Doğum sonrası depresyonu nasıl anlaşılır?

Doğum sonrası depresyonu zannedilenden daha yaygın...

Doğum sonrası depresyonunu fark edin

Doğum sonrası depresyonu, insanın kendisinin bile kabul etmek istemediği, zorlayıcı ve yıpratıcı bir süreç olabiliyor. Bir yandan depresyonun yıkıcı belirtileri ile uğraşmak, bir yandan ilgiye ve sevgiye ihtiyacı olan bebekle ilgilenmek, yeni anne olmuş bir insan için ciddi anlamda yıpratıcı olabilir. Toplumun ve tıbbın bakış açılarının ise çok da umut vaat edici olmadığını görmek mümkün. Toplum, bir annenin neden doğum sonrası depresyona girdiğini anlamakta zorlanırken, tıp ise lohusa depresyonu ile diğer depresyonun türleri arasında bir ayrıma gitmeyerek ilaçla tedavi ediyor. Çoğu anne adayının ilaçtan başka kurtuluşu bulunmuyor.

 

 

‘Ben depresyondayım!’ diyemiyoruz

İşleri daha fena hale getiren şeylerden biri ise, paylaşamamaları. Doğum sonrası depresyon geçiren kişiler, bunu insanlarla kolaylıkla paylaşamıyorlar. Ülkemizde doğum sonrası depresyon oranı %20’lerde ve bu kadınlar, hissettiklerini içlerinde taşıyorlar ve kimseye anlatmıyorlar. Anlatmıyorlar çünkü, yargılanacaklarını düşünüyorlar; iyi bir anne olmamakla, şımarmış olmakla… Anlatmıyorlar çünkü, anlatacakları şeyin ağızlarından nasıl kelimelerle dökülmesi gerektiğini kendileri bile bilmiyorlar. Anlatamıyorlar çünkü, etraflarında onların dışındaki herkesin mutlu olduğunu düşünüyorlar; eşi, annesi, kayın validesi, eve bebek görmeye gelen arkadaşları, herkes çok mutlu ve onun çok şanslı olduğunu düşünüyor, tüm bunların üzerine de “Ben depresyondayım!” diyemiyor.

 

Sistem içerisinde de ilaç tedavisi dışında bazı yapılanmalara ihtiyaç mevcut çünkü doğum sonrası depresyon diğerlerine göre biraz daha farklı bir algıya sahip. Gerek anne, gerekse toplum için doğum sonrası depresyon yeni bir kavram. İnsanların bu yeni kavrama alışması, anneye doğum sonrası depresyonu için destek olabilmesi gerekli. Belki de annenin bu yeni duruma alışması ve onun rahat etmesi için anneden çok hakim olması gerekli konuya.

  

Yaşayan herkesin bildiği gibi doğum sonrası depresyon çok da sürpriz bir durum değil. Bu yüzden, etrafımızda bunu yaşama ihtimali olan insanlara en azından paylaşabilmeleri için yeşil ışık yaksak, onlar için en büyük iyiliği yapmış olabiliriz.

Kaynak: theguardian.com 

 

 

Lohusalık hikayeleri
+17
@dogummelegi: Çınar 23 günlük oldu. Geçenlerde bir takipçim mail atmış, hala cevap veremedim. "Doğumdan sonra hayatın değişti mi?" diye sormuş? Hamile kalmayı düşünen birine ne yazsam da korkutmasam bilemedim? Bu sorunun bana sorulma zamanlaması oldukça yanlış? Şimdi içimi bir dökeyim. #annetopuzu yapmaktan artık başım ağrıyor. Şişşşşşş demekten dilim damağım kurudu. Galiba karpal tünel sendromu oldum. El bileklerim çok ağrıyor. Kendimi unuttum, yorgunluktan ölüyorum, uykusuzum, zayıflamak isterken deli gibi yemek yiyiyorum? Şekil 1 A: Bak botoğrafa kolum pehlivan gibi çıkmış? Elinden gelen desteği vermesine rağmen gece mışıl mışıl uyuyan, gündüz ipad oynayan kocama zaman zaman gıcık oluyorum. Annem bize yerleşsin istiyorum. Çınar uyurken zamanım onun fotoğraflarına bakıp evde salak salak dolanmakla, Çınar uyanıkken onunla ilgilenmekle geçiyor. Resmen aşık oldum yoksa bebek bakmak çok zor. Tek sosyal aktivitem olabilirse Çınar'la parka gitmek. Dip boya, manikür, pedikür, saatlerce alışveriş yapmak uzak bir hayal gibi... Bu hafta “#lohusafarkındalıkhaftası”ymış ben #lohusayımfarkındayım demek istiyorum ama çoğu zaman rüyada gibiyim. Bu günlerin, lohusalığımın farkında değilim. Bu bölüm oldukça zormuş. Hamile kalmadan önce bir simülasyon yapsalar birkaç gün lohusalığı, yenidoğan bebeğimize bakmayı yaşasak acaba kaçımız doğururuz? Bu ilk aylar gerçekten çok zor. Destek almak çok çok çok önemli. Şimdi klasik bir cümleyle paylaşımımı bitiriyorum zira Çınar'ın on dakikalık tilki uykusunda bir tuvalete gideyim diyorum. Bebeğim o kadar tatlı, güzel, mis kokulu bir mucize ki tüm bu zorluklara, her şeye ama her şeye değer? ￰Ve en sevdiğim cümle; "Merak etme bu günler geçecek, hatırlamayacaksın bile..."

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  15 Kasım 2017 Çarşamba 14:33

  sanki beni bana anlatmışsınız

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön