Dünya kültür mirasımız: Türk kahvesi...

Ali Esad Göksel kültür mirasımız kahveyi anlattı.

Dünya kültür mirasımız: Türk kahvesi...

Taze kavrulmuş, pudra inceliğinde çekilmiş Türk kahvesi çekirdeklerini kullanın. Her porsiyon için bir tepeleme tatlı kaşığı (7-8 gr.) kahveyi, boş ve kuru olan cezvenin içine koyun. Kahvenin köpüğünün ideal kıvamda olması ve kahvenin yeterince kabarabilmesi için porsiyon miktarına uygun boyutta cezve kullanın. Arzu edilen miktarda şeker ilave edin. Aşağıdaki ölçüleri kullanın.

 

Sade: Hiç şeker eklemeyin

 

Az şekerli: 1 küp (2-3 gr.) şeker

 

Orta şekerli: 1.5 küp (3-4,5 gr.) şeker

 

Şekerli: 2 küp (4-6 gr.) şeker

 

Her porsiyon için bir kahve fincanını oda sıcaklığında su ile doldurun ve cezveye ilave edin. Cezveyi ateşin üzerine yerleştirmeden önce malzemeyi iyice karıştırın. Ateşin üzerine yerleştirdikten sonra kesinlikle karıştırmayın. Cezveyi düşük ayarda olan ateşin üzerine yerleştirin. Ortalama 3 dakikaya denk gelecek şekilde pişirin.

 

Eşit köpük dağılımı: Yaklaşık 80 derecede kahve köpürmeye başlayacaktır. Köpük cezveden taşmadan önce cezveyi ateşten kaldırın ve köpüğü eşit şekilde fincanlarına dökün. Sonra cezveyi tekrar ateşin üzerine yerleştirin. İkinci kabarma yaklaşık 90 derecede gerçekleşir. Köpük tekrar yükselecektir. Kahve taşmadan önce cezveyi ateşten kaldırın. Birkaç saniye kahvenin dinlenmesine izin verin. Bu aşamayı tekrarlayabilirsiniz. Fakat kahveyi kaynatmamaya özen gösterin. Aksi takdirde kahve acı ve sulu olacaktır. İlk kabarmada olduğu gibi diğer kabarmalarda köpüğü fincanlara eşit olarak paylaştırın, böylece bütün fincanlarda eşit miktarda kahve bulunacaktır. Servise çıkacak kahvelerin yanında bir bardak su ikram edin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön