Kötü bir doğum deneyimi için gerekenler

Doğumu konu alan birçok en iyi 10 listeleri var; ama bu, içlerinden en önemlisi. İşte size korkunç bir doğum yapmanıza yol açabilecek 10 şey!

Kötü bir doğum deneyimi için gerekenler

 Doğuma hazırlanırken neler yapmanız gerektiğine dair birçok öneriye ulaşmanız mümkün. Olaya bir de tersten bakalım, kötü bir doğum deneyimini neredeyse garantileyecek öneriler sunalım dedik…

 

1. Bebek odası dekore edin. Yalnızca buna odaklanın.

Bebeğin doğumu konusunda endişelenmeyin. Doğuma hazırlık eğitimleri, binbir çeşit hamilelik-doğum ve bebek kitapları zaman kaybı. Yalnızca dünyaya geldikten sonra lazım olacak şeyler almaya bakın. Herkes bilir, bebekler renkli aksesuarlara, lambalara, beşiklere bayılırlar. Bu eşyalar olmazsa, derin yaralar alabilirler.

 

2. Doğum programları izleyin. Bir sürü

Nihayetinde doğum için hazırlanmaya karar verirseniz eğer, medyada mevcut doğum programlarını kaçırmayın. Yurtdışında televizyonlarda pek çok doğum programı yayınlanıyor, ayrıca her doğumun hikayesinin birbirinden farklı olacağını görmezden gelerek internette dolaşan doğum videolarını da izleyin. Kadınların doğururken ne kadar kötü olduklarına, arkalarına yaslanırken ne kadar da mutlu olduklarına dikkat edin. Not alın, bir dahakine sıra sizde.

 

3. Sık sık vajinal muayene yaptırın

Vajinal muayeneler epey eğlencelidir; yani kim üzengilerden hoşlanmaz ki? Artık sadece atlarda kullanılmıyorlar. Ancak hamilelik esnasında, vajinal muayeneler ekstra yardımcıdır. Elbette ne zaman doğuracağınızı söylemezler; doğum sırasında sürekli yapılmalarına olanak sağlarlar. Ve zaten kim omurgasına baskı yapan 4 kiloluk bebekle sırt üstü uzanmaya bayılmaz ki?

4. Test, test, test

Test yaptırmayı bir düşünün. Yaptırdınız mı hiç? Muhtemelen arızalı, hastalıklı ya da sahip olduğunuz bilmediğiniz zührevi bir hastalık taşıyıcısınızdır. Yeterince test yaptırırsanız, sahip olmayı hiç istemeyeceğiniz bir şeyleriniz olduğunu bulacaklardır.

 

5. Ultrasonlar – depolayın!

Ultrason, inanılmaz bir canavardır. Vücudunuzun içerisini mucizevî bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ve 35 yaşın üzerindeyseniz eğer, haftanın her günü yaptırın en iyisi. Ne kadar çok, o kadar iyi!

 

6. Sezaryeni savunan bir doktorla anlaşın

Neden normal doğumu destekleyen bir uzmanla çalışasınız ki? Sağlıklı ve düşük risk grubunda olmanız kimin umurunda? Her şeyi garantiye almayı tercih eden bir uzman seçin ve hamileliğinizin gözlerinizin önünde nasıl da şekil değiştireceğini görün…

 

7. Kendinizi kusurlu olarak kabullenin

Yalnızca doktorunuzun sağlıklı bir doğum yapamayacağınıza inanması yeterli değil, sizin de inanmanız gerekiyor. Evet, sizden önce milyonlarca kadın doğum yaptı ve evet, hamilelikte ilerledikçe vücudunuzun düzgün bir şekilde çalıştığına dair işaretler var. Unutun hepsini. Yalnızca yapamama ihtimali üzerine yoğunlaşın. Sorun çıkmayacağına inanmamalısınız!

8. Uyumayın

Doğum maratonunu tamamlamak için kim uykuya ihtiyaç duyar ki? Hiç kimse. 3 gün boyunca uyanık kalan herkes, duygusal ve fiziksel olarak tam kapasite çalışabilir. İlk kasılmayı hissettiğiniz an, uyumayı bırakın. Bunun yerine tempoyu artırın, endişelenin, yumruklarınızı sıkın ve kayınvalidenizi çağırın.

 

9. Yemek yemeyin

Besin eksikliği, arkadaşınızdır. Eğer hala vücudunuzun normal bir şekilde çalıştığına inandıysanız, unutun bunu ve 12-24 saat boyunca aç kalmaya bakın. Rahim adı verilen o kocaman, güçlü kasın sonsuz kasılmaları üretebilmek için enerjiye ihtiyacı yok. Aç bırakın onu.

 

10. Hiçbir şeyden haberi olmayan bir doğum partneri seçin

Korkunç bir doğum yapmanın 10. şartı: yanınızdaki kişinin hiçbir şey bilmediğinden emin olun. Hiçbir şey okumamalı, doğum dersleri almamalı ve hiçbir şey bilmemelidir. Asla. Aksi takdirde işe yarayabilir. Dehşete düşmüş olması, hayatınız için endişelenmesi, kusması falan daha da iyi. Aciz ve etkisiz olmalı. Böylelikle ekibin ayağının altında da dolaşmamış olur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön