Çiz, yazdır, giy...

3 boyutlu yazıcılarla artık elbise de üretiliyor.

Çiz, yazdır, giy...

Hayalinizdeki elbiseyi çizip yazıcıya göndermeniz yeterli, ertesi gün işe giderken hazır. 2025’ten sonra bu makinelerle organ üretileceği bile söyleniyor... Hayalleri süsleyen elbise için terziye, hatta elinizden geliyorsa tasarımcıya bile ihtiyacınız olmayabilir.

 

Elbise çizimini üç boyutlu (3D) yazıcıya gönderip ertesi gün bitmiş halini giyebilirsiniz. Kulağa çok futuristik geliyor olabilir ama günümüzün teknolojisiyle bu mümkün. Paris Moda Haftası’nda koleksiyonlarını sergileyen tasarımcı Iris Van Herpen, tasarımlarını tek bir iğne darbesi olmadan 3D yazıcılarla hayata geçiriyor. Epey de ilgi görüyor.

 

Türkiye’de de Avrupa ve Amerika’daki teknolojiyi kullanıp bu tür elbiseler yapan şirketler bulunuyor. Ancak sadece elbise değil aklınıza ne geliyorsa üretiyorlar. Otomobil yedek parçasından ameliyat aletlerine, insansız hava uçağı parçasından telefon kılıfına... 3 boyutlu yazıcılardan çıkan elbiseler plastik ve türevlerinden üretiliyor ancak kumaşa geçilmesi çok da uzak değil. “10 yıl ya var ya yok” diyor InfoTron Proje Müdürü Davut Başaran.10 yıl sonra evlerde küçük 3D printerların olacağını ve kadınların aksesuvar ve ayakkabılarını kendilerinin üreteceğini ön görüyor.

 

Elbiseleriyse köşe başındaki 3D baskı merkezinde bastıracakmışız. “Rahat mıdır” sorusunun cevabınıysa firmanın pazarlama müdürü Melis Kesgin veriyor: “Yumuşak olmasını istediğiniz bölümleri yumuşak, istediğiniz bölümleri sert yapabilirsiniz. Ürün bittikten sonra farklı kumaş ve materyallerle de birleştirebilirsiniz.”

 

“2025’ten sonra organ üretilecek”  

Ancak şimdiden başlangıç seviyesinde bir 3D yazıcı istiyorsanız 10 bin Euro’yu gözden çıkarmanız gerek. Maliyetlere gelince, bir telefon kılıfını 10 dolara, küçük bir çantayı 50 dolara kolunuza takabilirsiniz. Bu makinelerden bitmiş olarak sadece elbiseler ya da aksesuarlar değil pastalar da hazır halde çıkacakmış. Yazıcılarla çikolata yapılmaya başlanmış bile...

 

Başaran, 3D printer teknolojisinin her geçen gün nasıl bir hızla geliştiğini anlatmak için, Avrupa Birliği’nin yürüttüğü ve kendilerinin de yer aldığı çeşitli projelerdeki gelişmeleri işaret ediyor: “Bu makinelerle 2025’ten sonra organ üretiminin ilk adımları atılacak. Uzuvları zaten bugün yapıyoruz. İleride böbrek, kalp, karaciğer gibi organlar üretilip takılacak. Kanser de ölümcül bir hastalık olmaktan çıkabilir...” Başaran’ın anlattıklarına bakılırsa 2030’a kadar yaşarsak ölmek zor, farklı giyinmekse pek kolay.

 

Tasarımcılar ne diyor?

Bora Aksu, 3D yazıcılarla çalışmayı deneysel bir akım olarak görüyor. “Bir sonraki dönemlere geçişi yansıtıyor” diyor. enmoda.com tasarım danışmanı ve Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi’yse tüketimin hızlı olduğu moda dünyası için ilgi çekecek yeni bir soluk olarak nitelendiriyor 3D printerla üretilen tasarımları. “Ne kadar etkili sonuçlar doğuracağını bilmiyoruz. Öyle olmasa bile bir akım olarak başka bir yere kapı açar. Pratikte ve ticari anlamda kullanılabilir olacağını görmek lazım” diyen tasarımcı, yerleşik trendlerin deneysel süreçlerden geldiğini de unutmamak gerektiğini ekliyor.

 

Haber: Aysun Öz Kaşi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön