İlişkilerde yaşanan terk edilme korkusu erotizmi öldürüyor

İkinci evliliklerde mutluluk oranının sadece yüzde 18 olduğuna dikkat çeken uzmanlara göre, terk edilme korkusu ve kapana kısılmış hissinin yaşandığı ilişkilerde erotizm ölüyor.

İlişkilerde yaşanan terk edilme korkusu erotizmi öldürüyor

Aile ve Evlilik Terapileri Derneği işbirliğiyle düzenlenen 8. Avrupa Aile Terapileri Kongresi bu yıl İstanbul’da yapıldı. Dünyadan çok sayıda psikolog ve psikoterapistin katıldığı kongrede konuşan Psikolog ve Psikoterapist Ani Eryorulmaz, boşanmalarla birlikte çocukların artık geleneksel aile yapısı içinde yetişmediğini söyledi. Eryorulmaz, “Çocuklar ya bekâr ebeveynleri ile yada üvey anne/baba ile yaşıyor.

 

Araştırmalar, ikinci evliliklerini yapan çiftlerin sadece yüzde 18’inin mutlu olduğunu gösteriyor” dedi.

 

Erotizm ölüyor çünkü...

Terapist ve Yazar Esther Perel’e göre, cinsel sorunlar her zaman ilişkisel sorunların sonucu olmuyor. İlişkilerde ki bağlılık ve bireysel özgürlük arasında ki dengenin önemli olduğunu vurgulayan Perel, terk edilme korkusuyla kapana kısılmış hissinin ilişkilerde erotizmi öldürdüğü görüşünde.

 

Güç kafa karıştırıyor

“Erkekler olarak hem birbirimize hem de kadınlara nasıl davranmamız gerektiği konusundaki kuralları çabuk öğrendiğimiz bir kültürde yaşıyoruz” diyen Terapist Ged Smith ise “Bu kuralların çiğnenmesi sadece erkekler tarafından değil, kadınlar tarafından da sert tepkiyle karşılanıyor. Kadınlarında dinden alışverişe, görüntülerinden eğitimlerine kadar onları kendi yerlerinde tutan kuralları var. Ataerkillik her ne kadar toplumumuzda baskın olsa da ‘güç’ kavramı erkeklerin kafasını karıştıran bir illüzyon. Erkekler nasıl bir baba ya da eşleri için nasıl bir koruyucu olacakları sorusuna cevap arıyor” dedi. Psikiyatr Carlos Sluz ki ise aile kavramının esnek bir sistem olduğunu belirterek, “Yeni aile formu tanımları, alışkanlıklarımızı ve önyargılarımızı zorluyor” dedi.

 

Türkiye aile terapisine alıştı

Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Başkanı Yard. Doç. Dr. Murat Dokur, Türkiye’de özellikle aile ve evlilik, çift terapisinin giderek önem kazandığını söyledi. Dokur, “Çiftlerin terapiye gelişleri, öncesine göre çok daha kabullü, olağan ve verimli olmakta. Artık kişiler, aile ve ilişkilerinde bir problem, aksaklık ve iyi olmayış söz konusu olduğunda, bir uzman arayışına çok daha çabuk yönelebilmektedirler” dedi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön