Anne olmak için 37’den sonrasını beklemeyin!

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Faruk Onur Başeğmez, kısırlık tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Anne olmak için 37’den sonrasını beklemeyin!

Dünyada ve Türkiye’de özellikle son 10 yıldır kısırlığın önemli ölçüde arttı. Medicana Avcılar Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Faruk Onur Başeğmez, kısırlık tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

 

Kısırlığı nasıl tanımlayabiliriz?

Çocuk isteyen, sağlıklı genç bir çiftin, bir yıl içerisinde yüzde 95 gebe kalamaması durumuna kısırlık diyoruz. Dünyada ve Türkiye’de özellikle şu son 10 yıldır kısırlık inanılmaz oranda artmış durumda.

 

Neden?

Teknoloji, stres, beslenme ve en önemlisi kadınların artık daha geç anne olmaları. Kadın kısırlığında en önemli faktörlerden biri yaş. Bize kısırlık tedavisi için gelen bir hastanın 20 yaşındaysa başarı oranı farklı, 30 yaşındaysa farklı, 40 yaşındaysa çok daha farklı. Yapılan araştırmalara göre bir kadın menopoza girmeden 10 yıl önce gebe kalma kapasitesinin çoğunu kaybediyor. Bu önemli, çünkü bu tarz hastalarda siz tüp bebek tedavisi yapsanız da, bu defa başarı oranları düşüyor. Normalde tüp bebekte her merkezin verdiği başarı oranı yüzde 55–60 civarında. Ama bu yaşla ilgili değişebiliyor. 40’lı yaşlarındaki bir kadının başarı oranı bunun çok daha altında. Nitekim 45 yaşlarındaki kadınlarda yapılan bir çalışma göstermiş ki, tüp bebek tedavisiyle gebe kalma oranları neredeyse yüzde 2-3’lerde. Hele de daha önceden bir çocuğu olmamışsa başarı oranı çok daha düşük oluyor.

 

Kısırlığa yol açan diğer faktörler neler?

Artık çikolata kistlerini ameliyat etmiyoruz mesela. Çünkü yumurtalık rezervlerini ciddi oranda azaltıyor. Bizim için o var olan havuzdaki yumurta çok önemli. Yapışıklığa sebep olabilecek, geçirilmiş ciddi enfeksiyonlar, apandisit gibi karın içi cerrahiler de risk teşkil ediyor.

 

Bir kadın hamile kalamıyorsa tedaviye kadından mı erkekten mi başlanır?

Biz bir yıl içinde hamile kalamayan çiftleri tek başına ele almıyoruz. Çünkü kadında da sorun olabilir erkekte de. İkisine de bakıyoruz. Zaten ilk başta çok basit testler yapılıyor. Erkekte sperm testi kadında da hormon testi ve rutin ultrasonumuzu yapıyoruz. Tedavimizi veriyoruz bu tedaviyle başarı elde edemezsek geçirilmiş bir cerrahi öyküsü varsa rahim filmi çekiyoruz, böylece adım adım ilerliyoruz.

 

Kadınlar için nasıl bir kısırlık tedavisi uygulanıyor?

Hastanın yaşı, beklentisi, kısırlığa neden olan faktör… Bunların hepsi o kadar önemli ki. Örneğin genç bir hasta çocuk sahibi olmak istiyor, eşinde de kendisinde de ciddi bir problem saptanmadı. O zaman önce en kolay, en ucuz tedaviden ilaç tedavisinden başlıyoruz. Çok uygun ilaçlarımız var. Başka herhangi bir sorun yoksa altı aylık tedavide gebelik oranını yüzde 90’a kadar çıkıyor. Eğer olmazsa, ikinci basamak aşılama yöntemi. Aslında şu anda biraz tartışmalı ama ben öneriyorum. Aşılama ilaçla ya da iğnelerle yapılabilir. Yumurtalıkları hazırlıyoruz, belli bir yumurta çapına ulaştığımız zaman çatlatma iğnesini yapıyoruz. 36 saat sonrasında spermler hazırlanıyor, yıkanıyor ve sağlıklı bir şekilde bize geliyor, bu spermleri rahmin içerisine veriyoruz. Bir hastaya en az üç kez aşılama uygulayabiliyoruz.

 

Peki, aşıyla da olmazsa üçüncü ve son adım tüp bebek tedavisi mi?

Evet. Ama şöyle bir özel durum var. AMH testi yapıyoruz, daha yumurta havuzuna girmemiş yumurtalardan salınan bir hormon bu. AMH sayısını kontrol ediyoruz, eğer bu ciddi oranda düşükse hastanın da yaşı varsa, o zaman bu hastaya en başta direkt tüp bebek tedavisini öneriyoruz.

 

Bir de polikistik over’ler var. Bu da tartışmalı bir durum ama biz bu hastalara da ilaçla tedavi yoluna gidebiliyoruz. Bir şeker hapı var, tüp bebek tedavisi olsa da olmasa da bu hapı veriyoruz. Bazen hastalar bu ilacın etkisiyle kendiliğinden yumurtlayıp gebe kalıyorlar. Eğer hasta bu ilacı kullanırken gebe kalırsa düşük oranları da ciddi miktarda azalmış oluyor.

 

Hiçbir zaman doğayı yüzde 100 takip edemiyoruz, en iyi doğayı taklit eden ekip ödülü kazanıyor ve hastayı gebe bırakıyor.

 

Yaş önemli, gecikmeyin!

Öncelikle anne olma yaşını geciktirmeyin diyorum ben kadınlara. Yaş önemli bir faktör. 37’den sonra dramatik olarak düşüyor gebe kalma oranları.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

  • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
    Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

    Süresi : 09:56 İzlenme : 381

  • Kırmızı ip ritüeli
    Kırmızı ip ritüeli

    Süresi : 02:00 İzlenme : 0

  • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
    Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

    Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

  • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
    Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

    Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

  • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
    Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

    Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön