Emzirmeye ne zaman son vermeli?

Doç. Dr. Tijen Ataçağ, emzirmenin yavaş yavaş kesilmesinin bebeğin sağlığı ve psikolojisi için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Emzirmeye ne zaman son vermeli?

Emziren annelerin vücudu bebek için özel olarak süt üretir. Anne sütü denilen bu besin de bebeklerin beslenmesi için vitamin, protein, yağ bakımından ideal yapıya sahiptir ve ilk altı ay en temel gıdadır. Bu süreçte sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde, hastalık riskleri daha azdır ve gelişim süreçleri için de oldukça önemli bir temel gıdadır. YDÜ Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Yrd. Doç. Dr. Tijen Ataçağ, 6 aydan sonra ise, doktor tavsiyesiyle ek gıdalara geçilebileceğini ve emzirmeyi kesme konusunda sabırlı olmak gerektiğini belirtti.

 

Anne sütü, bebeği yeni doğduğu dönemde virüs ve bakterilere karşı koruyan antikorlara sahiptir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az kulak enfeksiyonu, daha az solunum sorunları ve ishalle karşılaşılır. Aynı zamanda anne sütüyle beslenen bebeklerin ileri yaşlarda daha yüksek IQ seviyesine sahip oldukları, kilo alımını daha dengeli gerçekleştirdikleri, diyabet, obezite ve kanser riskini de azalttığı gözlemlenmiştir. Emzirirken cilt cilde olan temas, göz teması, bebeğin, anneye bağlanmasında oldukça büyük rol oynar ve bu sayede bebek kendisini güvende hisseder. Bebek, bir yaşına geldiğinde ek gıdalardan tüm ihtiyacını karşılar hale gelir, böylece bebeğin sütten kesilmesi, emzirmenin sonlandırılması düşünülebilir. Bir yaşından önce sütten kesilmek istenen bebeklere ise, anne sütüne eşdeğer süt verilmesi gerekir.

 

Altıncı aydan sonra çocuk doktorunun önereceği şekilde ek gıdalara başlanabilir. Bu süreç bazen kolay, bazen de zor olur. Emzirmenin kesilmesi sürecinde sabra ve zamana ihtiyacınız var. Asla zorlayıcı olunmamalı. Bunun ancak bebek hazır olduğunda gerçekleşeceğini ve bu süreçte anne sütüne devam edilmesi gerektiğini unutmayınız.

 

Sütten kesme sürecinin basamak basamak gerçekleştirilmesinde fayda var.

 

İşte 3 temel basamak şu şekilde…

1. Basamak: Bebeği emzirdikten sonra ona küçük porsiyonlar halinde başka gıdalar da vermeyi deneyin. Şimdiye kadar sadece sıvı ile beslenen bebek, kaşıkla beslenmeye, ağzına gelen sert şeyleri hissetmeye, keşfetmeye, tatmaya başlar. Bazıları severken, bazı bebekler hiç mutlu olmayabilir. Zamana ihtiyaç vardır. Bu süreç esnasında bebek gıda ihtiyacını anne sütünden sağlamaktadır.

 

2. Basamak: Bebek ek gıdaları güzel yemeye başladıktan sonra, bazı öğünlerde emzirmeden önce ek gıda vermeyi deneyin.

 

3. Basamak: Her öğünde katı gıdalar verilmeye başlanır. Bebek sütten kesilmeye hazırdır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön