Laktasyon uzmanı olmazsa olmaz mı?

Latince kökenli bir kelime olan laktasyon “süt üretmek, emzirmek anlamına geliyor. Süt üretmeyi, emzirmeyi anlatan, bu konuda annenin sorunlarına destek olan kişiye laktasyon uzmanı ya da emzirme danışmanı deniyor. Uluslararası alanda bu konuda eğitim ve sertifika alan kişiler Lactation Consultant olarak adlandırılıyorlar.

Laktasyon uzmanı olmazsa olmaz mı?

Hamilelik süresince bebeği için hazırlık yapan bir anne adayının en büyük endişesini oluşturur “süt üretimi / emzirme”. Annelerin doğum ve sonrası için hazırlıkları ve listeleri oluyor. Doğuma hazırlık eğitimleri, alışveriş listeleri hazırlanıyor. Fiziki hazırlıkları eksiksiz yaparken ruhumuza iyi gelecek hazırlıkları unutuyoruz. Bunun başında da emzirme geliyor, işte tam da burada devreye giriyor Laktasyon uzmanı ya da bildiğimiz adı ile emzirme uzmanı / danışmanı. 

 

Hastanelerde yenidoğan hemşireleri ve ebelerin emzirme konusunda bilgi ve eğitimleri oluyor. Hastane politikaları da emzirmeyi destekliyor. Fakat hepsinde değil. Kızıma doğum yaptığımda ebeler ve hemşireler her emzirme seansında farklı bir şey söylüyordu. Memeyi öyle tut, bebeği böyle koy. Senin sütün yok, mama verelim. Sonunda mide hassasiyeti ve kusma sebebiyle yoğun bakım süreci yaşadık ve ben emzirdiğimi düşünürken meğer emziremiyor, bebeğimi besleyemiyormuşum. Üstüne de çocuk doktorunun verdiği mama reçetesi ile eve ağlayarak dönmüştüm.

 

Komşumun emzirme danışmanı olması ve beni rahatlatarak bana emzirmeyi öğretmesi, süt üretiminin nasıl olduğunu anlatması sayesinde öncelikle rahatladım, sonra doğrusunu öğrendim ve bir baktım emerken uyuyakalmış ağzının kenarından süt akıyor.

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bazen siz ne yaparsanız yapın emziremeyebiliyorsunuz ya da binde bir kadında görülen bir rahatsızlıktan ötürü süt üretemeyebiliyorsunuz. Ayrıca emzirmemeyi de seçebilirsiniz. Herkes emzirecek ya da mama ile beslenen çocuklar daha az zeki diye bir durum yok!

 

Peki anne adayları ne yapmalı, ikinci gebeliğimde ben ne yaptım?

Doğuma hazırlandığımız gibi doğum sonrasına da hazırlanmamız gerekiyor. Doğuma hazırlık eğitimi almayı tercih etmediysek ya da doğumda bir doula ile çalışmıyorsak, hastanemizde de laktasyon uzmanı ya da emzirme danışmanı yoksa emzirme danışmanı ile görüşerek doğum sonrası için hastanede ve evde destek hizmeti planlamalıyız.

 

Doğal doğum ve anne sütü destekçisi bir Kadın Doğum Doktoru ile kesişti yolumuz. Ekibi de bu konuda eğitimli ve bilgiliydi. Hastanede kaldığımız süre boyunca emzirme konusunda tam destek aldım. Eve geçtiğimde ise laktasyonu arttırmak için Doula ve Emzirme Danışmanı olan bir arkadaşımdan düzenli destek aldım.

 

“Bilmelisiniz ki sütü üreten bir hormon ve o hormonu üreten de beynimiz. Yani memelerin görevi sütü sunmak cezve gibi, sütü üreten beynimiz.”

 

Laktasyon uzmanı / emzirme danışmanı ne yapar?

Hastanede destek alıyorsanız eğer; anne ve bebeğe uygun pozisyonda emzirmeyi sağlar. Evde destek alıyorsanız eğer; güvenli emzirme alanı oluşturur. Laktasyon arttırımı öğretir, meme ucu yarasını tedavi etme yöntemlerini, süt sağma ve saklama koşullarını öğretir. Süt kanalı tıkanıklığı, mastit gibi durumlarda yapılması gerekenleri öğretir. Bebeğin yetersiz kilo alımı durumunda çocuk doktorunun da bilgisi ve onayı ile yapılması gerekenleri anlatır. Babalar başta olmak üzere anneye destek olan kişilerin nasıl destek olabileceğini anlatır. Emzirme döneminde nasıl beslenilmesi gerektiğini öğretir.

 

İlk doğumumdan sonra yaşadıklarım bana pek çok şey öğrettiğinden ikinci doğumuma hazırlanırken doğum sonrası süreçte destek almam gerekebilecek konularla ilgili bir telefon listesi oluşturmak ilk işim olmuştu. Ayrıca uzun emzirme seansları için bana iyi gelecek içecekler, kitaplar, film ve diziler de hazırlamıştım. En önemlisi de bana destek olacak ve sohbet ederek bana iyi gelecek sevdiklerimi en yakınlarıma almıştım.

 

Yazının altında tecrübelerimizi konuşalım, yorumlarınızı bekliyorum.

 

Sevgiler,

Zehra Dörter

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön