Bentonit kil nedir?

Son yıllarda ABD ve Avrupa’da oldukça popüler hale gelen bentonit kil, ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Detoks özelliği başta olmak üzere sağlığa birçok faydası bulunan bentonit kil aslında nedir, ne değildir?

Bentonit kil nedir, faydaları nelerdir?

Bentonit kili nedir?

Bir tür volkanik kil olan bentonit kil, içeriğindeki elektromanyetik negatif yük sayesinde bakteriyel ve toksik maddeleri güçlü bir şekilde tutarak vücut dışına atma özelliği bulunan ve bu özelliği sayesinde detoks için kullanılabilen bir kil türüdür.

 

Bentonit kili ne işe yarar?

Ağır metal toksinleri olarak anılan civa, kadmiyum, benzen, kurşun gibi maddeler, soluduğumuz havada ve tükettiğimiz endüstriyel gıdalarda bulunabilir ve metabolizmamıza karışan bu tür maddeler, çeşitli rahatsızlıklara neden olabilirler. Aynı şekilde endüstriyel gıdalardaki genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO), üretimde kullanılan tarım ilaçları ve yapay şekerler de vücutta birikerek toksik maddeye dönüşebilirler. Vücutta biriken bu toksik maddeler sindirim sistemi rahatsızlıklarından depresyon ve cilt sorunlarına kadar pek çok hastalığa neden olabilmektedir.

 

Detoks nasıl uygulanır?

 

Bu tür toksinlerden arınmak için sağlık ve beslenme uzmanları tarafından çeşitli detoks (toksinlerden arındırma) programları önerilmektedir. Bentonit kili de, içerdiği negatif elektromanyetik yük sayesinde bu zararlı atıkları tutarak vücut dışına atılmalarına yardımcı olarak bir tür detoks etkisi ortaya çıkarır. Aynı zamanda içeriğindeki kalsiyum, magnezyum, silis, sodyum, bakır, demir ve potasyum gibi bazı mineraller de metabolizmayı ve dolayısıyla cildi besleyerek çeşitli sorunların azaltılmasında yardımcı olur.

 

Bentonit kil nasıl kullanılır?

Bentonit kili, hem dahilen (ağız yoluyla alınarak) hem de haricen (cilde sürülerek) kullanılabilir. Dahilen kullanımı, ‘içilebilir bentonit kil’in tüketilmesiyle olur. Ağız yoluyla alınan bentonit kil, vücuttaki zararlı patojenlere bağlanarak bu zararlı maddelerin bağırsaklardan kan dolaşımına karışmasını engeller ve vücuttan atılımını kolaylaştırır. Sıvı olarak tüketilebildiği gibi kapsül şeklinde de günde birkaç defa alınarak kolon temizliği, mide rahatsızlıklarının giderilmesi, mineral takviyesi ve detoks için kullanılabilmektedir.

 

Harici uygulaması da bentonit kilin sık kullanım şekillerinden biridir. Cilt maskesi, kil lapası, kil banyosu, saç maskesi ve diş macunu şeklinde de kullanılabilen bentonit kil, bu şekilde kullanıldığında da deri üzerindeki ve ağız içindeki toksinlere bağlanarak bölgenin temizlenmesini sağlar.

 

 

Bentonit kilin faydaları nelerdir?

 • Başlıca faydası, bahsettiğimiz detoks etkisini sağlıyor olmasıdır. Toksinleri tutar, toplar ve vücut dışına atılmasına yardımcı olur.
 • Homeostatik yapısı sayesinde vücudu dengeleme özelliği vardır.
 • pH seviyesi 9’un üzerinde olduğu için, vücudun asitlik seviyesini de dengeler, vücudu alkalize eder.
 • Vücuttaki kan akışını ve oksijen seviyesini arttırarak vücudu canlandırır ve hücre onarım hızını da arttırır.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Bağırsakları temizleme özelliği sayesinde iyi bakteri olarak bilinen probiyotiklerin artışına katkıda bulunur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Bentonit kil maskesi nasıl hazırlanır?

Plastik, seramik ya da cam bir kabın içerisinde 1’e 3 oranında kil ve su ilave ederek karışımı iyice karıştırın. 1 su bardağından fazla su kullanıyorsanız, bir mikser ya da blender yardımıyla pürüzsüz bir karışım hazırlayabilirsiniz. Karışımı 15 dakika kadar havalandırarak bekletin ve daha sonra cilt üzerine maske şeklinde uygulayın.

 

Bentonit kili banyosu nasıl yapılır?

Tüm vücudu zararlı toksinlerden ve radyasyondan arındırmak için kil banyosu uygulaması da tercih edilebilir. Bunun için bir küvet dolusu ılık suya 2 su bardağı kadar bentonit kili tozu ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra bu suyun içinde mümkün olduğu kadar çok dinlenin. Bentonit kili banyosu haftada iki kez uygulanabilir.

 

Bentonit kili lapası nasıl hazırlanır?

1 kaşık kil için 3 kaşık su, yine plastik olmayan bir kapta karıştırılır. Kemik kırılmalarında, egzamalı veya tahriş olmuş bölgelerde, enfeksiyonlu yaralarda kullanılabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 223

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2851

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2353

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1528

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4898

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön