının %50’sini ve fazlasını akşam yemekten sonra tüketiyorsanız
 • Sabah aç uyanmıyorsanız
 • Uyku sorunlarınız varsa
 • Gece uyandığınızda bir şeyler tüketiyorsanız
 • Tatlı ihtiyacınız artıyorsa,
 • Bu durum sürekli olmasa da dönem dönem oluyorsa
 • Çok hızlı ve çok fazla besin tüketebiliyorsanız
 

Kime başvurmak gerekiyor?

Bu durumda bir dahiliye uzmanı ve psikiyatrdan yardım almak şarttır. Bu kontrolden sonra diyetisyen yardımıyla kalori alımını yavaş yavaş, en azından kilo artışını durduracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Zayıflama diyetine geçiş yaparken, mutlaka yavaş ve kalıcı kilo kaybını sağlamak sizin durumunuzda biri için çok önemlidir. Bunun tam tersine çok hızlı zayıflayıp aldığınız tüm kilolardan kurtulmak isterseniz, bu dönemde gün içindeki enerji alımınızı çok hızlı düşürdüğünüz için gece yine uyanabilir yine kendinizi yemek yerken bulabilirsiniz.

 Mutfak kapısını kilitlemek çözmüyor!

Bununla ilgili eşinizden, ailenizden destek almanız gerekebilir. Bir görüşme sırasında hastanın eşi gece yatarken mutfak kapısını kilitlediğinden bahsetmişti. Bu bazen kısa süreli çözüm sağlayabilir ama sorunu ortadan kaldırmaz. Eğer siz buna rağmen evde yiyecek arıyor ve bir süre sonra evin farklı yerlerine yiyecek saklamaya başladıysanız bu tehlike artıyor demektir. Aman dikkat! Psikologla bir süre çalışmak problemi çözmenizde size çok büyük fayda sağlayacaktır.

 

Gün içindeki stres gece uyandırıyor

Bazı kişiler ki bu kişiler daha çok psikolojik sorun yaşayanlar oluyor, gece uyandığında buzdolabının başına gittiğini hatırlasa da ne yediğini hatırlamıyor. Vücudumuzun dinlendiği bu saatlerde ona yüklüce bir miktarda karbonhidrat verip uyumaya devam etmek elbette bir süre sonra sağlık problemlerini ortaya çıkarıyor. Bu kişilerde şeker sorunları, tansiyon sorunları görülebiliyor. Eğer siz de böyle bir problem yaşıyorsanız çok gecikmeden bir randevu alın derim.

Yazı: Diyetisyen Güneş Aksüs

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön