İki arada ebeveynlik

İki arada ebeveynlik

Çocuklarının başında sürekli dolaşan, her adımlarını önceden planlayan, onlara soluk aldırmayan, çocuklarını daima kontrol altında tutmaya çalışan, kişilik ve karakter oluşumlarına kadar birçok şeye müdahale eden anlamında kullanılan “helikopter ebeveynlik” kavramı benim en beğendiğim tanımlamalardan biridir. Çocuklarının herhangi bir şeyde çaba göstermelerine, zaman harcamalarına, sabır etmelerine, yanlış yapmalarına imkan vermeyen, başarısızlığa tahammülü olmayan biz yeni nesil ebeveynlerin durumu hiç normal gözükmüyor.

 

Çocuğuna sürekli yeni şeyler öğretme, yeni sorumluluklar verme, tam donanımlı robotlar haline sokmak için sürekli aşama atlatan ebeveynler. Evet, bu biz yeni nesil (fazla müdahaleci) ebeveynleriz. Daha iyi bir öğrenci olması için, daha iyi gitar çalması için, daha iyi yüzmesi için ve bunların hepsini aynı anda yapabilmesi için ne yapabilirim? Biz ebeveynlerin en önemli, en güncel, hep güncel sorusu budur. Ama çocuğun kapasitesi doldu, taştı. Fiziksel, beyinsel, psikolojik yeterliliği, yetkinliği, kabiliyeti bu kadar yükü taşıyabilecek mi?

 

Sevgili anneler, bardağı aldınız, suyu doldurdunuz. Su taştı. Döküldü ve ziyan oldu. Hem su ziyan oldu hem bardak taştı. Yani çocuğunuz (bardak) doldu, taştı ve sizin üzerine eklediğiniz yeni bilgiler (su), yeni beceriler ziyan oldu. Çünkü yorulan ve bıkkın olan çocuk, onlara gerekli özeni, ilgiyi, çabayı gösteremedi. Ve tabii onlara harcanan onca zaman da kaybolup gitti.

 

İki arada ebeveynlik, geçmişin kalıntıları, geleceğin korkuları ile sarmalanmış ebeveynlerin davranış modelidir. Çoğu zaman iyi niyet ile yaptığımız tüm bu davranışlar geleceğin kendine güvenmeyen, kafası dağınık, kendi boş zamanını nasıl yöneteceğini bilemeyen yetişkinlerine dönüşüyor. Ve bunları iki arada kaldığımız için yapıyoruz.

 

Peki, nedir bu “iki arada ebeveynlik”? Hem kendi büyüdüğü, yetiştiği hem de ebeveynlerinden öğrendiği geleneksel yöntemler ile yeni nesil yöntemler arasında kalan ebeveynler. Ne yardan ne serden misali... İki çocuk yetiştirme tarzı arasında kalan ve ne yapacağını bilemediği için hem kendini hem çocuklarını arada bırakan biz ebeveynler. Geçmişin denenmiş, tecrübe edilmiş davranış kalıplarını uygulamak isteriz. Çünkü bizim ebeveynlerimiz de öyle yetişmiş ve bizi öyle yetiştirmişlerdir. Sonunda iyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz, çıkarılacak bir sürü dersler vardır. Bunlar bazen bizi çıkmazlardan, kararsızlıktan kurtarabilir ama yeni tecrübelerin, değişimlerin önüne bir set çeker. Yeni nesil ebeveynlikde ise keşfedilecek öyle güzel yollar vardır ki… Ve tüm bu yollara çocuklarımızla çıkarız ve sonsuz heyecan yaşarız. Hem öğrenir hem öğretiriz. Ama bu da biraz karmaşıktır. Ne ile karşılaşacağımızı bilemeyiz. Fazlaca teknik ve bilgi gerektirir. İşte, biraz ondan, biraz bundan derken dengeyi yakalamaya çalışır, iki arada kalırız. Belki çözümü şu yolla bulabiliriz: Ödevi olan bir çocuğa sürekli “Ödevini yaptın mı?” diye sormaktansa, onu baskıcı sorularla bunaltmaktansa ve eğer ödev yapmıyorsa her gün kavga ortamına girmektense eski usulde kontrol edebiliriz (Yine müdahaleci yeni nesil ebeveynler böyle davranıyor. Sürekli konuşarak hatırlatarak ve baskı kurarak otorite kurmaya çalışıyorlar.)

 

Bizim annelerimiz ne yapardı? Sürekli okula gelip kontrol ederlerdi. Şimdide çocuğa sorumluluk bilincini aşılamak için ödevinin kontrolünü ona bırakmak gerektiği için (çünkü yeni nesil ebeveynlik bunu gerektirir) bu konuda onu özgür bırakabiliriz. Ama bir iki defa okula gidip öğretmenden pekala bilgi alabiliriz. Tabii bunu da devamlı ve kontrol edilmişlik hissi yaratmadan yapmak gerekiyor. Bizim amacımız burada, sorumluluk bilincini kazanıp kazanmadığını çocuğa hissettirmeden eski usul takip yöntemi ile anlamak. Burada öğretmen “Siz merak etmeyin, bir sorun yok diyebilir” ve siz çocuğunuzu hiç rahatsız etmeden, onu bunaltmadan içiniz rahat bir şekilde evinize dönebilirsiniz. Ya da öğretmen “Aslında ben de sizinle görüşmek istiyordum. Bu aralar kafasını karıştıran bir şeyler olmalı. Derslerini dinlemekte ve ödevlerinin yapmakta sıkıntısı var” diyebilir. Ve siz de buna göre önlem alırsınız. Ama bu arada çocuk ile tartışmamış, kavga etmemiş, aranızdaki bağı koparmamış olursunuz. Ve öğretmeninden, gerekirse bir uzmandan destek alarak sorunları barışçıl bir ortamda çözebilirsiniz.

 

Kısaca dengeyi kurmak gerekiyor. Yoksa çocukta duygu ve düşünce karışıklığına sebep oluruz. Gelişen teknoloji, medya ile birlikte bunlardan geri kalmak mümkün değil. Ama yukarıda da örneğini verdiğim gibi yeni nesil annelik tarzını uygularken araya geleneksel taktikleri koyabiliriz. Burada asıl önemli olan, aranızdaki sevgi saygı bağını korumak ve koparmamak.

 

Derya Dönmez

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
26
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Şubat 2019 Perşembe 10:02

  Çok güzel bir konuya deginmişsiniz çok başarılı

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2019 Perşembe 07:55

  Derya hanım, yazınızı beğendim. Önerilerinizin devamını bekliyorum . Kolay gelsin

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2019 Perşembe 00:29

  Merakla takip ediyoruz derya hanım

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 22:09

  Yazılarınızın devamını bekliyoruz

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 21:56

  ????????????

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 21:51

  ????????

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 21:44

  Yazınızda bu konuya ışık tuttuğunuz için teşekkürler. Bilgilendirici olmuş ama ufak bir düzeltme rica ediyorum mümkünse. Sondan bir önceki cümledeki “yeni nesil annelik” yerine “yeni nesil ebeveynlik” yazarsanız bu konuda sadece kadına gönderme yapmamış olur yazı ki amacınızın bu olmadığı belli. Svg

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 21:40

  Yaşıtımız ebeveynlere baktığımızda bir çoğunun Ginott’un “helikopter” modeline uygun olduğunu görüyoruz gerçekten de. Çocuklarından kendilerini ayrı görebilmeyi beceremeyen anne-babalar, sonrasında, anne-babadan ayrışarak birey olmayı beceremeyen çocuklar yetiştiyorlar maalesef:( +

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 21:07

  Çok yerinde bir yazı. İki arada ebeveynlik şu anda tüm ilgili anne babaların yaşadıği bir durum bence. Yeni nesille hem doğru bir şekilde iletişim kurmak, hem anne babalar olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmak adına hem geleneksel hem de modern yöntemlerden yararlanabilmellyiz.

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 20:25

  Son derece isabetli tespitler Derya Hanım, günümüz ebeveynlerine yol gösterici bir yazı. ????????????

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 20:00

  Faydali guzel bir yazi olmus.Tebrik ederim . Yazılarınızın devamını görmek isteriz.

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 19:54

  Güzel bir konuya değinmişsiniz

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 19:38

  Ebeveynlerin durumu tam da bu

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 19:31

  Hepimizden bir parça var verdiğiniz örneklerde, teşekkürler ????????

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 19:28

  Cok güzel yazmışsınız. Bir cok anneye yol gösterici olduğuna eminim. Şahsen bana cok iyi geldi oğlunu sürekli kontrol eden bi anne olarak artık daha dikkatli olacam sayenizde. Teşekkürler

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 19:26

  Deryacım yazıların çok güzel olmuş canım kızım sülalenin kibar kızı sütün benim

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 19:14

  Çok güzel bir yazı olmuş kesinlikle feyz alacağım teşekkürler

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 19:13

  Bu kıymetli bilgiler için teşekkür ederiz, günlük hayatta yaptığımız basit ama bir o kadar da önemli olan yanlışlıklarda farkındalık yarattınız.

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 19:08

  Günümüz konulardan birini çok iyi anlatmış sınız tebrikler

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 19:00

  Kesinlikle cok doğru????????????

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 18:09

  çok önemli noktalara değinmişsiniz Derya Hanım. Emeğinize sağlık ♥️

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 16:43

  Yazılarınız gerçekten çok başarılı derya hanım ????????????????????????

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 16:14

  Cok guzel bir yazi olus devamini bekliyoruz derya hanim

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 16:11

  Bence çok yararlı bir bilgi paylaşımı olmuş devamını sabırsızlıkla bekliyoruz Derya Hanım ????

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 16:04

  Geröekten bizlere dokunan bşr yazı olmuş şöyle bir düşğndümde evet birçogunu gmrdüm kendimde fakat gelecek kaygısı ve bşrşeylerle meşkul etmw çabasımı acaba süper bir yazı oşmuş kalemine sagkık devamını merakla bekliycem derya işlek dönmez ????????????

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 15:28

  Ebeveynlik te bana göre en önemli şey çoçuğunun karakterini tanımak ona göre yol almak gerekir. Her metod kitapta yazıldığı gibi uygulamada olmuyor. Tecrübeyle sabit:). Ayrıca yazıyı da çok beğendim. Böyle bileğilere ihtiyacımız var .teşekkürler derya dönmez.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön