Polikistik over sendromu olanlar hamile kalabilir mi?

Kısırlığın en yaygın sebepleri arasında görülen polikistik over sendromu ve hamilelik hakkında merak edilenler...

Polikistik over sendromu ve hamilelik

Polikistik over sendromu (PKOS), yumurtalıklarda sürekli kist benzeri dokuların oluşmasını ifade eden bir rahatsızlıktır. Hormonal dengesizliklere bağlı olarak ortaya çıkan PKOS, adet döngüsünde düzensizlikler, vücutta tüylenme, kilo verememe ve benzeri belirtilerle kendini gösteriyor. Hamile kalmayı da güçleştiren hastalık doğru tedavi ile müdahale edildiğinde kontrol altına alınabiliyor.

 

Sebebi tam olarak bilinemese de, polikistik over sendromunun genetik olabileceğine dair bazı bulgular mevcuttur. Yumurtalıklarda gereğinden fazla salgılanan androjenler (erkeklik hormonları) nedeniyle oluşan sendromun insülin üretimi ile de doğrudan ilişkisi olduğu biliniyor. Kanda normalden fazla salgılanan insülin, androjen fazlalığına neden olarak yumurtalıkları etkiliyor ve polikistik yumurtalıklarda sağlıklı yumurta gelişimi engellenmiş oluyor.

 

Kilo vermek etkili olabilir

Hepsinde olmasa da, polikistik over sendromuna sahip kadınların birçoğunda aşırı kilo alma sorunu da görülebilmektedir. Sendromun varlığı aynı zamanda insülin direncini de etkilediği için vücut insülini gerektiği gibi işleyemiyor ve bu da aşırı kilo alımı ile sonuçlanabiliyor.

 

Yapılan araştırmalara göre, sahip olunan kilonun %5 ila %10’u civarında kilo vermek, yumurtlama döngüsünün yeniden düzene girmesini kolaylaştırabiliyor. Ancak fazla kilolu olmamanıza rağmen polikistik over sendromunuz varsa, kilo vermek de durumunuzu değiştirmeyecektir. Bu durumda doktorunuzla görüşüp insülin direncinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

 

 

Diyet, egzersiz ve polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu olan kadınların sağlıklı bir beslenme programı oluşturması oldukça önemli. Hem aşırı kilo alımından kaçınmak için, hem de vücudun insülin dengesini sağlamayı kolaylaştırmak için sağlıklı beslenmek, şekerli ve paketli gıdalardan uzak durmak, düzenli olarak egzersiz yapmak gerekir. Özellikle hamile kalmaya çalışıyorsanız, sağlıklı beslenme ve egzersiz uzun vadede polikistik over sendromundan bağımsız olarak da size birçok fayda sağlayacaktır.

 

Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar etkili olabiliyor

Doktorunuz polikistik over sendromuna bağlı olarak insülin direncinizi de inceledikten sonra, diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarla bir tedaviye başlamanızı önerebilir. Bu tarz ilaçlar kilo vermenizi, adet döngülerinizin yeniden düzene girmesini kolaylaştırabilir, gebelik tedavisinde kullanılan bazı doğurganlık ilaçlarının etkisini iyileştirebilir ve gebelikte de düşük riskini azaltabilir. Doğru tedaviyi aldığınızdan emin olmak için birden fazla doktorla görüşmeyi tercih edebilir, güvendiğiniz bir hekimle uygun bir tedavi planı yapıp, bir yandan da sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programı oluşturarak hamile kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

 

Tüp bebek tedavileri etkili

Hormon takviyeleri ve yumurtalıkların uyarılarak daha fazla ve sağlıklı yumurta üretmesini sağlayan tedavileri de içeren tüp bebek tedavisi, oldukça gelişmiş ve başarı oranı yüksek bir hamile kalma yöntemidir. Polikistik over sendromu tedavisi görmüşseniz ve hala doğal yollarla hamile kalmakta zorlanıyorsanız, bir tüp bebek uzmanına danışarak neler yapabileceğinizi konuşabilirsiniz. Polikistik over sendromuna sahip birçok kadın, tüp bebek yöntemi ile hamile kalabilmektedir.

 

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNUN SEBEBİ BULUNDU Kadınlarda sıklıkla görülebilen ... POLİKİSTİK OVER SENDROMU NEDİR? Prof. Dr. Tansu Küçük, Polikisti...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön