Tüp bebek tedavisine hazırlık nasıl olmalı?

Tüp bebek tedavisine hazırlanan çiftlerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Tüp bebek tedavisine hazırlık aşaması

Tüp bebek tedavi süreci, işlemler başladıktan sonra 30 gün sürer. Ancak sağlıklı bir gebelik planlamak için, tedaviye karar verildiği andan itibaren bazı hazırlıklar yapılması faydalıdır.

 

Çocuk sahibi olmak ile ilgili kaygılarınız, endişeleriniz varsa; tüp bebek tedavisine başlamadan önce bir danışmandan yardım almak iyi olacaktır. Tüp bebek deneyimi olan çiftlerle konuşmak ve merak ettiğiniz detayları bir tüp bebek uzmanına danışmak da psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi sağlar. Eğer daha derin bir danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, hamilelik ve doğum konularında uzmanlaşmış bir psikologtan da yardım alabilirsiniz.

 

Psikolojik hazırlığın yanı sıra, gebeliğin oluşması ve sağlıklı bir şekilde sürdürülerek bebeğin dünyaya getirilmesi için elbette fiziksel sağlık da çok önemlidir. Tüp bebek tedavisine hazırlanan çiftlerin özellikle aşağıdaki hususlara dikkat etmesi öneriliyor:

 

Tüp bebek tedavisine hazırlık amaçlı yapılması gerekenler:

 • Sigara içiliyorsa mutlaka bırakılmalıdır.

 

 • Folik asit içeren bir multivitamine başlanmalıdır. Ne tür bir multivitamin takviyesi kullanacağınızı doktorunuza danışabilirsiniz.

 

 

 • Tedavi süresince mümkün olduğu kadar düzenli ve stresten uzak bir hayat sürülmesinde fayda vardır. Özellikle gece uykularına dikkat edilmeli, fiziksel yorgunluk kadar psikolojik yorgunluktan da kaçınılmalıdır.

 

 • Tüp bebek sürecinde belirli bir diyetin özellikle faydalı olacağına dair herhangi bir veri yoktur. Ancak hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda, protein bakımından zengin beslenmenin hamile kalma şansını arttırdığı görülmüştür. Eğer fazla kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız ya da sağlıklı beslenme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bir beslenme uzmanına danışarak süreçte size özel bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.

 

 • Kullanılacak olan tedavi protokoluna bağlı olarak adet döngüsünün20-21. günlerinde yumurtalıkları baskılamak amacı ile bazı ilaçların kullanılması gerekebilir. Hangi ilaçları ne şekilde kullanacağınız konusunda doktorunuzdan detaylı bilgi almayı ihmal etmemelisiniz.

 

 

 • Bazı durumlarda tedavi öncesinde doğum kontrol hapları veya östrojen takviyesi kullanılması gerekebilir. Tüp bebek tedavi sürecinden önce kullanmanız gereken ilaçlar konusunda yine doktorunuzdan bilgi almalısınız.

 

 • Tedavi öncesinde yapılması gereken laboratuvar testleri tamamlanmalıdır. Doktorunuz hormon testleri, Hepatit B ve C taraması, HIV, Rubella, IgG, kan sayımı, kan grupları tayini ve benzeri tahlillerin yapılmasını isteyebilir. Bu tahlilleri doğru bir şekilde uygulayıp sonuçları doktorunuza zamanında teslim etmeniz gerekecektir.

 

Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 320

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 324

 • Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni Hakan Atalay'la konuşuyoruz
  Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni...

  Süresi : 17:31 İzlenme : 353

 • Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve beslenmenin sırları
  Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve...

  Süresi : 43:26 İzlenme : 319

 • İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği kurucusu Sedef Erken'le Türkiye'de otizm algısı
  İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği kurucusu...

  Süresi : 25:18 İzlenme : 103

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön