Diş estetiğinde üç boyutlu dönem

Aft tedavisi üzerine yaptığı araştırmalarla adını duyuran Diş Hekimi Dr. Cem Baysal, diş estetiğinde üç boyutlu görüntüleme sistemini kullanarak başarılı implant tedavilerine imza atıyor.

Diş estetiğinde üç boyutlu dönem

Aflar konusundaki araştırmalarınızı duyduk, bu konudaki gelişmeler neler?
1991 yılında doktora eğitime başladıktan bir süre sonra aftlar hakkında araştırma yaptım. Yaklaşık üç sene süren ve 1998 yılında tamamlanan bu araştırmada tıp fakültesinin imkanlar dahilinde aft yapma olasılığı bulunan bir virüsün ve bir bakterinin yaralarda bulunup bulunmadığını araştırdık. Ben ve ekibimdeki bilim insanlar , büyük bir şans eseri yaraların %60 gibi çok anlamlı bir kısmında bakteriyi tespit ettik. Bu dünyada ilk kez yakalanan bir başarıydı. Yani aftlar bu oranda tedavi etme imkanını bulduk diyebilirim. O seneden sonra bu araştırmayı diğer bilim insanlarının devam ettirmesi umuduyla sadece klinik çalışmalarıma devam ettim. Sadece bir tür antibiyotik ile bu büyük sıkıntıdan kurtardığımız insanlar var.


Klinik çalımalarınız neleri içeriyor? Yeni gelişmeler neler?
Bugünün diş hekimliğinde kayıpla sonuçlanmayacak girişimler ön planda. Hem olan korumak hem de olmayan yerine koymak açısından meslektaşlarımız çok dikkatli. İleri uygulamalar yapan meslektaşlarımız artık dünyadaki tüm teknolojik imkanları kullanabiliyor. Estetik çağımızda yalnız kalmış bir kavram değil. Kalite gerektiren her konuda olduğu gibi ağız sağlığında da önemi kavrandı. Esasen yaptığımız iş , doğal olanı taklit etmek, kaybedileni en aslına sadık şekilde yerine koymak. Bu nedenden dolayı da sonuçlar doğal olmalı . Yani göze estetik gelmeli. Bu konuda çok başarılı materyaller birbiriyle yarışıyor. Hem uyguladığımız implantlar hem de kuron veya laminated veneer gibi protez türlerinde son derece başarılıyız. Büyük tıp kuruluşları çok yüksek teknolojide ürünlerle hizmet veriyor. Artık sınırlar da kalktı. Biz dişi kesip ölçüyü scanner’da tarıyoruz, internet vasıtasıyla İsveç’e yollanan üç boyutlu bilgiyle orada hazırlanan dişleri altyapısı bize birkaç gün sonunda uçakla geliyor. İnanılmaz derecede estetik çalışabiliyoruz artık ülkemizde. İmplantlarda da benzer sonuçlar alıyoruz. Dünyanın bir ucundan sadece beyazlatma ya da implant için hastalar geliyor. Düşünün Suudi Arabistan’dan ya da İngiltere’den hasta iki günlüğüne geliyor ve biz dünyada kabul görmüş standartların üstünde sağlık hizmeti veriyoruz. Materyal için değil, hekim için geliyorlar elbette. Bu tarz çalışan pek çok meslektaşım var. Türk diş hekimliği dünyada lider diyebiliriz. Ayrıca meslektaşlarımızın el yeteneği tartışılmaz.

Dr. Cem Baysal Diş Hekimi / Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Doktoru

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön