Saç memleket meselesi!

New York Times’ın “Süper Doktorlar” listesinden adını eksik etmediği ünlü saç uzmanı Dr. Francesca Fusco, sağlıklı saçların formülünü HT Cumartesi ile paylaştı

Saç memleket meselesi!

Türk mutfağı saç için çok sağlıklı’

 

Beslenme ne kadar etkili, özellikle neler yemeliyiz?

Türkiye’de birbirinden güzel yemekler yedim. Balkabağı, yağ ve yeşil sebzeler gibi Türk mutfağında kullanılan malzemeler, saç için de oldukça sağlıklı besinler. Protein, yeşil yapraklı sebzeler, zeytinyağı ve renkli sebzelerden oluşan dengeli beslenme büyük önem taşıyor. Eğer bunu yapmak mümkün değilse, saç, tırnak ve cilt vitamini olarak tanımlanan ve içinde B kompleksi vitaminler C, E, D, A vitaminleri, biyotin ve mineraller içeren günlük takviyeler almak da iyi bir fikir.

 

Saçından memnun olana henüz rastlamadım. Kadını erkeği, saçı uzunu kısası, açık renklisi koyu renklisi, düzü kıvırcığı... Herkesin bir derdi var. Anladım ki saç, memleket meselesi...

 

Yıllarca New York Times Magazine tarafından “New York’un Süper Doktorları” listesine seçilen, ABD’nin ünlü saç dökülmesi ve saç derisi uzmanı Dr. Francesca Fusco’ya göreyse saçlar global bir sorun. Saç dökülmesi ile kafa derisi bozuklukları konusuna 17 yılını veren Dr. Fusco, “Saç derisi, yüzünüzdeki derinin bir devamıdır” diyor. Kısaca çözüm önerisiyse “Saç derinizi nemlendirerek daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz”...

 

2009’da Elidor tarafından yeni ürünler yaratmak için seçilen dünyadaki 8 saç uzmanı arasında yer alan Fusco, saçın ihtiyaçlarını anlattı.

 

Dermatologsunuz, niye yıllardır saçlar üzerine çalışıyorsunuz?

Saç dökülmesi, saç sorunları ve saç derisi problemleri yaşayan çok fazla kişi olmasından etkilendim. Saç sorunlarının tıbbi problem sayılmamasından dolayı sağlık profesyonellerinin kendilerini ciddiye almadığını anlattılar. Onlar için bu durum hem duygusal hem de stresliydi. O dönemde erkekler için hap, saç nakli ve özel losyonlar gibi çok sayıda seçenek vardı ve hâlâ var, ancak kadınlar için seçenekler sınırlıydı. Kadınların saçlarıyla aralarında güçlü psikolojik bir bağ var.

 

Kesinlikle... Bütün kadınlar bu sorunun cevabını merak ediyor: Sağlıklı, parıldayan ve hacimli saçlar için ne yapılmalı ve nelerden uzak durmalı?

İnsanlar vücutlarına, ciltlerine, saç derilerine ve saçlarına ne uyguladıkları konusunda bilinçli olmalı. Gerekli vitamin, mineral, amino asit, protein ve omega yağları içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmalı. Egzersiz, meditasyon ve yeterli uykuyla stres kontrolü şart! Çok sıcak fön makinesi, düzleştirici aletler gibi aşırı ısı veren uygulamaların önlenmesi, UV koruması ve saçın sert şekilde çekilmesi gibi dış etkenlerden uzak durulması iyi bir başlangıç olur.

 

‘Saç dökülmesinin çözümü kolay’

Dökülmenin önüne geçmek mümkün mü, kadın ve erkek için?

Saç dökülmesi vakalarının büyük bir bölümü hasar, sıcaklık, kopma, yetersiz beslenme ve stres gibi unsurlardan kaynaklanıyor ve bunların tamamı hem önlenebilir hem de geri çevrilebilir. Hamilelik, ağızdan sürekli doğum kontrol hapı alma ve menopoz gibi hormonal değişikliklere bağlı görülen saç kaybı da tedavi edilebilir ancak buradaki en önemli unsur erken müdahale. Dermatologlar bu alanda yardımcı olabilir.

 

1 gün saç tatili

Evet, ısı kaynaklarından uzak duralım ama çalışan kadın için bu her zaman mümkün değil.

Şekillendirici aletleri beğenen bir kadın olarak, bunların dikkatli bir şekilde kullanılmasını öneriyorum. Saçınızı bir gün süreyle kendi kendine kurumaya bırakacağınız bir “saç tatili”, iyi fikir. Saçın matlaşmasına neden olan kalıntıları saç ve saç derisinden temizlemek üzere düzenli şampuan kullanmak yeterli. Saçınıza şampuan uygularken yapacağınız masaj, saç köküne oksijeni bol kan ve yapı maddelerinin ulaşmasını sağlar. Nemlendirici maskeler ve saç kremleriyse saçınızı yumuşatır, nemlendirir ve sağlıklı bir parlaklık sağlar.

 

Saç konusunda en şanslı kadınlar kimler?

Uygun bakımla daha iyi saçlara sahip olabilir. Bu aslında şaşırtmalı bir soru, zira muayenehaneme gelen düz saçlı kadınlar, kıvırcık saçlıların “şanslı” olduğunu ancak kıvırcık saçlılar da düz saçlı kadınların “şanslı” olduğunu düşünüyor.

 

Türk kadınının saçını tanıyor musunuz?

Kadınların saçla ilgili şikâyetleri tüm dünyada birbirine benziyor. Saç dökülmesi, canlı, genç, daha güzel saç arzusu... Mesela Elidor’un Saç Dökülmelerine Karşı Çözüm Serisi’ndeki yeni Multidoz serumla yapmak istediğimiz aslında bu genel arzunun gerçekleşmesine yardımcı olmak.

 

Haber: Aysun Öz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön