Anne baba olma hazırlığı

Psikiyatrist ve Psikoterapist Alper Hasanoğlu, ebeveynliğe hazırlık yolculuğu için tavsiyeler veriyor...

Ebeveyn olma hazırlığı

Hamilelik ilerledikçe, özellikle de ultrasonla daha net olarak görülmeye başlandığı 16. haftadan itibaren bebek bir anlamda aileye katılmış gibidir.

 

Ama bu andan itibaren de ‘Acaba iyi anne ve baba olur muyuz; çocuğun getireceği yükle başa çıkabilir miyiz?’ yönündeki kaygılar ortaya çıkabilir.

 

Özellikle siz, hamileliliğiniz süresince eşinizden yeteri kadar destek göremediğiniz duygusunu yaşıyorsanız, çocuğunuz dünyaya geldikten sonra da yalnız bırakılacağınız korkusunu yaşabilirsiniz. Hamilelik döneminde baba adayıyla anne adayı arasında bebeği algılama açısından önemli bir fark var.

 

Baba adayı günlük hayatına hemen hemen hiçbir değişiklik olmadan devam edebildiği için, anne adayının duygu ve kaygılarını tam olarak değerlendiremeyebilir ve uygun tepkiler veremeyebilir. ‘Hamilelik çok hassas bir dönem. Siz kendinizi artık -kadın- hissetmiyor olabilirsiniz ama eşinizin adına karar vermeyin: O sizi böyle de seviyor!’ kendilerini dışlanmış, gereksinimleri eşleri tarafından karşılanmıyor olarak hissedebilir. Bunun sonucunda da henüz doğmamış çocuğa karşı bir kıskançlık duygusu geliştirebilirler. Hamilelik sırasında yaşanan sorunlar doğum sonrasında, doğum sonrası depresyonu (postnatal depresyon) olarak adlandırılan tablonun ortaya çıkma riskini artırır.

 

Bu nedenle hamilelik sırasındaki bu tür sorunlara mutlaka zamanında müdahale edilmeli. Yapılan araştırmalar, evlilikte ilişki kalitesinin, iletişimin ve anne adayının eşi tarafından yeteri kadar desteklenmesinin hamileliğin sorunsuz geçmesine ve tıbbi sorunların daha az ortaya çıkmasına neden olduğunu gösteriyor. Yukarıda bahsedilen sorunların ortaya çıkması halinde hiç vakit kaybetmeden bir terapiste başvurmak ve profesyonel yardım almak yapılabilecek en doğru davranış.

 Depresyona girmeyin!

Çalışan anne adaylarının, kariyerlerinin son bulacağı, tekrar iş uyum sağlayamayacakları yönünde kaygıları da olabilir. Çocuğun sorumluluğu nedeniyle ona bağımlı hale gelebilecekleri endişesi özellikle çalışan ve ekonomik özgürlüğe sahip anne adaylarında oldukça sık görülür. Bugüne kadar üzerinde çok az durulan ve dikkate alınmayan önemli bir konu da hamileliğin baba adayları için de bir kriz dönemi olabileceği. Baba adayları hamilelik döneminde ve doğumdan sonra artan bir şekildeTerapiste niçin gitmeli?

İlk olarak yapılması gereken şey hamilelik sırasında yaşanan sorunların biyolojik (hormonal) ve ruhsal nedenleri konusunda anne ve baba adayını bilgilendirmek. Böylece eşler birbirlerinin davranış ve tepkilerini daha doğru değerlendirme ve anlayış gösterme şansına sahip olurlar. Özellikle baba adaylarının anne adayındaki duygusal değişikleri daha iyi kavrayabilmeleri ve eşlerinin hamile ilişkisi değişen davranış ve tepkilerine anlayış göstermeleri açısından bu bilgilendirme çok önemli. Bunun dışında olumlu ve daha önemlisi olumsuz duyguların, korkuların, endişelerin karşılıklı olarak paylaşılabilmesi, yani eşler arası iletişimin düzeltilebilmesi de önemli. Özellikle uzun süredir birbirlerini tanıyan çiftler arasında en sık görülen önyargı, karşı tarafın ne düşündüğü, nasıl tepki vereceğinin biliniyor olmasından dolayı konuşmaktan kaçınmak. Konuşmadan kaçınmak, sorunların daha da artmasına sebep olabilir.

 

Çözümden çok dert yaratır. Bu nedenle konuşmaktan kaçınmayın. Bu önyargı özellikle hamilelik gibi doğal ama normal olmayan süreçlerde kesinlikle doğru değil. Eşler, özellikle anne adayları hamilelik sırasında artan gereksinim, istek, duygusal değişiklikler ve korkularını eşleriyle paylaştıklarında, yanıt alabilme ve eşleri tarafından desteklenme olasılıkları terapist sayesinde artar. ‘Hamile olunca tabii sadece karnınız şişmez! Ruh halinizde de değişiklik olur. Önemli olan bu değişimi eşinizle büyük sorunlar yaşamadan atlatabilmeniz.’Baba adayları da etkilenir!

Baba adayları da, hamilelik sürecine zarar vermemek için kendi gereksinim, istek ve korkularını dile getirmekten çekinebilirler. Baba adaylarının kendilerini dışlanmış, istek ve gereksinimleri karşılanmamış hissetmeleri durumunda evlilik dışı ilişkiler yaşamaları sık görülür. Bu nedenle de özellikle olumsuz duyguların, arzu ve gereksinimlerin dile getirilmesi çok önemli. Karşılıklı suçlamada bulunmadan, sakin bir şekilde paylaşılan duygular, ister olumlu olsun ister olumsuz, çiftler arasındaki ilişkinin derinleşmesini, eşlerin birbirlerine yakınlaşmalarını sağlar. Paylaşılan sorunlar karşı tarafın neden olduğu bir sorun değil de birlikte çözülecek problemler gibi algılandığında birliktelik, dayanışma ve sevgi duyguları kuvvetlenir.Depresyona girme durumunda

Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek depresyon gibi ruhsal sorunlar, zaman zaman psikoterapinin yetersiz kalacağı kadar ağırlaşabilir. Böyle durumlarda, ilk 3 ay haricinde güvenle kullanılabilecek ilaçlar kullanılabilir, tabii doktor kontrolünde. Ama tanı mutlaka tecrübeli bir psikiyatrist tarafından konulmalı ve ilaç tedavisi sürekli kontrol altında sürdürülmeli. Kendi kendinize ilaç kullanma gibi bir yönteme başvurmayın.Hamile babalar

Bebek haberini aldıktan sonra anne adayları kadar, babaları da müthiş bir heyecan sarıyor. Birçok erkek, bu haberi büyük bir sevinçle karşılıyor ama bu sevincin içinde panik, korku ve endişe de var. Beşyüzevler Şafak Hastanesi’nden Psikolog Reyhan Algül, anlatıyor. Babalarda görülen hamilelik sendromu nedir? Bazı baba adayları hamilelik süresince birtakım sıkıntılar yaşar.

 

Buna ‘couvade sendromu’ denir. Bu sendromu yaşayan erkekler, eşleriyle benzer belirtileri paylaşır. Couvade sendromu bir aşırı duyarlılık halidir. Bu dönemde baba adayına nasıl bir yaklaşımda bulunulmalı? Bu sendromu yaşayan baba adaylarına ‘Neden böyle yapıyorsun?’ demek hiç doğru değil. Hem eşleri hem de çevrelerinde bulunan kişiler baba adayına yardımcı olmalı, desteklerini esirgememeliler. Eşler ebeveyn olmakla ilgili duygularını paylaşmalı.

 Psikiyatrist ve Psikoterapist
Alper Hasanoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  01 Mayıs 2016 Pazar 23:51

  5 hafta oldu belki daha fazla adet olmadım ve ilk haftalarda migde bulantsndan duramyodum ve Suan midem biraz daha sakin iyi bas ağrısı karn ağrıları test yaptım ve çift çizgi çıktı ve vcdm ateş gibi yanyodu şimdi ben sizce hamilemiyim yemek kokuları benim midemi bulanryo mesela lütfen cvp vernn

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön