İşlenmiş tasarımların yaratıcısı

Lüks Fransız modaevi Lanvin, hem Zorlu Center’da hem de Nişantaşı’nda açtığı mağazalarla artık Türkiye’de.

İşlenmiş tasarımların yaratıcısı

İşte modaevinin imzalarından sadece birkaçı: Lanvin mavisi, Lanvin işçiliği, Lanvin süslemeleri...

 

Alber Elbaz’la yoluna devam eden marka, her zaman ince işçiliğe ve kusursuz süslemelere değer veren kurucusu Madam Jeanne Lanvin’in vizyonuna sadık kaldı. 1885’te Paris’teki küçük dikiş atölyesiyle işe başlayan ve 1897’de doğan kızıMarguerite ile markasını büyüten Jeanne Lanvin, bugün en önemli Fransız modaevlerinden biri olarak anılmaya devam ediyor. Markayı diğer moda devlerinden ayıran en önemli özelliği, aile işletmesi olması. Kurucusu Madam Jeanne Lanvin’in ailesine bağlılığını,markanın logosunda kullanılan “el ele tutuşan anne ve çocuk” simgesi de vurguluyor. Jeanne Lanvin, 1867’de gösterişsiz bir ailenin 11 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiş. Sektöre 13 yaşındayken, Suzanne Talbot için şapkalar üreterek adım atmış. Bundan 10 yıl sonra 1889’da, Paris’te kendisine ait ilk şapka atölyesini açmış. Küçük kızı Marie-Blanche için tasarladığı kıyafetlerle giysi tasarımı alanında da faaliyet göstermeye başlamış.Marie- Blanche’nin kıyafetlerine hayran kalan yetişkin kadınlar, kendileri için de bu tasarımları sipariş etmişler.Modaevi, 1920-1930 arasında ipek tafta, kadife, şifon, dantel ve diğer zengin kumaşlardan yapılan ve pilili etekle geniş yaka oyuntuları bulunan “robes de style” tarzı, süslemeli elbiseler üretmiş. Oyuncular Marlene Dietrich veMary Pickford, yazar Louise de Vilmorin ile Romanya ve İtalya kraliçeleri moda atölyesini ziyaret eden önemli isimler arasında yer almış. Yeğeni Yves Lanvin, Madam Lanvin hakkında “O şanslı bir kadındı. Kariyer sürecinde hiçbir engele takılmadan başarıdan başarıya koştu” diyor..

 

Geniş ürün yelpazesi

Marka yıllar içinde mükemmel dekorasyon ürünleriyle de ün kazandı ve ürün yelpazesine koku, iç çamaşırı, spor giyim, aksesuarlar, kürk ve erkek giyim eşyalarını ekledi. Jeanne Lanvin 1946’da dünyaya gözlerini yumduğunda, kızı Marie- Blanche şirketin hem yaratıcı hem de ticari faaliyetlerinin idaresini eline aldı ve 1950’ye kadar markayı yönetti. Madam Lanvin, kadın giyimine genç bir estetik anlayışı katan modacı olarak kabul edildi. Öncü tasarımcı, kabul gören kıyafetleri tercih etmek yerine hep sahip olabileceği, kendine özgü bir tarz yaratabileceği fikrini savundu. Her ne kadar kalıpları sade olsa da aplikler ve kurdelelerle ince bir biçimde işlenerek zenginleştirilen tasarımlar her kadının rüyası olmaya devam ediyor. Lanvin koleksiyonlarının estetiğinde görsel sanatların etkisi de son derece belirgin. Jeanne Lanvin, 16 rue Barbetde- Jouy’daki dairesinde oldukça kapsamlı bir tablo koleksiyonuna sahipti ve özellikle Edgar Degas, Auguste Renoir, Eugene Boudin ve Edouard Vuillard’a ait eserleri tercih etmekteydi. Moda endüstrisinin bir işmodeli haline gelmesinden 50 yıl önce, Lanvin her türlü ek iş alanına dahil olarak markasını daha da yaydı.

 

İki mağaza birden Dünyaca ünlü isimlerin tercih ettiği, romantizm ve kadının dişiliğini ön plana çıkaran tasarımların markası Lanvin’in Türkiye’deki ilk mağazası Zorlu Center’da, ikinci mağazası da Nişantaşı’nda açıldı. Mağazanın konsepti de markanın ruhunu oluşturan öğelerin bir yansıması... Detaylarda kendini gösteren, moda tutkunlarını büyüleyen ve farklı sunumlarla kendini gösteren mağazada modanın ruhu Lanvin tasarımlarıyla canlanıyor. Ünlü markanın yeni koleksiyonunda balo elbiseleri, düz erkek tipi ayakkabılar, 30’lardan kalmış gibi görünen kıyafetler, modern aksesuarlar, nostaljik saç aksesuarları, kolyeler yer alıyor...

 

Kimler geldi, kimler geçti?

 • Alber Elbaz 2002’den bugüne
 • Cristina Ortiz 1997-2001
 • Ocimar Versolato 1996-1997
 • Dominique Morlotti 1992-1995
 • Eric Bergère 1990-1992
 • Claude Montana 1990-1992
 • Robert Nelissen 1989-1990
 • Maryll Lanvin 1981-1989
 • Jules-François Crahay 1963-1984
 • Antonio del Castillo 1950-1963
 • Marie-Blanche de Polignac 1946-1950
 • Jeanne Lanvin 1889-1946

 

Alber Elbaz Dönemi

Modaevi pek çok tasarımcı ile çalıştı. 1980’lerin ortalarında birkaç yıl boyunca baş tasarımcılık yapan Maryll Lanvin ve 1990’ların başlarında şansını deneyen Claude Montana bu tasarımcılar arasında... Modaevi düşüşe geçmişken Çinli girişimci Shaw-Lan Wang markayı satın aldı ve yeteneklerini Yves Saint Laurent, Guy Laroche gibi önemli markalarda geliştirmiş olan becerikli ve usta tasarımcı Alber Elbaz’ı modaevinin başına getirdi. Madam Lanvin’in efsanesini kaldığı yerden ele alan Elbaz, ustalıkla tasarlanmış Yunan drapeleri, itinalı bir dikiş ve eleştirel nitelikte alkış alan zengin süslemelerle kendini gösterdi. Romantik, modern ve dekoratif öğeleri içeren bir tasarım anlayışıyla bezeli olan Lanvin’i Alber Elbaz’ın başka bir boyuta taşıdığı bir gerçek. Marka 2004’ten itibaren, seksapelini ortaya koyan oyuncu ve modellerden oluşan önemli bir takipçi kitlesine sahip oldu. Markayı özel hayatında en çok tercih eden ünlüler arasında Kate Moss, Sofia Coppola, Chloë Sevigny, Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman ve Sarah Jessica Parker gibi isimler var. Artık Lanvin markası Amerika’da çeşitli şehirlerde, bunun yanı sıra küresel anlamda birden fazla konumda faaliyet gösteriyor. 2010’da Elbaz H&M ile bir seri üretmek üzere işbirliği yaptı ve bunun sonucunda Amerikan Moda Tasarımcısı Konseyi tarafından verilen Yılın Uluslararası Tasarımcısı ödülüne layık görüldü.

 

Esra Çoruh

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön