Sevgiliniz sosyopat olmasın!

Sizin ya da yakın arkadaşınızın çıkmaya başladığı insan sosyopat olabilir mi? Sandığınız kadar uzak bir ihtimal değil. Tabi ki tüm sosyopatlar tehlikeli birer suçlu değil ama antisosyal davranışları ile yaşamı hiç de kolaylaştırmadıkları su götürmez bir gerçek.

Sevgiliniz sosyopat olmasın!

Sizin ya da yakın arkadaşınızın çıkmaya başladığı insan sosyopat olabilir mi? Sandığınız kadar uzak bir ihtimal değil. Tabi ki tüm sosyopatlar tehlikeli birer suçlu değil ama antisosyal davranışları ile yaşamı hiç de kolaylaştırmadıkları su götürmez bir gerçek. 


İşte bir sosyopatı tanımanızı sağlayacak ipuçları


Büyük boy ego sahibi olması

Sosyopatlar kendilerini oldukça şişirir. Sonuna kadar narsistirler ve hataları için hep başkalarını suçlamaya meyillidirler.

 

Yalan ve manipülatif davranışlar sergilemesi

Sosyopatlar düzenli olarak hile ve manipülasyon yapar. Neden? Yalan uğruna yalan. İnsanları kandırıp kandıramayacağını görmek için yalan. Ve bazen daha büyük etkiler için daha büyük yalanlar.

 

Empati eksikliği

Çoğu insanın sahip olduğu anlamlı, duygusal iç dünyaları yoktur ve diğer insanlarınkini de bu yüzden anlamazlar. Kimi hisler onlar için oldukça yabancıdır.

 

Pişmanlık ve utanç yoksunluğu

Antisosyal kişilik bozukluğu olan sosyopatlar, pişmanlık, suçluluk ya da utanç göstermez.

 

Korkutucu veya tehlikeli durumlarda ürkütücü derecede sakin kalabilmesi

Bir araba kazasına şahit olmayı bırakın, bizzat yaşasa bile sosyopatlar paniklemez. Ve yapılan araştırmalara göre, normal insanlar rahatsız edici imajlarla karşılaştığında ya da elektrik şoku ile tedavi edildiğinde korku dolarken sosyopatlar tepkisiz kalıyor.


Sorumsuzca ya da aşırı dürtüsel davranması

Sosyopatlar bir hedeften diğerine sıçrar durur ve tezcanlı hareket ederler. Konu kendi finansal durumlarına ve başkalarına karşı sorumluluklarına gelince de oldukça sorumsuz davranırlar. 


Az arkadaşı olur

Sosyopatların pek arkadaşları yoktur, özellikle gerçek olanları. İhtiyaçları olana kadar, arkadaş istemezler. Ya da sadece birbiri ile bağlı ve bir amaç uğruna birleşmiş özel arkadaş gruplarını tercih ederler.

 

Sevimli olmak ama sadece yüzeysel

Sosyopatlar oldukça karizmatik ve arkadaş canlısı görünebilir çünkü bunun istediklerini elde etmelerini kolaylaştıracağını bilirler. Uzman dolandırıcılardır ve her zaman gizli bir gündemleri vardır. İnsanlar birinin sosyopat olduğunu anladığında oldukça şaşırır çünkü insanlar üzerindeki etkileri iddialıdır.

 

"Haz ilkesi"ne göre yaşar
Eğer iyi hissettiriyor ve üstelik sonuçlarından kaçınmak mümkün ise, bunu yapacaklardır! Hızlı şeritte yaşarlar, heyecan ve keyif alabilecekleri her yerde bunları sonuna kadar ararlar.

 

Toplumsal normları göz ardı etmesi
Toplumun dayattığı kural ve yasaları çiğnerler, çünkü bu tür dayatmalara inanmazlar.

 

İddialı gözler ve bakışlara sahip olmak
Göz kontağı kurmaktan çekinmezler, üstelik karşısında gözlerini kaçıran biri olursa bunu saldırganlıkla karşılayabilirler.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Ağustos 2016 Salı 01:08

  Bu bilgiler ışığında geçmişe bıraktığım birinin sosyopat olabileceğini düşünüyorum

  Cevapla
 •  
  15 Mart 2016 Salı 15:03

  Ahah ya ben sosyopatim ay bende böleyim söleyim nedir ya o tur rahatsızlığı olan biri bunu asla kabul etmez komiksiniz

  Cevapla
 •  
  15 Aralık 2015 Salı 22:28

  Kesinlikle ben sosyapatim

  Cevapla
 •  
  29 Ekim 2015 Perşembe 11:20

  Neden beni kötü gösteriyor sunuz tmm hiç arkadaş ım yok işim düştüğü zaman yüzlerce insan gelir kız arkadaşım 3 senedir benden çekiyorsa bu onun ahmak lığı ben mi dedim benle çık diye umrumda değil siz insanları bi türlü anlayamıyorum neyiniz var kuzum

  Cevapla
 •  
  01 Ekim 2015 Perşembe 03:50

  Evet bende 3 buçuk sene bi sosyopat la beraber yaşadım. 3 buçuk senede bana vermediği eziyet kalmadı... Hiçbirşeyime saygisi yoktu...film izlemem onun için zamankaybiydi..... Kitap okurken beni sürekli başka şeylerle oyaliyordu..... Guler yüz göstererek elimden odemek üzere aldgi paralarda cabasi

  Cevapla
 •  
  08 Mart 2015 Pazar 00:55

  bu bılgıler dogru gercekten yasamıs bırı olarak soluyorum dıkkat edın bu ınsanlara...

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön